fbpx

Książki do nauki hiszpańskiej gramatyki. Poziom zaawansowany

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Polecałam już książki do gramatyki na poziomie podstawowym oraz te na poziomie średniozaawansowanym. Dzisiaj został już tylko poziom zaawansowany, czyli swoją nauką dążysz do perfekcji. Nie wystarczy Ci płynne porozumiewanie się po hiszpańsku, chcesz być biegłym użytkownikiem tego języka i znać go tak dobrze, jak jego rodzimi użytkownicy. Podobnie jak w poprzednich poziomach – kolejność nie jest przypadkowa. Polecam je w takiej kolejności, w jakiej sama je osobiście najbardziej lubię i do mnie przemawiają.

Curso de Perfeccionamiento. Hablar, escribir y pensar en español
Concha Moreno, Martina Tuts

Podobnie jak przy „Temas de gramática” . Da się ją kupić na polskim rynku, ale cena jest praktycznie dwa razy wyższa, jak na amazonie. Kiążka ta jest podzielona na tematy. Jest dom, rodzina, zwierzęta, sport, telewizja itd. Każdy temat ma ze sobą powiązane jakieś hasło z gramatyki: subjuntivo, czasy teraźniejsze, mowa zależna… na początku każdego rozdziału jest krótkie przypomnienie z gramatyki, a później ćwiczenia. Zarówno na gramatykę, słownictwo, jak i mówienie i rozumienie tekstu czytanego. Najlepiej robić ćwiczenia samodzielnie, jednak wypowiedź ustną i pisemną najlepiej już sprawdzać z Nativem. Zwracam również Wasza uwagę – do tej książki trzeba osobno dokupić klucz.

Akademicka gramatyka języka hiszpańskiego z ćwiczeniami.”
Małgorzata Cybulska – Janczew i Jacek Perlin

Choć jest to wyższy poziom książki „Gramatyka języka hiszpańskiego z ćwiczeniami”, ciężko nazwać ją kontynuacją. Treści teoretyczne nie są już tak przejrzyste, jednak dawka wiedzy jest tak ogromna, że nawet ciężko byłoby zachować podobieństwo graficzne. Wszelkie rozterki osoby uczącej się języka są tutaj dobrze wyjaśnione. Jest to książka dla studentów iberystyki oraz osób, które albo chcą zdawać hiszpańską maturę, albo najwyższy poziom DELE. A to dlatego, że jest to dużo wyjaśnień niepotrzebnych „zwykłym śmiertelnikom”.

“Temas de gramática. Nivel superior”
Concha Moreno

Książka ta to dokładne wyjaśnienie i dużo przykładów. A oprócz tego dużo ćwiczeń. Sympatyczna grafika i piękny zapach (tak, uwielbiam wąchać książki i uwielbiam „zapach” antykwariatów). Papier kredowy dodatkowo sprawia, że książka wydaje się być „porządniejsza”. Uwielbiam książki Pani Conchy Moreno i na pewno nie raz to jeszcze napiszę (choć będę starała się nie powtarzać).

Hiszpański w tłumaczeniach. Gramatyka 5
Magdalena Filak

Jest to kontynuacja książek o tym samym tytule na poziomie A1 do B2. Tak jak pisałam w poprzednim wpisie, seria ta zawiera zdania do tłumaczenia, które możemy przeczytać lub posłuchać, następnie napisać swoją wersję i przeczytać lub posłuchać odpowiedzi z książki. Dodatkowo na każdej stronie są reguły i wskazówki gramatyczne, są wyjaśnienia użyć danych struktur, jest dużo przykładów wyrażeń przydatnych w życiu codziennym z użyciem danych tematów gramatycznych. Jestem zdania, że struktura tej książki naprawdę pomaga uczącemu się w przyswajaniu wiedzy.

Uso de la gramática española. Avanzado
Francisca Castro

Ostatnia część książki Uso de la gramática española. Teoria i praktyka w języku hiszpańskim. W wyjaśnieniach gramatyczny autorka pomija już podstawy i skupia się tylko na rozszerzeniu. Ćwiczenia pozwalają podszlifować swój warsztat znajomości gramatyki. Podobnie jak poziom podstawowy i średniozaawansowany, książka nie zawiera klucza, trzeba go kupić osobno.

Jeśli chcesz szlifować swój warsztat i wiedzieć więcej nie tylko z praktyki, ale też z teorii, polecam Ci „Nueva gramática básica de la lengua española”, Nueva gramática. Morfología y sintaxis”, „Nueva gramática. Fonética y fonologia” oraz „ Manual de la Nueva gramática de la lengua español”. Są to książki wydane przez Wydawnictwo Espasa oraz Asociación de Academias de la Lengua Española i Real Academia Española i są pełne wiedzy, teorii, reguł, oboczności. Nie ma w nich ćwiczeń, ponieważ są to książki czysto teoretyczne, jednak jeśli Twoim celem jest C2, uważam, że warto do nich sięgnąć.

ORTOGRAFIA

Postanowiłam dodać w tym wpisie również moje polecenia książek do ortografii. W niższych poziomach nie trzeba aż tak bardzo pochylać się tylko i wyłącznie nad ortografią. W wielu książkach do gramatyki ten temat jest poruszony odrobinę i na niższe poziomy wystarczy to, co tam jest. Uważam jednak, że na poziomie zaawansowanym trzeba już wiedzieć wszystko, dlatego polecam Ci poniżej książki przeznaczone stricte do ćwiczenia ortografii.

Ortografia języka hiszpańskiego z ćwiczeniami
Maciej Jaskot

Jest to książka napisana po polsku i wiedza tutaj prezentowana jest od podstaw. Prezentowane są w niej różnice i podobieństwa do ortografii polskiej. Jest dużo przykładów oraz dużo ćwiczeń. Dobrze jest zacząć od tej książki, żeby sobie usystematyzować to, co się już wie. Żeby nie popełniać subtelnych błędów, które na poziomach niższych są jeszcze powiedzmy akceptowalne, na poziomie zaawansowanym nie powinny się raczej zdarzać (choć wiadomo, nikt nie jest nieomylny i zawsze komuś może przytrafić się błąd). Jeśli jednak na niższych poziomach zawsze był kładziony nacisk na ortografię i interpunkcję, myślę, że w tym wypadku można tę książkę pominąć i iść od razu do czegoś trudniejszego.

Ortografía, norma y estilo. Ejercicios y actividades de autoaprendizaje
Guillermo Hernández

Nie do kupienia na polskim rynku, jednak polecam skorzystanie z wersji ebooka lub kupienie na hiszpańskim Amazonie lub Casadellibro. Ja ją przywiozłam z Erasmusa. Mamy tutaj zasady ortografii, od pisowni liter, przez akcenty, po interpunkcję. Są wyjaśnione zasady, kiedy piszemy b, a kiedy v, kiedy y, i, a kiedy ll. Podawane są takie detale, że już nigdy nie będziemy mieć problemów z rozróżnieniem. Dla mnie momentami poziom był za niski, ale każdy rozdział zaczyna się od poziomu niższego i przechodzi na coraz wyższe szczeble zaawansowania.

Podobnie jak z teorii gramatyki, z teorii ortografii są dostępne ciekawe książki wydane przez Wydawnictwo Espasa oraz Asociación de Academias de la Lengua Española i Real Academia Española. Są to książki czysto teoretyczne, napisane w języku hiszpańskim. Jeśli chcesz szlifować swój warsztat i wiedzieć więcej nie tylko z praktyki, ale też z teorii, polecam Ci „Ortografía básica de la lengua española” oraz „Ortografía de la lengua española”.

Nie napiszę Ci tutaj, wybierz jedną książkę i się z niej ucz i że nie ma sensu kupować ich wszystkich. Na tym poziomie możesz chcieć wiedzieć wszystko o wszystkim. Sama uczę się teraz do poziomu C2 i mam wszystkie te książki i w każdej znajduję coś, czego nie ma w innych. Chciałabym być ekspertką w znajomości języka hiszpańskiego. Jeszcze długa droga przede mną, ale mam plan. Mam długie listy tematów ze słownictwa i z gramatyki, którymi posiłkuję się w układaniu harmonogramu oraz listy zadań. Daj znać, jeśli też uczysz się hiszpańskiego do C2, może masz jeszcze jakieś inne polecenia.

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *