fbpx

Plan nauki słownictwa

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Już wiesz, jak szukać odpowiedniego znaczenia słów. Wiesz też, jakimi metodami możesz uczyć się słownictwa, żeby było to skuteczne, a nauczone słowa zostały z Tobą jak najdłużej. W kolejnych wpisach polecę Ci książki, odpowiednio do poziomu, które ułatwią Ci naukę języka hiszpańskiego. Dzisiaj przejdziemy sobie do planowania nauki słownictwa. Poniżej możesz zapoznać się z drogą, jaką każdy powinien przejść od poziomu A1 do poziomu C2. Ta lista to nic innego, jak wszystkie tematy, których możesz się nauczyć. Niektóre tematy, albo może nawet i większość, będzie się przewijać na kilku poziomach. Z każdym następnym poziomem, każdy temat będzie zgłębiany bardziej szczegółowo, z coraz to większą ilością słówek oraz wyższym poziomem ich trudności.

Zapoznaj się z tą listą i wybierz te tematy, które są dla Ciebie najbardziej interesujące i od nich zacznij. Nie ma sensu, żeby uczyć się o rzeczach, o których wiesz, że nie będziesz nigdy rozmawiać, dlatego takie tematy zostaw sobie na koniec, dla czystej ciekawości, o ile w ogóle będzie Cię takowa męczyć. Jeśli nie – nie ma sensu uczyć się czegoś co Ci się nie przyda i co nie sprawi Ci przyjemności. O ile nie zdajesz matury czy egzaminu językowego, możesz nie znać się na wszystkich tematach, które prezentuję poniżej.

Tematy:

 1. Opis osoby. Wygląd
 2. Opis osoby. Cechy charakteru
 3. Dni tygodnia, miesiąca
 4. Liczby
 5. Członkowie rodziny
 6. Etapy życia i śmierć
 7. Kolory
 8. Stany i emocje
 9. Uczucia
 10. Zawody
 11. Państwa, kraje
 12. Dzień. Codzienne czynności
 13. Części ciała
 14. Jedzenie, potrawy
 15. Owoce i warzywa
 16. Posiłki, przygotowanie posiłków
 17. Dom
 18. Kuchnia
 19. Pokoje
 20. Łazienka, ubikacja
 21. Ogród
 22. Miasto
 23. Transport
 24. Wieś
 25. Zwierzęta domowe
 26. Zwierzęta wiejskie
 27. Zwierzęta dzikie
 28. Owady, insekty
 29. Roślinność
 30. Ubrania
 31. Buty i dodatki
 32. Biżuteria
 33. Uroda, kosmetyki
 34. Usługi: salon kosmetyczny itp.
 35. Zakupy
 36. Czas wolny, hobby
 37. Podróże, wakacje i urlop
 38. Czas, miara, waga
 39. Pieniądze
 40. Święta
 41. Pogoda
 42. Geografia
 43. Człowiek. Narządy wewnętrzne
 44. Zdrowie, choroby
 45. Lekarz. Specjaliści. U lekarza
 46. W aptece, szpitalu
 47. Praca, zawody
 48. Szkoła, nauka
 49. Komputer i nowe technologie
 50. Sport
 51. Kultura, sztuka, teatr
 52. Literatura
 53. Muzyka
 54. Telewizja, radio
 55. Środowisko naturalne
 56. Przestępczość, wymiar sprawiedliwości i polityka
 57. Stres
 58. Bieda i bogactwo
 59. Głód
 60. W banku
 61. Reklama
 62. W sklepie, na targu
 63. Konsumpcjonizm
 64. W pracy, jak znaleźć pracę
 65. Pracoholizm
 66. Negocjacje
 67. Terroryzm i wojna
 68. Religie i wierzenia
 69. Ubezpieczenia i polityka społeczna
 70. Stereotypy

Wybierz te metody nauki słownictwa, które Ci odpowiadają. Wybierz konkretne miejsca w sieci, do których będziesz zaglądać oraz książki, z których chcesz korzystać. W zależności od czasu, jakim dysponujesz, Twoim celem językowym może być przyswojenie słownictwa z jednego lub pięciu tematów w danym miesiącu. Wszystko zależy od Ciebie. W planie miesiąca podziel cały materiał na mniejsze partie, a w harmonogramie wypisz konkretnie, kiedy i z czego masz zamiar korzystać w celu poznania i zapamiętania danej grupy słów.

Harmonogram to nic innego jak dokładne ćwiczenia czy zadania, które zrobisz danego dnia. Dzięki temu wielki cel, wielka wizja, którą nosisz w sobie, już nie jest czymś odległym, lecz jest małym kroczkiem, który przybliży Cię do celu.

Z tego wpisu możesz korzystać praktycznie niezależnie od tego, jakiego języka się uczysz. Jeśli uczysz się hiszpańskiego, oczekuj kolejnych wpisów, w których polecam książki do nauki słownictwa na poziomie A1-A2, B1-B2 oraz C1-C2. Jakiś czas temu również napisałam wpisy, w których znajdziesz książki dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych, gdzie polecam po kilka książek, niezależnie od kategorii, na które mamy podzielone miejsce do planowania w kalendarzu Optimismo Compartido.

K.


1 komentarz

Mój plan na egzamin DELE · 31 sierpnia 2020 o 06:50

[…] ustalić harmonogram musisz wypisać sobie wszystkie tematy z gramatyki oraz ze słownictwa, które potrzebujesz poznać i przerobić do egzaminu. Dodatkowo korzystając z informatora do […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *