fbpx

10 najważniejszych powodów, aby w tym roku zacząć uczyć się hiszpańskiego

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Język hiszpański to obecnie jeden z najczęściej wybieranych drugich języków obcych w Polsce. Nie ma się co dziwić. Po latach panowania rosyjskiego, a potem niemieckiego przyszedł czas na zmianę kierunku na bardziej optymistyczną ; ) Na swoją obronę dodam tylko, że uczyłam się 13 lat niemieckiego i choć jest on logiczny i uwielbiam jego gramatykę, to niestety słuchać go nie lubię. Myślę, że nie jestem w tym sama. Czym innym jest wybór uczniów, żeby mieć łatwiej i przyjemniej, a czym innym jest sens takiej nauki. Skupmy się więc dzisiaj nie na tym, dlaczego uczniowie wybierają ten język, ale na tym, dlaczego warto się go uczyć.

Jeden z najważniejszych języków na świecie

Według raportu Instytutu Cervantesa hiszpański jest drugim językiem ojczystym świata po chińskim i czwartym językiem, jeśli chodzi o liczbę osób nim władającym po angielskim, chińskim i hinduskim. Mowa tutaj o wszystkich osobach, dla których ten język jest językiem ojczystym, uczniach i tych, którzy posługują się nim w szkole, w pracy czy w podróży.

Jest on językiem urzędowym w 22 krajach. Porozmawiasz w nim nie tylko w Hiszpanii, ale również w praktycznie całej Ameryce Południowej i Środkowej (z wyłączeniem Brazylii, choć i tam uczniowie uczą się go jako języka obcego). Dodatkowo trzeba podkreślić fakt, że jest wiele krajów, w których ten język, choć nie jest urzędowym, jest używany przez dużą część mieszkańców tych krajów. Chodzi mi tutaj o południe Stanów Zjednoczonych, Belize czy Andorę, choć nie tylko.

Drugi język w Internecie

Jeśli znasz hiszpański i angielski poradzisz sobie z większością informacji dostępnej w Internecie. A zawsze to lepiej czytać interesujące nas wiadomości nie tylko w języku polskim, ale również z innej perspektywy. Dodatkowo wiele artykułów, wiele tematów nie jest tak dobrze opracowanych w języku polskim, dlatego warto sięgać po linki obcojęzyczne.

Łatwy do nauki i wymowy

Początki z hiszpańskim są bardzo proste. Wymowa nie ma wielu haczyków, wystarczy wypisać sobie różnice w wymowie liter między hiszpańskim i polskim i jest o wiele prościej. Nie ma tylu wyjątków jak we francuskim, nie ma tylu opcji wymowy, na które trzeba uważać, jak w angielskim. Trzeba tylko przysiąść na początku do kilku wyjątków i potem jest już z górki. W tym miejscu zapraszam do wpisu o wymowie hiszpańskiej, jest to ściąga dla początkujących. Na wyższych poziomach, kiedy chcemy zgłębić tajniki „idealnej” wymowy, warto skorzystać z kursu wymowy czy lekcji wymowy, chociaż ja jestem zdania, że jeśli nie potrzebujesz języka na nie wiadomo, jak wysokim poziomie to z ludźmi mówiącymi po hiszpańsku zawsze się dogadasz. Są otwarci, nie wymagają ideałów wymowy. Nie to, co w angielskim ; ) Poza tym jest tyle wariantów wymowy w samej Hiszpanii w zależności od regionu, a nie mówiąc już o całej Ameryce Południowej, że nie ma się co stresować wymową.

Podróżowanie będzie jeszcze prostsze

Rozmowa z mieszkańcami danego kraju w ich języku ojczystym zawsze jest dla nich wygodniejsza i zwykle ludzie bardziej się otwierają. Nie mówiąc już o tym, że jak wylądujesz przez przypadek w jakimś małym miasteczku, gdzie nikt nie mówi po angielsku, łatwiej Ci będzie cokolwiek załatwić, dogadać się. A przecież dobrze wiemy, że hiszpański nie tylko przyda nam się w Hiszpanii. Niezależnie od tego, czy po prostu lubisz zwiedzać różne kraje, spacerować, wspinać się po górach, jeździć na nartach w odległych miejscach czy uprawiać surfing, znajomość hiszpańskiego otwiera Ci drzwi do kontynentów, krajów, wysp…

Poznawanie kultur

A jak już jesteśmy przy kontynentach, krajach i wyspach – znajomość hiszpańskiego nie tylko daje możliwość poznawania kultur podróżując w odległe miejsca. Dzięki rozumieniu hiszpańskiego możesz poczytać artykuły i książki oraz pooglądać filmy o różnych krajach i kulturach, o czym jeszcze nie śniło się osobom, które mówią tylko po polsku.

Poszerzanie horyzontów

Mówi się, że mówiąc innym językiem stajemy się innymi ludźmi i coś w tym jest. Mam wrażenie, że kiedy nie znałam hiszpańskiego nie byłam aż tak otwarta i optymistyczna. Gdy byłam wciągnięta bardziej w niemiecki to byłam bardziej stanowcza, nieugięta wobec planów i terminów. Teraz, może nie ma się czym chwalić, ale tak jest, zdarza mi się spóźnić i nie mam aż takich wyrzutów sumienia, jak kiedyś. Wiele sytuacji staram się obrócić w żart, zamiast się nimi przejmować. Nie wszystko analizuję po 100 tysięcy razy, zwłaszcza te rzeczy, na które nie mam wpływu. „¡Relájate, mujer!” to najlepsze co wyciągnełam z hiszpańskiego.

Możliwości biznesowe

Z językiem hiszpańskim otwierasz sobie drzwi do dodatkowych miejsc zatrudnienia. W Polsce, ale przede wszystkim za granicą szukają specjalistów znających ten język. Jest wiele dużych firm hiszpańskojęzycznych działających w Polsce oraz firm, gdzie znajomość tego języka jest potrzebna. O tym, co można robić po filologii hiszpańskiej oraz gdzie można pracować znając język hiszpański już niedługo opublikuję wpis, więc zachęcam do obserwowania bloga lub zapisania się na Newsletter. Oprócz możliwości pracy z hiszpańskim, dajesz sobie szansę czytania w oryginale książek i artykułów na interesujące Cię tematy.

Dodatkowo dodam tylko, że obecnie znajomość języka angielskiego jest w sumie obowiązkowa, a znajomość dodatkowego języka obcego jest atutem i daje możliwości rozwoju. Pokazuje przyszłemu pracodawcy, że jest się pracowitym i ambitnym, bo robi się coś ponad naukę i rozwój w danej dziedzinie oraz naukę angielskiego, który jest obligatoryjny. Robi się coś dodatkowego, czego nikt nie kazał robić.

Obejrzysz wiele filmów w oryginale

Tutaj troszkę z przymrużeniem oka, aczkolwiek ja o wiele bardziej wolę oglądać filmy w oryginale niż słuchać lektora. Uważam, że słuchając filmu w oryginale, najlepiej możemy wczuć się w rolę aktorów, być w środku filmu. Nie tracimy na tłumaczeniu ani na interpretacji roli przez dubbingowca czy zagłuszaniu oryginału przez lektora. Nawet jeśli nie rozumiemy wszystkiego, lepiej jest posiłkować się napisami (czy to polskimi czy oryginalnymi), żeby jak najwięcej wyciągnąć z filmu.

Będziesz rozumieć hiszpańskie piosenki

Warto wiedzieć, o czym się śpiewa. Zwłaszcza jeżeli piosenka jest naszpikowana przekleństwami czy lubieżnym tekstem. Ciekawe czy tak ochoczo wtedy śpiewalibyśmy te piosenki. Czasem warto sięgnąć po tłumaczenie piosenki, zanim zacznie się ja śpiewać, bo może okazać się, że obok nas jest ktoś, kto doskonale rozumie słowa i będzie lekko zdziwiony tym, z jaką łatwością przeklinamy przez całą piosenkę. Warto też znać znaczenie słów piosenek dlatego, że są one głębokie, podnoszące na duchu, dające ukojenie. Oczywiście nie mówię tutaj o reggaetonie, ale o wszystkich innych gatunkach, jakich można posłuchać po hiszpańsku. Po polecajki muzyczne zapraszam do mojego wpisu na ten temat. Na pewno znajdziesz tam muzykę dla siebie.

Zadbasz o swój mózg

To, co prawda dotyczy nauki każdego języka obcego, ale skoro każdego to czemu nie wybrać hiszpańskiego? 😊 Mózg potrzebuje nowości, potrzebuje rozwoju – a jak zapewnić mu rozwój? Czytając, ucząc się nowych rzeczy. Jeśli tylko przeglądasz memy, to Twój mózg się rozleniwia, może warto zacząć przeglądać je w obcym języku? Niech trochę potrenuje ; ) Dzięki nauce języków obcych mamy lepszą pamięć i opóźniamy starzenie się mózgu. Aż żal nie zacząć nauki.

Mam nadzieję, że zmotywowałam się do rozpoczęcia tej fascynującej przygody, jaką jest nauka hiszpańskiego. Dla mnie jest to optymizm, to książki, muzyka, filmy i seriale. To podróże, to ulubiony kierunek na wakacje. To rozwój osobisty i zawodowy. Mogę czytać i słuchać o wszystkim, nie ograniczam się tylko do polskiego i angielskiego.

K.


1 komentarz

Español Story · 2 lutego 2023 o 22:16

Ja zaczęłam się uczyć hiszpańskiego przez moją wielką miłość do języków obcych i nie żałuję tej decyzji. Nie dość że hiszpański jest piękny to jeszcze mogę się dogadać z swoim wujkiem, który jest Hiszpanem. W przyszłości marzą mi się studia w Hiszpanii dokładniej na Universidad de Valencia na kierunku lengua y literatura españolas. Jestem pewna że hiszpański skradnie nie jedno serce, bo jest cudowny.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *