fbpx

Nauka słownictwa – od czego zacząć

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Każdy z nas jest inny i dlatego różne techniki uczenia się będą działać na każdego. Na tym etapie zapewne wiesz, czy łatwiej i efektywniej uczysz się z własnych notatek, które czasem przyozdabiasz ilustracjami czy też wolisz, gdy ktoś inny czyta Ci materiał, który musisz przyswoić. Czy lepiej uczysz się w ciszy przy biurku? A może chodząc rytmiczne po pokoju lub słuchając muzyki? Masz za sobą lata nauki przeróżnych przedmiotów – tych mniej i tych bardziej lubianych, więc na pewno masz wypracowane swoje własne strategie uczenia się.  Dużo zależy właśnie od tego, jakim typem ucznia jesteś i jaki styl uczenia jest dla Ciebie najlepszy.

nauka słownictwa

Style nauki?

Choć w książkach o stylach nauki odchodzi się już od takiego dzielenia uczniów, pomocne jest choć trochę „zakwalifikować się” do któregoś z typów. Mówiąc bardzo ogólnie, jeśli jesteś wzrokowcem, będziesz wybierać formy pisemne, notatki, mapy myśli, zapisywanie. Pamiętasz dokładnie, gdzie dane słowo było na kartce czy w zeszycie. Jeśli jesteś słuchowcem, będziesz powtarzać, mówić na głos, słuchać nagrań, w których słowa są użyte. Jeśli jesteś kinestetykiem, wolisz używać słów w działaniu. Najlepiej uczysz się robiąc coś – możesz pisać, mówić, ale to za mało. Potrzebujesz ruchu. Możesz chodzić, jeździć na rowerze stacjonarnym, mówiąc gestykulować. Jest obecnie dostępnych wiele wyników badań pokazujących, że style nauki niewiele mają wspólnego z tym, jak nam się udaje przyswajać więcej i z jakim efektem, ale fakt jest niezaprzeczalny, że niektóre techniki są dla nas wygodniejsze, a z pomocą innych nic nie wchodzi nam do głowy.

Znaczenie słów

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych metod pomocnych w nauce słownictwa, chciałam Ci pokazać, gdzie takie słownictwo możesz sprawdzić i z jakich pomocy korzystać w celu jak najlepszego przyswojenia danej partii słówek.

Jeżeli chcesz sprawdzać znaczenie słów, polecam Ci korzystanie ze słownika internetowego: Glosbe lub PONS, bądź też zaopatrzenie się w słownik w wersji papierowej, dla języka hiszpańskiego będzie to na przykład słownik z wydawnictwa PONS: „Nowy słownik współczesny hiszpańsko-polski, polsko-hiszpański”. Świetną opcją rozwiewania wszelki wątpliwości jest korzystanie ze strony RAE, czyli instytucji odpowiedzialnej za regulowanie i rozpowszechnianie języka hiszpańskiego na świecie. Po prawej stronie strony masz dostępne słowniki i encyklopedie, które wyjaśnią Ci każde słówko oraz zawiłości strukturalne. Każdy język ma „swoje RAE”, tak jak język polski ma słowniki PWN.

nauka słownictwa

Zapisywanie słów

Uczyć się słownictwa można na wiele sposobów. Jedni wolą tworzyć tabele słówek, inni uczą się z fiszek, czyli kartoników, gdzie z jednej strony jest dane słowo w języku, którego się uczysz,
a z drugiej strony jego tłumaczenie. Jeśli wybierasz tę drugą opcję, możesz tworzyć je samodzielnie, możesz korzystać z aplikacji dostępnych na telefon, takich jak Anki Droid czy też dostępnych online, takich jak Quizlet, lub kupić gotowe zestawy fiszek wydawnictwa Cztery Głowy lub PONS.  

Ciekawą opcją są również klejki z wydawnictwa Cztery Głowy, dzięki którym możesz okleić całe swoje otoczenie.

Poza Anki Droid, dostępne są również inne aplikacje wspierające naukę języka (większość z nich dostępna jest również na komputer):

 • Fiszkoteka
 • Busuu– w wersji darmowej masz dostęp tylko do fiszek, w wersji płatnej do innych opcji na naukę

Jest również platforma, z której możesz korzystać zarówno w telefonie, jak i na komputerze, która ma w sobie nie tylko fiszki, ale również różne inne sposoby nauki i myślę, że warto o niej wspomnieć. Jest to Duolingo. Podobnie działająca platforma to Memrise. Służy ona do nauki słówek i ma w sobie nie tylko fiszki, ale powtarzając konkretne słownictwo korzystasz również z testów, obrazków, uzupełnień zdań.

Mapa słowa

Do zapisywania i nauki słówek może Ci również służyć rozbudowana metoda zapisywania danego słowa czy wyrażenia. Wymyśliłam ją sama i bardzo lubię z niej korzystać. Nie piszesz wtedy tylko jego tłumaczenia na język polski, ale tworzysz sobie cały arsenał skojarzeń i zwrotów związanych ze słowem. Osoby zapisane na Newsletter mogą pobrać taką przykładową kartę do wydruku. Można też zrobić ją samodzielnie. Oprócz znaczenia słowa wypisujesz jego opis (oczywiście wszystko w języku obcym), synonimy, antonimy oraz słowa związane z danym słowem. Dodatkowo, jeśli jest to słowo z czytanego tekstu lub wysłuchane w jakimś nagraniu, filmie czy serialu, zapisujesz sobie oryginalne zdanie, w którym się ono pojawiło, a wisienką na torcie jest zapisanie Twojego zdania. Dzięki temu masz pewność, że takie słowo nie umknie Ci tak szybko jak to, którego zapiszesz sobie tylko tłumaczenie na język polski.

Piosenki

Słówek możesz się również uczyć słuchając piosenek i świetnie do tego przyda Ci się aplikacja Lyrics Training. Z jej pomocą możliwa jest nauka i relaks w postaci słuchania muzyki. Chodzi tutaj oczywiście o uzupełnianie luk w tekstach piosenek. Samodzielnie też możesz korzystać z dobrodziejstw piosenek. Wybierasz piosenkę, która Ci się podoba, wpadła Ci ostatnio w ucho, słuchasz go kilka razy i starasz się napisać samodzielnie tekst. Po kilku razach możesz wspomóc się Internetem i poszukać tekstu piosenki. Zaznacz różnice, dopisz potem do swojego tekstu to, czego Ci brakuje. Przetłumacz sobie nieznane słownictwo. Najlepiej nieznane słowa zakreśl lub zaznacz w kółko i obok dopisz tłumaczenie. A potem śpiewaj, aż tekst będzie Ci znany na pamięć, a słowa, które były dla Ciebie nieznane na pewno już takie nie będą. Wspomnę tylko, że dla języka hiszpańskiego wiele piosenek, nie tylko z samym tekstem i uzupełnianiem luk ma na swojej stronie Ola – Fiesta Siesta. Zajrzyj tam, ponieważ Ola tworzy super ćwiczenia do piosenek.

Wpis ten musiałam podzielić na dwie części, ponieważ mam do zaprezentowania tyle metod nauki słownictwa, że gdybym wrzuciła wszystko w jeden wpis to na pewno nikt nie dobrnąłby do końca. Z tym wpisem wiesz już, gdzie szukać tłumaczenia słówek oraz jakie istnieją aplikacje i sposoby zapisywania całego słownictwa. W następnym wpisie dowiesz się, jakie są metody przyswajania i zapamiętywania słownictwa.

K.


5 komentarzy

Wiola · 3 sierpnia 2020 o 08:13

Bardzo fajny wpis 😉
Mam pytanie. Co to za książka na pierwszym planie? 😉

  OptimismoCompartido · 3 sierpnia 2020 o 21:01

  Ta książka to “Powiem Ci jak się uczyć” – Gołębiowska-Szychowska Joanna, Szychowski Łukasz.

   Wiola · 4 sierpnia 2020 o 09:55

   Dziękuję 😉

Sylwia · 3 sierpnia 2020 o 16:51

Jaki jest tytuł otwartej książki ze zdjęcia?

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *