fbpx

Plan nauki języka obcego krok po kroku

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Już prawie 2 lata piszę na blogu na temat nauki języków obcych, w szczególności nauki języka hiszpańskiego. Uwzględniam wiele poleceń książek, miejsc w sieci, muzyki czy gazet, które mogą pomóc Ci w ogarnięciu tej nauki. Dziś chciałam to zebrać w jedną całość, żebyś nie musiała przeglądać wszystkich wpisów w poszukiwaniu tych rzeczy związanych z nauką języka hiszpańskiego.

WSTĘP

Może zacznijmy od tego, żeby przemyśleć sobie parę spraw. Jak zacząć i od czego zacząć „siadanie” do nauki języków obcych. We wpisie „Od czego zacząć naukę” dowiesz się właśnie tego wszystkiego co jest potrzebne w ogóle PRZED rozpoczęciem planowania. Żeby ta nauka nie była wielkim zrywem, który po tygodniu się zakończy. Dlatego siądź wygodnie, zaplanuj sobie czas na przemyślenia i odpowiedz na pytania z tamtego wpisu.

Jak już to zrobisz, zerknij do wpisu z pomysłami dla zapracowanych. Nawet jeśli wiesz, że masz godzinę czy dwie dziennie na naukę, warto skorzystać ze sposobów i tricków, które pozwolą Ci otaczać się językiem i wyciskać z „nieproduktywnych” chwil coś dla nauki języka.

Motywacja

Zanim zabierzesz się za planowanie przemyśl sobie jeszcze co motywuje Cię do nauki tego konkretnego języka. We wpisie o motywacji masz to wszystko opisane, żeby siadając do układania planu mieć już konkretną wizję.

Nawyki

Ostatnią rzeczą, która przyda Ci się w planowaniu i w nauce są nawyki. Wpadnij przeczytać wpis o tym, jakie nawyki warto sobie wyrobić podczas nauki. Wybierając te najlepsze dla Ciebie, stwórz sobie tabelę nawyków (lub wykorzystaj te dostępne). Tylko pamiętaj, nie przesadź z ilością nawyków do wprowadzenia w danym czasie.

PLAN

Ogólnie o tym, jak stworzyć plan nauki języków obcych pisałam już dawno temu. Dodatkowo niedawno napisałam wpis o podpowiedziach w planowaniu nauki hiszpańskiego. Dlatego po przemyśleniu wszystkiego i wypisaniu sobie pomysłów na otaczanie się językiem, z których możesz skorzystać, przeczytaj wpis o ułożeniu tego planu. Są tam pytania związane z czasem, jaki możesz poświęcić na naukę oraz konkretne kroki, jak taki plan ułożyć, żeby go dobrze wykorzystać. Dodatkowo możesz poczytać również o narzędziach wspomagających naukę języków obcych. Są tam polecenia zarówno narzędzi do planowania, jak i do samej nauki. Na pewno skorzystasz z nich i nauka i planowanie będą dla Ciebie wygodniejsze.

Jak już ogólnie przemyślisz cały plan i będziesz mieć szkic, zachęcam Cię do zerknięcia na ogólny plan nauki słownictwa oraz ogólny plan nauki gramatyki. Przyda Ci się to, żeby nie musieć wymyślać tematów do przerobienia. Wykorzystując te listy będzie Ci o wiele łatwiej zaplanować co przerabiać oraz czego szukać w książkach, z których korzystasz oraz miejscach w sieci, na które lubisz zaglądać.

FILARY

Żeby cały ten plan miał sens, a nie masz pomysłu z czego korzystać, jak się uczyć, jakie książki kupić, gdzie szukać miejsc w sieci, żeby znaleźć odpowiedni materiał, stworzyłam wpisy, które są podzielone na głównej kategorie podziału nauki:

  • Słownictwo
  • Gramatyka
  • Czytanie
  • Słuchanie
  • Pisanie
  • Mówienie

We wpisach tych polecam wszystko to, co może Ci się przydać w nauce, uwzględniając te 6 kategorii.

SŁOWNICTWO

Możesz nie wiedzieć od czego zacząć naukę słownictwa, jak się do tego przygotować, możesz też nia wiedzieć jak uczyć się słownictwa albo po prostu potrzebujesz inspiracji, bo metody którymi się uczysz są dla Ciebie nieefektywne lub też po prostu Ci się znudziły. Żeby Cie zainspirować postanowiłam napisać tamte dwa wpisy, które pomogą Ci poszukać dodatkowych opcji. Ponadto masz trzy wpisy, w których polecam książki do nauki słownictwa:

Podchodzę do tematu kompleksowo, żebyś nie musiała niczego nigdzie szukać. Dlatego oprócz książek polecam również miejsca w sieci – tam nauczysz się hiszpańskiego słownictwa oraz gramatyki, masz filmiki, karty, fiszki, wpisy na blogach oraz konta na Instagramie i kanały na Youtube, gdzie całą tą wiedzę możesz zdobyć bez kupowania jakiejkolwiek książki.

GRAMATYKA

Drugą podstawą nauki języka po słownictwie jest gramatyka. Dzięki tym dwóm fundamentom realizacja całości będzie możliwa (czyli zrozumienie tekstu czytanego, mówionego oraz produkcja, czyli mówienie i pisanie). Jeśli nie masz pomysłów na to, jak uczyć się gramatyki albo po prostu szukasz dodatkowej inspiracji to znajdziesz ją właśnie we wpisie, który zgłębia ten temat. Oprócz tego, podobnie jak przy słownictwie, polecam Ci książki do nauki gramatyki:

CZYTANIE

Na temat czytania mam dla Ciebie dwa polecenia: wpis, w którym piszę o tym, jakie książki pomagają w nauce hiszpańskiego oraz jak takie czytanie książek wykorzystać w nauce oraz drugi, gdzie poczytasz o tym, co innego można czytać, jeśli nie książki stworzone do nauki oraz jak ułożyć taki plan na pamiętanie o rozwijaniu umiejętności czytania w języku obcym.

PISANIE

Aby cała nauka słownictwa oraz gramatyki przydała Ci się do czegoś więcej niż tylko czytania, dobrze jest nauczyć się również pisać. O tym jak i gdzie ćwiczyć oraz jak zaplanować poczytasz we wpisie o nauce pisania w języku obcym. Wpis ten zawiera listę form pisemnych oraz tematów, które dobrze jest sobie ogarnąć podczas nauki pisania, żeby jak najwięcej się nauczyć.

SŁUCHANIE

Skoro polecałam dużo miejsc na czytanie ze zrozumieniem to wiadomo, że powstał również wpis o nauce słuchania, gdzie polecam muzykę, podcasty oraz kanały Youtube z różnych tematyk. Zawsze najlepiej zaczynać naukę od rzeczy, które nas interesują, potem interesująca już będzie sama nauka tego konkretnego języka. Wpis z poleceniami oczywiście już jest stricte pod naukę języka hiszpańskiego, znajdziesz tam obszerną listę wszystkiego, czego da się słuchać.

MÓWIENIE

Ostatnim punktem w nauce języka obcego jest nauka mówienia. Razem z pisaniem są to dwie rzeczy, które widać (a w tym przypadku słychać:D) co świadczy o tym czy umiem język czy jeszcze długa droga przed nami, żeby się tego języka nauczyć. Z tego wpisu mogą skorzystać wszyscy, niezależnie od języka jakiego się uczą. Mam nadzieję, że przemyślisz sobie plan na naukę mówienia i nie będziesz zaniedbywać tej umiejętności. Wiele osób się wstydzi mówić w języku obcym ze względu na popełniane błędy, jednak nie ma innej opcji na nauczenie się mówienia jeśli nie poprzez mówienie. Błędy zdarzają się każdemu i nie powinny powtrzymac Cię przed nauką.

Ten wpis to wisienka na torcie planowania nauki języków obcych, zwłaszcza nauki języka hiszpańskiego. Mam nadzieję, że z całym tym zestawem planowanie nauki będzie na tyle proste, że sama nauka będzie o wiele łatwiejsza. Dobrze wszystko przemyśl i ułóż szkielet planu na dłuższy czas – tematy do przerobienia i miejsca gdzie one znajdują się w książkach, które masz czy w miejscach w sieci, z których masz zamiar korzystać. Potem wystarczy do czasu, którym dysponujesz w ciągu tygodnia dopasować materiały, żeby mieć co robić w tym czasie. Na pewno świetnie sobie poradzisz!

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *