fbpx

Narzędzia wspomagające planowanie nauki języków obcych

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Ponad rok temu napisałam wpis o narzędziach wspomagających planowanie i zarządzanie sobą w czasie. Początkowo chciałam go zaktualizować o informacje dotyczące planowania stricte nauki języków obcych oraz realizacji tych planów. Jednak gdy zaczęłam dopisywać informacje, okazało się, że jest tego tak dużo, że jednak warto napisać o tym osobny wpis, żeby nie skomplikować prostej sprawy.

kalendarz hiszpański

Kalendarze, planery, terminarze

We wpisie o narzędziach wspomagających planowanie macie wiele przykładów kalendarzy i planerów do zastosowania ogólnego. Jeśli chodzi o planowanie nauki języków obcych to, z tego co mi wiadomo są dwa planery językowe: planer językowy oraz Planem – są one w wersji polskiej i służą stricte do planowania nauki języków obcych. Oprócz tego jest kalendarz Optimismo Compartido, w wersji hiszpańskiej, który służy do organizacji i planowania całego naszego życia, uwzględniając również naukę języków obcych.

W kalendarzu Optimismo Compartido od wersji na rok 2020 co miesiąc jest dodatkowo miejsce na planowanie językowe. Macie miejsce na zaplanowanie działań językowych z podziałem na 6 kategorii. Podział ten jest wyznacznikiem, aby zawsze pamiętać o wszystkich 6 kategoriach. Ale wiadomo, działania z jednej kategorii będą nachodzić na działania z drugiej kategorii (np. przy czytaniu czy pisaniu będziemy się uczyć również słownictwa czy gramatyki, jednak dobrze jest również dodatkowo skupić się tylko na nauce słówek czy też robieniu ćwiczeń na zapoznanie się z gramatyką). Jest również tracker do rejestrowania wszystkich działań językowych i kontroli naszych postępów.  

Systemy elektroniczne

Znów odeślę Was do wpisu o narzędziach wspomagających planowanie, gdzie macie przykłady aplikacji do wykorzystania przy planowaniu ogólnie. Nie ma stricte aplikacji do planowania nauki języków obcych. Aplikacje jakie są dostępne służą już raczej do nauki, nie da się tam wrzucić jakiś konkretnych zadań, które mogłyby być wykonane poza daną aplikacją (mam tu na myśli np. Quizlet czy Ankidroid które służą do nauki), dlatego trzeba się posiłkować standardowymi aplikacjami.

planer nie tylko językowy

Do nauki języków – podobnie jak w kalendarzu Optimismo Compartido – możemy wrzucić sobie zadania do wykonania – na każdy język inny kolor powiadomień. W ten sposób możemy sobie wrzucać zadania i powiadomienia do tych zadań. Dzięki temu aplikacja będzie nam ciągle przypominać o powtórce słówek, rozmowie na Interpals, przesłuchaniu podcastu czy nauce gramatyki.

Plansze i tablice

Plansze i tablice mogą nam służyć jako planer czy lista zadań do nauki.

Oprócz planera możemy po prostu korzystać z tablic i zapisywać tam ważniejsze daty czy spotkania, rzeczy do zrobienia na już, główne priorytety. Językowo możemy je wykorzystać do pisania sobie głównych myśli z gramatyki, słówek, których nie możemy zapamiętać czy do robienia mapy myśli z głównymi zagadnieniami do zapamiętania. Fajnie też można wykorzystywać to do opracowywania tematu gramatycznego czy leksykalnego. Wypisać wszystkie miejsca w sieci, książki czy podcasty dotyczące jakiegoś tematu i odhaczać ich realizację.

Teczki z przegródkami i segregatory

Teczki i segregatory do nauki języków obcych można wykorzystywać w dwojaki sposób. Do planowania i do realizacji. Planując naukę języków obcych możemy wypisać wszystkie zadania do realizacji, dzielić je na kategorie czy same języki. Ja mam jeden segregator do planowania nauki języków obcych z 4 przedziałkami na 4 języki. W każdej przedziałce mam główny plan roczny oraz listę materiałów, z których chcę korzystać w danym roku, później to dopiero dzielę na miesiące i tygodnie. Do realizacji działań językowych segregatory i teczki idealnie nadają się do segregacji materiałów, aby nam nie zginęły. W ten sposób wszystko dotyczące jednego języka mamy w jednym miejscu.  

zeszyt z kartkami w kropki

Listy zadań

Podobnie jak poprzednich narzędzi, również listy zadań świetne sprawdzają się w nauce języków obcych. Możemy wypisywać zadania na dany dzień, możemy wypisywać zadania dotyczące danego języka lub jakiejś umiejętności. Ja na przykład mam listy zadań do wypisywania wszystkich miejsc w sieci oraz różnych podcastów, które mam do przesłuchania w danym języku. Są to moje listy inspiracji do realizacji.  

Listy kontrolne

Jak wykorzystać checklistę w nauce języków obcych? Jeśli każdego dnia staramy się znaleźć czas na słuchanie, na czytanie i powiedzmy na aktywną naukę słówek to możemy sobie wrzucić taką checklistę, na każdy język i odhaczać wykonane czynności.

Smartfon

W telefonie możemy również zainstalować dodatkowe aplikacje do nauki słownictwa (Ankidroid czy Quizlet), do przypominania o nauce (wszystkie aplikacje do rejestrowania nawyków), możemy znaleźć aplikacje do słuchania nagrań (jak na przykład aplikacja TED do słuchania wystąpień. O tym, czego jeszcze możemy słuchać, jest osobny wpis).

Przeglądarka internetowa

Podobnie jak w telefonie, na komputerze czy tablecie możemy mieć dodatkowe aplikacje do nauki, możemy korzystać z ebooków, słowników internetowych i offline dostępnych jako aplikacje na komputerze czy w przeglądarce.

Skype

Skype idealnie nadaje się do rozmów z ludźmi z innych krajów. Do tego samego może nam posłużyć Messenger czy Whatsapp. Idealnie jest móc nie tylko pisać w wybranym języku ale przede wszystkim móc rozmawiać na żywo czy też poprzez nagrywanie wiadomości do drugiej osoby i odsłuchiwanie ich odpowiedzi.

Językowo również korzystam z wielu dobrodziejstw narzędzi zarówno do planowania jak i do późniejszej realizacji założonych planów.

A Wy? Z czego korzystacie przy nauce języków obcych i jej planowaniu?

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *