fbpx

KSIĄŻKI do nauki słownictwa hiszpańskiego od podstaw

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Pokazałam Ci już jak uczyć się słownictwa. W dwóch wpisach przedstawiłam, gdzie szukać odpowiedniego znaczenia, jakie aplikacje przydają się do nauki oraz pokazałam, jakimi metodami można się uczyć, żeby było efektywnie. Tak jak obiecałam, dziś chciałam polecić Ci konkretne książki, których możesz używać do nauki od podstaw. Część tych książek będzie taka sama, jak we wpisie, gdzie polecam ogólnie książki na poziomie podstawowym. Tam znajdują się nie tylko książki do słownictwa. Tutaj chciałam skupić się na przedstawieniu Ci tych książek, które do nauki słownictwa Ci posłużą. Dodam tylko, że kolejność nie jest tutaj przypadkowa.

Hiszpański w tłumaczeniach. Słownictwo.
Magdalena Filak
Wydawnictwo Preston Publishing

Fanką nauki poprzez tłumaczenie zdań stałam się jeszcze w liceum podczas nauki języka niemieckiego. Nie ma lepszego sposobu na naukę czy to słownictwa czy gramatyki, jak właśnie poprzez tłumaczenie zdań. Książka ma fantastyczną strukturę – jest podzielona na bloki tematyczne. Każdy temat to lista słownictwa do przyswojenia, około 35 zdań do przetłumaczenia oraz dużo komentarzy. Są tam podpowiedzi alternatywnych rozwiązań, różne wyjaśnienia użycia takiej, a nie innej formy, czy też przykłady z użycia potocznego. Dodatkowo, co kilkanaście tematów jest test na około 10 ćwiczeń. Jest „uzupełnij”, jest krzyżówka, są testy wyboru. Na pewno po przyswojeniu danego fragmentu książki dobrze jest sprawdzić, czy nic Ci nie umknęło. Na końcu książki są dostępne odpowiedzi do testów, także zupełnie nie potrzebujemy osoby z zewnątrz, żeby wiele nauczyć się z tą książką. Co więcej, wszystkie słówka i zdania do tłumaczenia zostały nagrane na płytę, dzięki czemu możesz osłuchać się z poddanych w książce tematów.

Uso interactivo del vocabulario A1-B1
Ángeles Encinar
Wydawnictwo Edelsa

Ogrom słownictwa do samodzielnego tłumaczenia, pogrupowany tematycznie. Znajdziesz tutaj nie tylko słownictwo używane w Hiszpanii, ale również w krajach Ameryki Łacińskiej –
z wyszczególnieniem, którego kraju dotyczy dane słówko. Dokładnie rzecz ujmując, będą to słówka z Argentyny i Meksyku. Bardzo przydatna rzecz, zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się do któregoś z tych krajów. Na każdy temat przypada jakieś 200 słówek. Podzielone są na rzeczowniki, przymiotniki i czasowniki. Rzeczowniki opatrzone są rodzajnikami, co jest dodatkowym plusem, ponieważ nie wszystkie książki do nauki słownictwa pokusiły się o dodanie tej jakże ważnej informacji. Do każdego tematu masz ćwiczenia na sprawdzenie znajomości słówek oraz do wypowiedzi ustnej. Także książka ta jest idealna nie tylko do samodzielnej nauki, ale także do konwersacji. Świetne rozwiązanie dla nauczycieli, którzy poszukują ciekawych tematów do rozmów na swoje zajęcia. Klucz do ćwiczeń jest dostępny razem z nagraniami audio na stronie wydawnictwa Edelsa.

HISZPAŃSKI. Słownictwo tematyczne w ćwiczeniach
Anna Wawrykowicz
Wydawnictwo Wagros

Na pewno będę się powtarzać, bo bardzo lubię książki Pani Anny Wawrykowicz. Ta książka do nauki słownictwa jest przejrzysta, ma dużo ćwiczeń, przetłumaczonych słówek i polecenia po polsku, co dla osób na poziomie podstawowym jest bardzo istotne. W książce tej oprócz słów (i słowniczka, gdzie jest lista wszystkich słów z książki) znajdują się zwroty do codziennego użytku. Tematy podstawowe, tak jak we wszystkich innych książkach do nauki słownictwa na tym poziomie: jest dom, opis człowieka, rodzina, jedzenie, praca, szkoła, czas wolny itp.

Español. Repetytorium tematyczno-leksykalne 1
Ewa Bartkowiak
Wydawnictwo Wagros

Książka dobra do nauki słownictwa. Każdy temat to tekst, słówka do tekstu, słówka poszerzające i jakieś pytanie do samodzielnej odpowiedzi. Pamiętaj, że nie możesz samodzielnie zweryfikować, czy mówisz dobrze. Wiadomo, od tego jest nauczyciel, lektor, tutor, korepetytor, trener językowy… Ale gdy chcesz pouczyć się samych słówek, tematycznie, jest to świetny sposób. Masz tematy związane z rodziną, szkołą, czasem wolnym, zdrowiem. Wszystko na poziomie bardzo podstawowym, dla każdego na dobry początek. W komplecie znajduje się również płyta, dzięki czemu można przesłuchać teksty z książki.

ELE. Vocabulario nivel elemental A1-A2
Marta Baralo, Marta Genís
Wydawnictwo Anaya

Jest to świetny zestaw książek wydawnictwa Anaya (dostępne są również poziomy B1 oraz B2, jak również ten sam zestaw książek do gramatyki). Nie ma tutaj typowo listy słownictwa i ćwiczeń do niej, aczkolwiek na końcu książki jest glosariusz alfabetyczny wraz z podziałem na tematykę. Tak więc możesz zacząć korzystać z książki trochę od końca i najpierw tłumaczyć listy słówek dostępne w glosariuszu, a następnie robić ćwiczenia z danego tematu. Ćwiczenia obejmują rozumienie tekstu czytanego i słuchanego. Są ćwiczenia na zapamiętane słówka: znajdź intruza, dopasuj definicję do słówka, uzupełnij luki, wybierz odpowiedni wyraz, napisz synonim lub antonim itp. Jest dużo tekstów, o wiele więcej słówek, które można dodatkowo sobie tłumaczyć, a których nie znajdziesz w glosariuszu na końcu książki. W książce od razu dostępny jest klucz do ćwiczeń oraz płyty z nagraniami, także niekoniecznie trzeba mieć dostęp do Internetu, aby móc z nich korzystać. Idealny zestaw na wakacje z dala od cywilizacji.

Vocabulario A1. De las palabras al texto.
Marta Higueras
Wydawnictwo Ediciones SM

Kolejna książka do nauki słownictwa na poziomie podstawowym po hiszpańsku. Nie każę Ci kupować ich wszystkich. Z powodzeniem wystarczy Ci jedna, może dwie. Obstawiam, że praktycznie większość listy słów dotyczących każdego tematu się powtarza. Tutaj również masz jakiś temat, masz ćwiczenia, trochę rysunków. Jeśli miałabym porównywać to w tej jest naprawdę dużo słownictwa, zwrotów. Wszystko na poziomie podstawowym, ale przecież właśnie o taki poziom Ci chodzi.

Poniżej prezentuję dodatkowe książki, które również nadają się do nauki słownictwa, polecam je, ale jeśli miałabym wybrać tylko jedną z całej listy to sugerowałabym Ci, żeby była to jedna z tych dostępnych wcześniej.

Vocabulario activo
Francisca Cárdenas Bernal
Wydawnictwo ELi

Gdzie przy gramatyce zawsze mam obiekcje, co do tego, żeby podawać teorię na poziomie A1 tylko w języku hiszpańskim, tak ze słownictwem nie mam tego problemu. Oczywiście trzeba pamiętać, że zawsze możesz wybrać nie to znaczenie danego słowa ze słownika, jednak z podpowiedziami tematycznymi i rysunkowymi w wielu przypadkach Twoje wątpliwości będą rozwiane. Po dokładnym sprawdzeniu słownictwa i nauczeniu się go, w książce są ciekawe ćwiczenia pozwalające na sprawdzenie, czy aby na pewno wszystkie słówka udało Ci się zapamiętać. Ja zawsze ćwiczenia w książkach do nauki słownictwa traktuję jak sprawdzian wiedzy i Tobie też tak radzę.

Vocabulario en diálogo
Maria de los Angeles Palomino
Wydawnictwo enClave ELE

Książka do nauki słownictwa w języku hiszpańskim. Masz tekst, a dokładnie dialog związany z jakimś tematem. Masz listę wszystkich słówek związanych z tym tematem na poziomie podstawowym. Jest dużo ilustracji i rysunków i sporo ćwiczeń. W książce od razu masz również dostępne odpowiedzi do ćwiczeń. Ciekawą opcją w tej książce jest właśnie to, że dany temat jest przedstawiony za pomoc dialogu. Można go sobie kilka razy przeczytać i wypisać również najważniejsze zwroty.

Aprende gramática y vocabulario
Francisca Castro Viúdez
Wydawnictwo SGEL

W tej książce słownictwo to zaledwie 30 stron całej książki. Od poziomu A1 jest prezentowana w języku hiszpańskim, dlatego trzeba przysiąść ze słownikiem. Ja osobiście uważam, że to jest świetny sposób nauki słownictwa – przyjaźń ze słownikiem. Jednak na początku wyprawy jaką bez wątpienia jest nauka języka obcego, możemy wybierać błędne znaczenia danego słowa, dlatego trzeba być ostrożnym. Dużo tutaj można domyślić się z obrazków, bo jest ich tutaj bardzo dużo. Książka ta to przede wszystkim książka do gramatyki, ale te strony dotyczące słownictwa są bardzo ciekawe, dlatego uważam, że warto.

Pamiętaj, nie każę Ci kupować wszystkich.

Ba!

Odradzam Ci to.

Z całej listy wystarczy Ci naprawdę jedna książka. No może jak chcesz porobić różnego rodzaju ćwiczenia to weź dwie. Jedną, gdzie jest dużo obrazków, a drugą, gdzie jest więcej tekstu. Jedną, gdzie są zdania do tłumaczenia albo do połączenia, a drugą, gdzie możesz poćwiczyć inne formy zadań. Jeśli zawsze jest Ci mało ćwiczeń, sugeruję nie uzupełniać książek, tylko zadania wypisywać w zeszycie i po kilku rozdziałach możesz wracać i robić dane ćwiczenia od nowa. Już niedługo pojawi się wpis, w którym polecam książki na ciut wyższym poziomie, a potem przyjdzie czas na książki do nauki słownictwa dla zaawansowanych.

K.


3 komentarze

Agnieszka · 14 września 2020 o 21:36

Mam pytanie czy druga książka jest napisana tylko po hiszpańsku czy ma polskie tłumaczenie? Dziękuję za odpowiedź

    OptimismoCompartido · 15 września 2020 o 21:52

    Jest po hiszpańsku, bez tlumaczenia, więc dla kogoś, kto w ogóle się nie uczył hiszpańskiego może stanowić problem, aczkolwiek ze słownikiem wszystko mozna 😉 Polecenia zadań są na tyle powtarzalne, że w momencie przetłumaczenia poleceń w pierwszym rozdziale, dalej będzie juz z górki 🙂

Plan nauki słownictwa · 14 września 2020 o 07:42

[…] oczekuj kolejnych wpisów, w których polecam książki do nauki słownictwa na poziomie A1-A2, B1-B2 oraz C1-C2. Jakiś czas temu również napisałam wpisy, w których znajdziesz książki dla […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *