fbpx

KSIĄŻKI do nauki słownictwa hiszpańskiego na poziomie średniozaawansowanym

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Mam nadzieję, że już wiesz, gdzie szukać znaczenia słów, wiesz też jakimi metodami najlepiej Ci się uczy. Poprzednio pisałam wpis o poleceniach dotyczących książek do nauki słownictwa dla osób początkujących, a dziś chciałam Ci polecić książki na ciut wyższym poziomie. Podobnie jak na poziomie podstawowym, nie sugeruję Ci zakupu wszystkich książek z tej listy. Wybierz sobie jedną, dwie, które będą Ci towarzyszyć. Na tym poziomie już należy również czytać teksty autentyczne dotyczące danych tematów i szukać znaczenia słów samodzielnie, do czego Cię zachęcam. Kolejność przedstawionych przeze mnie książek tutaj nie jest przypadkowa.

La mar de palabras
Anna Wawrykowicz
Wydawnictwo Wagros

Jestem fanką wszystkich książek pani Anny Wawrykowicz. W tej książce mamy teksty na wyższym poziomie zaawansowania. Tematy związane z historią i kulturą dodatkowo pomagają lepiej zrozumieć hiszpańskie realia. Jest też życie codzienne: rodzina, szkoła, jedzenie, zdrowie, ale już o poziom wyżej, niż na poziomie podstawowym. Nie będziesz się tu uczyć słówek „dom, tata, mama”, a raczej „subwencja, czy ślub konkordatowy”. No i dużo ćwiczeń. Sugeruję Ci je robić dopiero po opanowaniu słownictwa.

Nauka słownictwo

Hiszpański w tłumaczeniach. Sytuacje.
Carmen Azúar
Wydawnictwo Preston Publishing

Zdania do tłumaczenia podzielone na 54 grupy, na różne sytuacje z życia. Każdy temat to od 17 do 40 zdań do tłumaczenia. Znowu: zarówno wersji polskiej, jak i hiszpańskiej możesz odsłuchać albo po prostu przeczytać w książce. Podobnie jak w innych książkach z tej serii, masz różne wyjaśnienia, dodatkowe przykłady, wyrażenia. I co kilka tematów jest test, a tam zdania do uzupełnienia, testy wyboru, tworzenie kolokacji i wiele innych. Przy takich zdaniach wyjętych z życia, przykładach z konkretnych sytuacji, każdy może dowiedzieć się czegoś nowego.

Español. Repetytorium tematyczno-leksykalne 2
Iván Medel López, Żaneta Mionskowska
Wydawnictwo Wagros

Jest to rozszerzenie dla książki o tym samym tytule, którą prezentowałam w pierwszym wpisie. Jest rodzina, posiłki, zakupy, podróże. Poziom ciut wyższy od poprzedniej, teksty dłuższe, pytań do samodzielnej odpowiedzi jest więcej. Jest też płyta, więc można posłuchać tekstów, a nie tylko je czytać. Ta książka to tekst i słówka. Tutaj znajdziemy gotowe listy słówek do nauki.

Uso interactivo del vocabulario B2-C2
Marisa de Prada, Dánica Salazar, Clara Molero
Wydawnictwo Edelsa

Jest to kontynuacja książki o tym samym tytule na niższym poziomie. Formalnie skonstruowana w dokładnie ten sam sposób. Są listy słówek z podziałem na tematy, wewnątrz każdego tematu słówka podzielone na rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki. Są ćwiczenia do słownictwa, tematy rozmów, nagrania i klucz online. Dodatkowo przedstawione są użycia kolokacji, wyrażeń idiomatycznych, metafor i różnic w doborze słownictwa w zależności od stopnia formalności tekstu.

Słownictwo hiszpańskie w ćwiczeniach
M. Cybulska-Janczew, I. Fabjańska-Potapczuk
Wydawnictwo PWN

Powiedziałabym, że jest to książka do nauki słownictwa od poziomu A2 – co prawda są tu zawarte słówka podstawowe na poziomie A1, ale są one wszystkie użyte razem w jednym zestawieniu ze słownictwem na wyższym poziomie. Nie ma sensu już od samego początku uczyć się aż tylu słówek z danego tematu, dlatego wydaje mi się, że najlepiej jest sięgnąć po tę książkę mając już opanowane podstawy. Słownictwo jest podzielone na 22 tematy i każdy z nich to jest od 2 do 10 podrozdziałów. Na co chcę zwrócić uwagę to na fakt, że raczej rozdziały nie mają listy słownictwa do przyswojenia w danym temacie. Tylko niektóre z nich dysponują taką listą. Dlatego tam, gdzie nie ma jej dostępnej sugerowałabym przed zrobieniem ćwiczeń przejrzeć słownictwo z danego tematu, przetłumaczyć je, nauczyć się i dopiero po nauczeniu słówek, przejść do robienia ćwiczeń, żeby sprawdzić, czy potrafimy je użyć. Ćwiczeń w każdym temacie jest naprawdę sporo: jest uzupełnij, opisz, połącz, znajdź intruza, wybierz itp. Słownictwa w tej książce jest naprawdę bardzo dużo, więc kończąc ją, nie będziesz czuć, że został zmarnowany Twój czas.

ELE. Vocabulario
Marta Baralo, Marta Genís
Wydawnictwo Anaya

Jest to kontynuacja książki o tym samym tytule na poziomie A1-2.  Nie ma tutaj typowo listy słownictwa i ćwiczeń do niej, aczkolwiek na końcu książki jest glosariusz alfabetyczny wraz
z podziałem na tematykę. Jest dużo tekstów, o wiele więcej słówek, które można dodatkowo sobie tłumaczyć, a których nie znajdziesz w glosariuszu na końcu książki. Ćwiczenia obejmują rozumienie tekstu czytanego i słuchanego. W książce od razu dostępny jest klucz do ćwiczeń oraz płyty z nagraniami. Na poziomie średniozaawansowanym seria ta ma dwie książki: Nivel Media B1 oraz Nivel Avanzado B2.

Nauka słownictwa

Vocabulario activo 2
Francisca Cárdenas Bernal
Wydawnictwo ELi

Jest to kontynuacja książki o tym samym tytule na poziomie podstawowym. Wygląda bardzo podobnie: ma obrazki, listy słów i ćwiczenia.  Po dokładnym sprawdzeniu słownictwa i nauczeniu się go, możesz w książce poćwiczyć i sprawdzić, czy aby na pewno wszystkie słówka udało Ci się zapamiętać. Ćwiczenia dostępne w książce to między innymi uzupełnianie zdań, zdania do dokończenia, połączenia oraz rysunki do podpisania. Tak jak już pisałam, ja zawsze ćwiczenia w książkach do nauki słownictwa traktuję jak sprawdzian wiedzy i Tobie też tak radzę.

Aprende gramática y vocabulario
Francisca Castro Viúdez, Pilar Díaz Ballesteros
Wydawnictwo SGEL

Świetna seria uzupełniająca zdobytą wiedzę. Podobnie, jak na poziomie podstawowym, słownictwo to zaledwie 30 stron całej książki. To co w tej książce na poziomach A1-2 mogłabym uznawać za wadę, od poziomu B1 jest, według mnie, jest zaletą. Dzięki temu, że wszystko jest po hiszpańsku, sami musimy tłumaczyć wszystkie słówka ze słownikiem. Ja osobiście uważam, że to jest świetny sposób nauki słownictwa – przyjaźń ze słownikiem.

Mam nadzieję, że z listy tej wybierzesz coś dla siebie. Mam również nadzieję, że wrzucanie od razu linku do próbnych stron z danych książek, poza moją recenzją ułatwia Ci podjęcie decyzji co do tego, jakiej książki chcesz używać. Za niedługo spodziewaj się ostatniego wpisu z tej serii dotyczącej słownictwa, a mianowicie książek do nauki słownictwa na poziomie zaawansowanym.

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *