fbpx

Książki do nauki hiszpańskiej gramatyki. Poziom średniozaawansowany

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Ostatnio pisałam wpis dla osób rozpoczynających naukę języka hiszpańskiego, polecając książki do nauki gramatyki na poziomie podstawowym. Dzisiaj skupię się na „odrobinę” wyższym poziomie, więc jeśli już umiesz hiszpański w stopniu podstawowym i chcesz wiedzieć więcej, tutaj znajdziesz książki warte tego, aby z nich korzystać. Część z tych książek będzie się powtarzać z książkami z wpisu, gdzie ogólnie polecam książki do nauki na poziomie średniozaawansowanym. Dzisiaj skupimy się stricte na gramatyce. Znowu – kolejność nie jest przypadkowa.

Repetytorium gramatyki języka hiszpańskiego z ćwiczeniami

Anna Wawrykowicz

Zagadnienia opracowane w książce są przeznaczone dla osób przygotowujących się do matury z języka hiszpańskiego oraz dla osób chcących studiować język hiszpański. Ćwiczenia są z kluczem, dzięki czemu możemy poćwiczyć zagadnienia i sprawdzić od razu, czy dobrze je wykonujemy. Zarówno teoria, jak i polecenia w zadaniach, są w języku polskim, dzięki czemu jest to świetne uzupełnienie dla wszelkich książek do gramatyki, gdzie jest tylko język hiszpański. Najwięcej jest zadań typu „wstaw” i „uzupełnij”, co według mnie jest najlepszym sposobem trenowania gramatyki. Im więcej razy coś powtórzymy, tym większe prawdopodobieństwo, że coś zostanie w naszych głowach.

Competencia gramatical en USO. Ejercicios de gramática forma y uso

A. González, C. Romero (B1) oraz A. Garrido, A. Cano, C. Estébanez, I. Delgado, P. Díez de Frías (B2)
Wydawnictwo Edelsa

Jest to kontynuacja serii z poziomu podstawowego. Podobnie jak w poprzednich poziomach, każdy rozdział to dokładnie wyjaśniona teoria z danego tematu, na danym poziomie znajomości języka. Dział „rodzajniki” może pojawić się zarówno w wersji A1, czy B1 – jednak w każdej z nich będzie mówić o innych sprawach. Teoria i przykłady są w języku hiszpańskim. Teoria jest naprawdę dokładnie wyjaśniona, są podane odmiany oraz wiele przykładów. Ćwiczenia są idealną opcją na poszerzenie wiedzy i sprawdzenie swoich umiejętności. Każdy rozdział to około 5-10 ćwiczeń, typu: wybierz, uzupełnij, dopasuj itp. Dodatkowo online, po zarejestrowaniu książki, masz dostęp do ćwiczeń audio oraz dodatkowych pomocy na danym poziomie. Muszę również zwrócić uwagę na to, że klucz do ćwiczeń nie jest dostępny online, trzeba go kupić jako osobną książkę.

Na poziomie średniozaawansowanym seria ta ma dwie książki: Poziom B1 oraz Poziom B2

Hiszpański w tłumaczeniach. Gramatyka 4

Magdalena Filak

Seria ta to najbardziej przystępny sposób nauki języka hiszpańskiego dla osób chcących szybko móc posługiwać się językiem bez konieczności wkuwania konkretnych reguł gramatycznych. Zawiera ona zdania do tłumaczenia, które możemy przeczytać lub posłuchać, następnie napisać swoją wersję i przeczytać lub posłuchać odpowiedzi z książki. Dodatkowo na każdej stronie są reguły i wskazówki gramatyczne, są wyjaśnienia użyć danych struktur. Dzięki tłumaczeniom zdań, możemy zobaczyć, jak używać danych struktur oraz jak z nich skorzystać w życiu.

Uso de la gramática española. Intermedio

Francisca Castro

Jest to kontynuacja poziomu podstawowego. Dużo teorii, dużo ćwiczeń, wszystko po hiszpańsku. Nie wiem, jak to napisać inaczej, ale ćwiczenia są bardzo dobre jakościowo. Jest poruszony w zasadzie każdy temat z gramatyki potrzebny na tym poziomie. Podobnie jak poziom podstawowy, książka nie zawiera klucza, trzeba go kupić osobno.

Tiempo para practicar. El Indicativo y el Subjuntivo

María Pilar Hernández Mercedes
Wydawnictwo Edelsa

Jest to bardzo fajne podsumowanie pary trybów, które spędzają sen z powiek uczącym się tego języka. Struktura książki pozwala na poznanie teorii (wszystkich zasad i oboczności), przykładów użyć, zrobienie ćwiczeń do każdego rozdziału (wybierz, odmień, uzupełnij, połącz) i do tego wszystko z kluczem.

Tiempo para practicar. Las Preposiciones

María Pilar Hernández Mercedes
Wydawnictwo Edelsa

Podobnie jak “El Indicativo y el Subjuntivo”, “Las Preposiciones” to świetne podsumowanie, tym razem przyimków. Jest wiedza podstawowa, porównania, dokładne wyjaśnienie. Są przykłady, wyjątki. Są ćwiczenia. Dużo teorii i dużo praktyki. Jest to ciekawe uzupełnienie, gdy chcemy poszerzyć swoją wiedzę tylko z jednego, konkretnego tematu.

Aprende gramática y vocabulario

Francisca Castro Viúdez, Pilar Díaz Ballesteros

Świetna seria uzupełniająca zdobytą wiedzę. Załączam ją z listą dotyczącą gramatyki, ponieważ gramatyki w tej książce jest o wiele więcej. Słownictwo to zaledwie 30 stron całej książki. Dzięki temu, że wszystko jest po hiszpańsku, sami musimy tłumaczyć wszystkie słówka ze słownikiem. Ja osobiście uważam, że to jest świetny sposób nauki słownictwa – przyjaźń ze słownikiem. Tak samo tłumaczenie sobie wyjaśnień reguł gramatycznych. To co w tej książce na poziomach A1-2 może być uznawane za wadę, od poziomu B1 jest, według mnie, uznawane za zaletę.

Diccionario práctico de gramática + Libro de ejercicios

Óscar Cerrolaza Gili + Enrique Sacristán Díaz
Wydawnictwo Edelsa

Podobnie, jak poprzednie hiszpańskojęzyczne książki, zestaw jest dostępny gdzieś na polskim rynku za bardzo wysoką cenę. Dostępny jest też na Amazonie hiszpańskim. Są to dwie osobne książki: Słownik oraz Ćwiczenia. Do tego jeszcze trzeba dokupić klucz. W książce jest napisane, że służy ona na każdy etapie nauki języka. Oczywiście po części się nie zgodzę. Jest ona napisana w języku hiszpańskim, więc życzę powodzenia osobie, która nic nie rozumie z hiszpańskiego, a chciałaby się uczyć gramatyki właśnie z tej książki. Faktycznie, sam Słownik może być fantastyczną pomocą, gdy na przykład nie wiemy, jak jakąś formę zastosować w zdaniu – w książce jest wyjaśnienie i przykłady. I właśnie dla tych przykładów warto mieć ją od pierwszych dni nauki. Nie należy się jednak zrażać do nauki, patrząc ile zagadnień jest w niej zawarte, ponieważ są to zagadnienia od najprostszego do najtrudniejszego. Dlatego na pewno polecam kupienie słownika. A ćwiczenia? Ćwiczenia faktycznie są od poziomu A1. Zaczyna się od „napisz liczbę po hiszpańsku”, przez „uzupełnij zakończenie przymiotnika, tam gdzie to konieczne”, po „utwórz zdania z podanych słów”, czy „uzupełnij odpowiednim przyimkiem”. Czy powiedziałabym, że ćwiczenia są dobre dla osób na poziomie C1? Nie. Osoba je robiąca będzie się nudzić. Dlatego albo sugeruję robić ją na poziomie B1 – część ćwiczeń wtedy będzie w ramach powtórki, a część będzie ciut trudniejsza, albo robić ją od podstaw, ale tylko wtedy, gdy mamy osobę, która nas języka uczy
i wybierze nam konkretne ćwiczenia.

Podobnie jak na poziomie podstawowym, wybierz jedną, maksymalnie dwie książki, nie ma sensu uczyć się ze wszystkich wszystkiego, bo jak potrzebujesz rozwiązywać dużo ćwiczeń, możesz wypisywać je na osobnych kartkach i po prostu wracać do nich po jakimś czasie znowu. W następnej kolejności będę polecać książki do gramatyki na poziomie zaawansowanym.

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *