fbpx

Książki do nauki hiszpańskiej gramatyki od podstaw

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Już wiesz, jak się uczyć i jak ułożyć plan nauki gramatyki. Żeby ułożenie planu było możliwe, musisz mieć z czego korzystać. Miejsca w sieci, które polecam są niezmienne, dlatego jest na ten temat jeden wpis, który na bieżąco aktualizuję o nowe rzeczy. I choć pisałam już wpis o tym, jakie książki polecam ogólnie do nauki na poziomie podstawowym to tam znajdują się nie tylko książki do gramatyki. Dlatego tutaj chciałam skupić się na przedstawieniu Ci tych książek, które do nauki są stricte do nauki gramatyki. Dodam tylko, że kolejność nie jest tutaj przypadkowa.

Z tej książki uczyłam się podstaw hiszpańskiego. Jest ona bardzo przejrzysta. Wszystko dobrze opisane. Do każdego zagadnienia są 3-4 ćwiczenia. Jeśli miałabym wybrać tylko jedną książkę na początek samodzielnej nauki to chyba byłaby to ta. Treści tłumaczone są po polsku, co jest dużym ułatwieniem dla kogoś, kto przygodę z językiem dopiero zaczyna.

  • Competencia gramatical en USO. Ejercicios de gramática forma y uso
    Dueñas Romero Carlos, Hermoso González Alfredo, Vélez Cervera Aurora
    Wydawnictwo Edelsa

Wydawnictwo Edelsa jest jednym z najlepszych na rynku hiszpańskim przygotowującym do nauki języka hiszpańskiego jako języka obcego. Zarówno seria Competencia gramatical en USO, jak również kolejna wspomniana poniżej USO de gramática española nadają się nie tylko poćwiczenia gramatyki, ale również pozwalają przyswoić wiedzę teoretyczną na poziomie odpowiadającym egzaminom DELE. O egzaminach DELE już powstały wpisy, dlatego jeśli zdajesz ten egzamin, zachęcam Cię do zajrzenia do nich. Każdy rozdział książki to dokładnie wyjaśniona teoria z danego tematu, na danym poziomie znajomości języka. Dział „rodzajniki” może pojawić się zarówno w wersji A1, czy B1 – jednak w każdej z nich będzie mówić o innych sprawach. Teoria i przykłady są w języku hiszpańskim, więc na poziomie podstawowym nauka gramatyki tylko z tej książki samodzielnie będzie ciężka. Jednak ćwiczenia są idealną opcją na poszerzenie wiedzy i sprawdzenie umiejętności. Każdy rozdział to około 5-10 ćwiczeń, typu: wybierz, uzupełnij, dopasuj itp. Dodatkowo online, po zarejestrowaniu książki, masz dostęp do ćwiczeń audio oraz dodatkowych pomocy na danym poziomie. Muszę również zwrócić uwagę na to, że klucz do ćwiczeń nie jest dostępny online, trzeba go kupić, jako osobną książkę.

Na poziomie podstawowym seria ta ma dwie książki: Poziom A1 oraz Poziom A2

  • Hiszpański w tłumaczeniach. Gramatyka
    Magdalena Filak
    Wydawnictwo Preston Publishing

Seria Hiszpański w tłumaczeniach to najbardziej przystępny sposób nauki języka hiszpańskiego dla osób chcących szybko móc posługiwać się językiem bez konieczności ,,wkuwania” konkretnych reguł gramatycznych. Wszystkie książki z całej serii są zbudowane w ten sam sposób. Są zdania do tłumaczenia, które możesz przeczytać lub posłuchać, następnie napisać swoją wersję i przeczytać lub posłuchać wersji odpowiedzi z książki. Dodatkowo na każdej stronie są reguły i wskazówki gramatyczne, wyjaśnienia użyć danych struktur. Człowiek nie jest pozostawiony sam sobie. Otóż autorka w przyjemny sposób prezentuje wiedzę, którą musimy przyswoić. Właśnie dzięki tłumaczeniom. Wykonując tłumaczenie 35 zdań widzimy sens, dla którego jest potrzebna dana dawka informacji. Nawet z ciekawości czasem warto sobie to przejrzeć.

Na poziomie podstawowym seria ta ma 3 części książki: (1) poziom A1-A2, (2) poziom A2-B1 oraz (3) poziom A2-B1

Książka jest w języku hiszpańskim, dlatego mimo tego, iż jest to poziom podstawowy nie polecam kupowania TYLKO tej książki. Gramatyka jest fajnie wytłumaczona, ale dla osoby zielonej z hiszpańskiego wytłumaczenie po hiszpańsku na niewiele się przyda. Co polecam, to posiadanie książki z wytłumaczoną teorią po polsku oraz używanie tej dodatkowo do robienia ćwiczeń. Bo ćwiczeń do każdego tematu trochę jest, więc można sobie poćwiczyć. Co warto tutaj jeszcze wspomnieć, książka nie zawiera klucza, trzeba go dokupić osobno.

Książka do gramatyki od podstaw w języku hiszpańskim. Znowu to samo – osoba, która nie zna hiszpańskiego, gramatyki z opisu po hiszpańsku sobie nie przyswoi. Ale może być świetnym uzupełnieniem, pomocą w momencie, gdy już mamy poziom A2 i coś zaczynamy rozumieć. Można również pomijać czytanie w tym momencie zasad teoretycznych po hiszpańsku, uczyć się ich z innych źródeł, a robić same ćwiczenia, których jest naprawdę dużo: połącz, uzupełnij, pogrupuj, dokończ. Książka warta polecenia choćby za same ćwiczenia.

Pierwszy taki sposób przedstawienia gramatyki języka obcego. Zwykle gramatyka to suche fakty, definicje, odmiany. Nie w tej książce. Tutaj masz dużo obrazków, pogrubień tekstu, wypunktowań, ramek. Każdy temat to opis form, zastosowanie, podział oraz przedstawione znaczenie. Jest to zrobione w bardzo przyjemny sposób, dzięki czemu jesteś w stanie zapamiętać więcej, niż gdyby był to tylko suchy tekst. Owszem, niby są definicje, odmiany, ale jest to podane w takiej formie, że nawet gramatyka jest przyjemna dla oka i można przyswajać ją w sposób szybki i przyjazny dla oka. Razem z serią „Hiszpański w tłumaczeniach” stanowi alternatywę dla zwykłych podręczników do nauki gramatyki.

Wybierz sobie jedną, maksymalnie dwie książki i na niej skup swoją pracę. Nie ma sensu obkupować się w książki i przesadzać z nauką, zwłaszcza na poziomie podstawowym. Jeśli zawsze jest Ci mało ćwiczeń, sugeruję nie uzupełniać książek, tylko zadania wypisywać w zeszycie i po kilku rozdziałach możesz wracać i robić dane ćwiczenia od nowa. Już niedługo pojawi się wpis, w którym polecam książki na ciut wyższym poziomie, a potem przyjdzie czas na książki do nauki gramatyki dla zaawansowanych.

K.


1 komentarz

Hiszpański z Pasji · 31 lipca 2021 o 14:43

Dobrą pozycją jest również “Gramática de uso del Español”, jest cała po hiszpańsku jednak na poziomach A oraz B język jakim jest napisana ta książka jest bardzo prosty, a omawia więcej wydaje mi się aspektów niż seria Uso de la Gramática Española. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *