fbpx

Słuchanie hiszpańskiego. To polecam: muzyka, filmy, podcasty i nie tylko

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Słuchanie to taka umiejętność, dzięki której zaczynamy przybliżać się do języka, zaczynamy go rozumieć, a z czasem myśleć w tym języku. Nauka słuchania jest o tyle przyjemna, że możemy to robić praktycznie zawsze i wszędzie. Już pisałam wpis o tym, jak mogą uczyć się osoby zapracowane i zachęcam Cię do przeczytania go, bo jest tam wiele podpowiedzi, jak uczyć się języka w międzyczasie. Dzisiaj skupimy się na słuchaniu. Słuchać możesz w aucie, w autobusie, na spacerze, podczas wielu aktywności fizycznych (np. bieganie czy ćwiczenia na siłowni). Możesz słuchać podczas sprzątania, gotowania, czekania w kolejce, możliwości są ogromne, to od Ciebie zależy, jak wykorzystasz czas i swoje uszy.

Rozumienie tego, co do Ciebie będą mówić jest naprawdę bardzo ważne i przydatne. Bez tego porozumiewanie się z drugą osobą jest niemożliwe. Ćwiczenie słuchania należy praktykować nie tylko poprzez rozmowy podczas zajęć konwersacyjnych, ale również poprzez ciągłe otaczanie się językiem. Świetnym do tego sposobem jest słuchanie radia online. Ja polecam Ci Cadena Dial czy słuchane bardziej w Andaluzji radio Canal Sur, Cope, Cadena Ser, Radiole. Na tej stronie znajdziesz o wiele więcej stacji radiowych, które nadają w tym pięknym języku.

Otaczanie się językiem i nauka słuchania to nie tylko radio. Możesz również szukać ciekawych piosenek na Youtube czy Spotify. Można tworzyć swoje listy piosenek do odtwarzania, więc nie musisz zdawać się na przypadek, zarówno na Youtube, jak i na Spotify. Jeśli chcesz pozbyć się reklam, możesz skusić się na konto Premium i słuchać bez przerwy tego, co lubisz najbardziej. Ja na Spotify tworzę sobie 3 listy odtwarzania: Spokojne, Do sprzątania oraz Na siłownię. Może akurat któraś przypadnie Ci do gustu. Na bieżąco ciągle tam coś dodaję, jak mi wpadnie w ucho.

MUZYKA

Większość ludzi poleca klimaty latynoamerykańskie, dlatego ja chciałam Ci polecić artystów rodem z Hiszpanii, wielu z nich pochodzących z Andaluzji. Znajdują się też na tej liście osoby z Ameryki Południowej, jednak klimaty są ciut inne niż tylko najbardziej rozpopularyzowany reggaeton. Piosenki mają piękne teksty i jest w nich wiele użytecznego słownictwa, które przyda Ci się w wielu sytuacjach. Ci artyści to:

 • Estrella Morente, śpiewaczka flamenco z Andaluzji. Ją polecam ze względu na zapoznanie się z samą muzyką, ponieważ zrozumienie tekstu jest bardzo ciężkie, jak to bywa
  we flamenco,
 • Chambao, zespół muzyczny z Andaluzji grający flamenco elektroniczne, jest ono jednak o wiele bardziej zrozumiałe pod względem tekstów aniżeli flamenco tradycyjne,
 • Rozalén, piosenkarka z Kastylii, grająca muzykę na pograniczu popu, rocka i folku, teksty bardzo życiowe i skłaniające do przemyśleń,
 • TéCanela, muzyka alternatywna, duet śpiewająco – grający, uwielbiam głos Ariadny i optymistyczne, humorystyczne teksty, które zawsze mogą podnieść człowieka na duchu i rozbawić
 • Alejandro Sanz, piosenkarz pochodzący z Madrytu, tworzy latynoski pop,
 • Merche, hiszpańska piosenkarka muzyki pop prosto z Kadyksu,
 • Malú, piosenkarka z Madrytu, śpiewająca pop, rock i ballady,
 • Marta Soto, kolejna piosenkarka z Andaluzji śpiewająca pop,
 • Pablo Alborán, piosenkarz z Malagi, śpiewa i gra pop i muzykę eksperymentalną,
 • Marc Anthony, urodzony w Nowym Jorku, pochodzący z rodziny latynoamerykańskiej, piosenkarz pop i salsy, zdarza mu się śpiewać po angielsku, jak i po hiszpańsku
 • Álvaro Soler, tego pana z Barcelony, śpiewającego latynoski pop, chyba nikomu nie trzeba przedstawiać,
 • Luis Fonsi, kolejna znana postać, tym razem z Puerto Rico, ja słuchałam go już zanim
  to było modne. Zachęcam Cię do napisania do mnie, jeśli znana Ci była jego piosenka „Corazón en la maleta” jeszcze przed hitem „Despacito” – ciekawa jestem, czy istnieją ludzie, którzy znali Luisa Fonsiego, zanim stał się popularny,
 • Julieta Venegas, meksykańska piosenkarka muzyki pop, grająca na akordeonie,
 • Manuel Carasco, kolejny piosenkarz prosto z Andaluzji, piosenki na poziomie, pisane przez niego samego,
 • Enrique Iglesias, ostatni na tej liście, znany wszystkim, piosenkarz latynoskiego pop pochodzący z Madrytu.

Flamenco (nie tylko tradycyjne) to również takie osoby, jak:

 • Demarco Flamenco
 • Miguel Poveda
 • Niña Pastori
 • Enrique Morente
 • Paco de Lucía
 • Camarón de la Isla
 • Rocío Jurado
 • Isabel Pantoja

Jeśli chcesz posłuchać latynoamerykańskich hitów zachęcam Cię do zapoznania się z listą autorów dostępną pod koniec tego akapitu. Sama słucham ich nałogowo, ale na pewno nie ze względu na tekst, bo jeśli już znasz hiszpański na takim poziomie, żeby ich rozumieć, to aż uszy momentami więdną. Poza tym, wszyscy ich polecają, więc o tym się mówi. Żeby jednak było wszystko w jednym miejscu wypisuję tutaj tych artystów, przy których można potańczyć i poczuć latynoskie klimaty. Z muzyków z drugiego kontynentu polecam Ci więc Karol G, Maluma, Osmani García, Nicky Jam, J Balvin, Daddy Yankee, Wisin, Yandel oraz Gente de Zona.

Wymowa

Słuchanie to nie tylko sposób na osłuchanie się z językiem oraz ćwiczenie rozumienia ze słuchu czy uczenia się nowych struktur i słów w kontekście. Słuchanie może posłużyć Ci również do nauki wymowy. Dobrym momentem na ćwiczenie wymowy jest pisanie nowych słów podczas nauki słownictwa, ale jeszcze lepszym jest powtarzanie zasłyszanych słów i struktur za osobą mówiącą. To może być powtarzanie niektórych rzeczy z podcastu, nagrania wideo czy piosenki. To trochę tak, jak uczą się dzieci. Dzieci najpierw słyszą dane słowo, a jak już się go nasłuchają odpowiednio długo próbują je powiedzieć. Nauka czytania i pisania przychodzi z czasem. Dlatego warto uczyć się wymowy właśnie podczas słuchania. Na dobry początek świetnie do tego nadadzą się bajki.

BAJKI

Dużo bajek po hiszpańsku jest dostępnych po prostu na Youtube. Są też dostępne na Netflixie oraz RTVE.ES poniżej polecam te oglądane przez moje dziewczynki:

– Bing

– Llamada peluche

– Viva el rey Julien

– Cleo & Cuquin

PODCAST

Oprócz muzyki oraz radia, dobrą metodą osłuchania się z językiem są podcasty. W ten sposób możesz słuchać o interesujących Cię tematach w języku hiszpańskim, czyli będzie to podwójna nauka. Świetnym źródłem są również podcasty oraz wideo na platformie TED. Możesz ich słuchać lub oglądać zarówno na telefonie, jak i na komputerze. Dzięki tym nagraniom masz szansę nie tylko osłuchać się z językiem, ale również dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o świecie.

Jeśli chodzi o naukę hiszpańskiego to mogę polecić Ci The Unilimited Spanish, Hoy Hablamos, oraz 1001 reasons to learn spanish. Inne tematyki podcastów na pewno będę jeszcze aktualizować. Na razie zostawiam Cię z kanałami do słuchania o psychologii:

Kenso

Entiende tu Mente

Psicoanálisis Libre

Tú decides cómo quieres ser

YOUTUBE

Zachęcam Cię do zaglądania na różne ciekawe kanały Youtube prowadzone przez ludzi, dla których hiszpański jest językiem rodzimym. Poniżej podaję Ci parę przykładów,
ale myślę, że z powodzeniem znajdziesz ich więcej:

 • O podróżach:

Enrique Álex

Españoles en el mundo

Viajeros Callejeros

Molaviajar

Luisito Comunica

Alex Tienda

 • Nauka hiszpańskiego

Maria Español

Spanish with Vicente

Espanol Automatico

Learn Spanish

Español con María

Butterfly Spanish

 • Rzeczywistość w krajach Ameryki:

Eduardo Menoni – Wenezuela

Maria Gabriela Sanchez –  Kolumbia

Daniel VE –  Kolumbia

Eduardo Rincon – Kolumbia

 • Moda i lifestyle, Hiszpania:

Sara Kibum

Marta Riumbau

Ani Pocino TV

Alexandra Pereira

Balamoda

Arantxa Cañadas

Cristina Mitre

 • Humor:

Yo Soy Tuma

Videópatas

La Resistencia

El terrat

 • Kuchnia:

Cocina abierta

Cocina con Carmen

Que viva la cocina

Cocina de Masito

 • O muzyce:

Jaime Altozano

 • Informacje bieżące:

BBC Mundo

 • Nauka

CuriosaMente (Meksyk)

La Eduteca (nauka dla dzieci)

La gata de Schrödinger (z humorem)

 • Historia

Carki productions

Memorias de pez

 • Buntownicze:

Cuellilargo

 • Minimalizm, zero waste itp

Minimalistamente

 • Psychologia:

Gabinete Psicología Blanca Jorge

NETFLIX

Jeśli nie radio, muzyka czy podcasty, to oglądaj filmy po hiszpańsku na Netflixie lub Pelisplay.

Filmy na Netflixie, jakie mogę Ci z czystym sumieniem polecić, które oglądałam i mi się podobały to te na liście poniżej. Na pewno powstanie wpis z filmami i serialami (nie tylko z Netflixa), który na pewno będę na bieżąco aktualizować. Jeśli masz coś ciekawego na swojej liście, daj znać poniżej w komentarzu, żeby inne osoby czytające ten wpis również mogły skorzystać z Twoich poleceń.

– Contratiempo

– 8 apellidos catalanes

– El guardián invisible

– Palmeras en la nieve

– A pesar de todo

– Perdida

– Vivir dos veces

– Durante la tormenta

Jeśli chodzi o seriale to na razie na Netflixie obejrzałam lub oglądam te poniżej.

– La catedral del Mar

– La casa de papel

– Las chicas de cable

– Elite

– Vis a Vis

– Vivir sin permiso

– La Valla

– Perdida

Plan

Krótko o planie na słuchanie. Słuchanie to taka czynność, którą możesz wykonywać również w międzyczasie. Dlatego nie zapomnij otaczać się językiem i wykorzystywać każdej nadarzającej się okazji do posłuchania muzyki czy podcastów. Oprócz tego, nie zapominaj o słuchaniu radia, o otaczaniu się językiem w drodze, podczas sprzątania i innych czynności, przy których możesz sobie pozwolić na słuchanie w tle. To świetny sposób na osłuchanie się językowe.

Dodatkowo wypisz sobie dokładną listę kanałów Youtube, które Cię interesują, filmów na Netflixie. Warto coś nie coś również zasubskrybować, żeby przychodziły powiadomienia i przypominały o możliwości nauki języka w przyjemny sposób. Mając taką listę, w momencie, gdy będziesz mieć swoje okienko na aktywne słuchanie, po prostu włącz konkretny podcast, kanał na Youtube, film itp.

Słuchanie aktywne

Ostatnie słowo, zanim zakończę ten wpis. Polecam Ci, żeby język hiszpański w postaci radia, muzyki czy podcastów był obecny w Twoim życiu jak najwięcej się da. Choć jest to bardzo dużo i pozwoli Ci się niesamowicie osłuchać z językiem i nastawić mózg na myślenie w tym języku, jest to jeszcze trochę za mało, żeby zacząć jeszcze więcej w tym języku rozumieć i się uczyć ze słuchania. Dlatego aktywne słuchanie jest potrzebne, żeby skupić się w 100% na słyszanym tekście. Sugeruję Ci wziąć zeszyt i długopis, kolorowe zakreślacze, długopisy czy kredki. Chyba, że robisz wszystko na komputerze to też przygotuj się na notatki. Wypisuj słowa, których znaczenia nie znasz, zwroty i formy gramatyczne, które Cię zainteresowały. Następnie sprawdź, jakie inne zwroty możesz stworzyć z danym słowem, dopisz do tego zdania, tak aby na pewno zapamiętać dane słowo czy konstrukcję gramatyczną. W ten sposób słuchanie zamieni się również po części w naukę słownictwa oraz gramatyki. Po przesłuchaniu całego nagrania możesz zadawać sobie pytania dotyczące treści, żeby sprawdzić swoje rozumienie ze słuchu.

Myślę, że ze słuchania naprawdę dużo da się wycisnąć. Mamy teraz tyle form i możliwości otaczania się językiem i osłuchiwania się z nim, że mam nadzieję, że zaprezentowane przeze mnie polecenia spodobają Ci się i z czegoś skorzystasz.

K.


1 komentarz

Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego - Optimismo Compartido · 30 stycznia 2023 o 06:04

[…] gatunkach, jakich można posłuchać po hiszpańsku. Po polecajki muzyczne zapraszam do mojego wpisu na ten temat. Na pewno znajdziesz tam muzykę dla […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *