fbpx

Plan na naukę hiszpańskiej gramatyki

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Jakiś czas temu publikowałam wpis z planem na naukę słownictwa hiszpańskiego, natomiast dziś przejdziemy do planowania nauki gramatyki. Ostatnio był wpis o tym jak się tej gramatyki uczyć i gdzie, więc już mniej więcej wiesz, jak podejść do tematu. Moja sugestia jest taka: jeśli zaczynasz naukę języka hiszpańskiego, nie zaczynaj od gramatyki. Z resztą uważam, że tak powinno być w każdym języku, choć mogę się mylić. Gramatyka i tajna wiedza regułkowa jest to kolejny stopień wtajemniczenia. Razem ze słownictwem stanowi podstawy języka i znajomość gramatyki jest potrzebna, to nie ulega wątpliwości, jednak nie na poziomie A0, kiedy o języku nie masz zielonego pojęcia. Zacznij od nauki wymowy, osłuchania się z językiem oraz nauki słownictwa, potem ucz się pojedynczych konstrukcji, przykładowych zdań, a dopiero w następnej kolejności przejdź do gramatyki.

Jak już to zostało ustalone, podobnie jak we wpisie o planie słownictwa, tutaj też masz listę tematów, które przejdziesz od poziomu A1 do poziomu C2. Wiele z tych tematów będzie się powtarzać na kolejnych poziomach, tylko każdy z nich będzie rozszerzany o nowe informacje, wyjątki, warunki użycia itd. W tym wypadku nie wybieraj tematu, który najbardziej Cię interesuje, bo jest to lista w miarę chronologiczna. Wiadomo, nie na wszystkich poziomach będzie ona wyglądać tak samo, na każdym z nich będziesz skupiać się na innych aspektach danego tematu, a niektóre może nawet ominiesz. Kolejność może różnić się w obrębie 3 czy 4 punktów. Możesz na przykład najpierw poznać rodzajniki i rzeczownik, a dopiero później czasownik ser, estar i haber. Możesz najpierw uczyć się liczby mnogiej i tworzenia rodzaju żeńskiego, a dopiero potem koniugacji. Jedno jest pewne. Nie będziesz się uczyć Subjuntivo, jeśli nadal nie masz pojęcia o tym, co to jest Indivativo itp.

Zostawiam Cię teraz z pełną listą tematów z gramatyki:

 1. Czasownik ser
 2. Czasownik estar
 3. Czasownik haber
 4. Rodzajnik określony. Artículo determinado
 5. Rodzajnik nieokreślony. Artículo indeterminado
 6. Przymiotnik. Adjetivo
 7. Rzeczownik. Sustantivo
 8. Zaimek. Pronombre
 9. Zaimek wskazujący. Pronombre Demostrativo
 10. Odmiana czasownika. Koniugacja I. Conjugación AR
 11. Odmiana czasownika. Koniugacja II. Conjugación ER
 12. Odmiana czasownika. Koniugacja III. Conjugación IR
 13. Liczba mnoga rzeczownika. Número del sustantivo
 14. Liczba mnoga przymiotnika. Número del adjetivo
 15. Tworzenie rodzaju żeńskiego rzeczownika. Género del sustantivo
 16. Tworzenie rodzaju żeńskiego przymiotnika. Género del adjetivo
 17. Stopniowanie przymiotnika. Gradación: Comparativos y superlativos.
 18. Zaimek dzierżawczy. Pronombre posesivo
 19. Zaimek osobowy. Pronombre personal
 20. Zaimek zwrotny. Pronombre reflexivo
 21. Zaimek pytajny. Pronombre interrogativo
 22. Imiesłów bierny. Participio
 23. Imiesłów czynny. Gerundio
 24. Bezokolicznik. Infinitivo
 25. Przyimek. Preposición
 26. Tryb rozkazujący. Imperativo
 27. Przysłówek. Adverbio
 28. Porównanie: ser, estar i haber
 29. Czas teraźniejszy Presente de Indicativo
 30. Zaimek nieokreślony. Pronombre indefinido
 31. Czas przeszły Pretérito perfecto
 32. Czas przeszły Pretérito indefinido
 33. Dopełnienie bliższe i dalsze. Complemento directo e indirecto
 34. Czas przyszły Futuro imperfecto
 35. Czas przeszły Pretérito imperfecto
 36. Czas przeszły Pretérito Pluscuamperfecto
 37. Porównanie wszystkich czasów przeszłych
 38. Czas przyszły Futuro Perfecto
 39. Porównanie wszystkich czasów w trybie Indicativo
 40. Tryb łączący Subjuntivo – użycie
 41. Presente de Subjuntivo
 42. Pretérito Imperfecto de Subjuntivo
 43. Pretérito Perfecto de Subjuntivo
 44. Pretérito Pluscuamperfecto de Subjuntivo
 45. Porównanie Indicativo i Subjuntivo
 46. Zaimek względny. Pronombre relativo
 47. Tryb warunkowy Condicional Simple
 48. Tryb warunkowy Condicional Perfecto/ Compuesto
 49. Wyrażanie prawdopodobieństwa. Probabilidad
 50. Mowa zależna. Estilo indirecto
 51. Strona bierna. Voz pasiva
 52. Porównanie przyimków por i para
 53. Zdania względne. Oraciones relativas
 54. Zdania czasowe. Oraciones temporales
 55. Zdania warunkowe. Oraciones condicionales
 56. Zdania celowe. Oraciones finales
 57. Zdania przyzwolenia. Oraciones concesivas
 58. Zdania przyczynowe. Oraciones causales
 59. Zdania wynikowe. Oraciones consecutivas
 60. Peryfrazy. Perífrasis

Powyższą listę oraz listy dotyczące słownictwa i pisania mogę nazwać programem nauki, dzięki któremu niczego nie pominiesz, nauczysz się wszystkich zagadnień i zrobisz to w logicznej kolejności i dostosowując poziom trudności do już posiadanej wiedzy. Nie są to wszystkie zagadnienia, które spotkasz na swojej drodze. Wiele z nich pominęłam nie dlatego, że nie są ważne, a dlatego, że zawsze są podawane w parze z czymś, co już znajduje się na powyższej liście. Nie chciałam też tworzyć listy 150 zagadnień, bo jest to niepotrzebne i może Cię odstraszyć, a nie to jest moim celem. Uwierz mi, że z tymi listami przerobisz o wiele więcej materiału. Tak jak już o tym wspominałam, niektóre rzeczy będą się przewijać na kilku poziomach, dlatego za każdym razem dostosowuj tą listę do swoich potrzeb i posiadanej wiedzy.

Plan

Aby dobrze zaplanować naukę gramatyki, ustal co już wiesz i dokąd zmierzasz.

Jaki jest Twój cel znajomości języka hiszpańskiego?

Jeśli jest to chęć dogadywania się na wakacjach, nie musisz znać wszystkich zagadnień i uczyć się wszystkiego. Jeśli natomiast chcesz w przyszłości wyjechać do Hiszpanii albo pracować w firmie, gdzie tego języka się używa, zapewne przerobisz wszystkie tematy z listy.

 • Wybierz sobie teraz wszystkie miejsca w sieci, które Cię zainteresowały, gdzie uczą gramatyki oraz tę książkę czy książki, z których masz zamiar korzystać (już niedługo pojawią się wpisy, w których polecam Ci książki na poziomie A1/2, B1/2 oraz C1/2, a póki co masz dostęp do wpisów z poleceniami książek dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych)
 • Określ, ile masz czasu na dojście do swojego celu z gramatyki oraz ile czasu w ciągu miesiąca czy tygodnia możesz na naukę poświęcić.
 • Podchodząc do planu ułóż sobie w kolejności tematy, które potrzebujesz poznać, a następnie wypisz miejsca w sieci i książki, w których te tematy są.
 • Podziel wszystkie tematy na miesiące, w których masz się zamiar ich nauczyć.

Pamiętaj, że to jest tylko plan. Przechodząc do układania harmonogramu tygodniowego oraz już do samej realizacji, zobaczysz czy nie jest dla Ciebie za dużo np. przerobienie dwóch tematów w miesiącu czy dwóch tematów w tygodniu. Dopóki nie zabierzesz się za jakiś temat, nie będziesz wiedzieć, czy jest on trudny i ile potrzebujesz poświęcić mu czasu. Dlatego ustal harmonogram: w którym dniu będziesz uczyć się danego tematu oraz z jakich źródeł. Ma to być harmonogram na tydzień, nie więcej. Co tydzień siadaj do swojego planu, tej listy zagadnień i dopasowanych do nich miejsc, i rewiduj, ile jesteś w stanie zrobić w kolejnym tygodniu.

Tak ułożony plan Cię nie zmęczy i nie zestresuje. Tempo nauki masz dostosować do siebie, swoich potrzeb i możliwości. Nauka języka to nie sprint, tu nie liczy się kto pierwszy będzie na mecie. Tutaj chodzi o zrobienie tyle i w takim tempie, jaki jest dla Ciebie odpowiedni. Pamiętaj, że nie ma nic gorszego, jak porównywanie się. Nawet jeśli ktoś zaczął naukę równocześnie z Tobą. Ta osoba może mieć więcej czasu na naukę albo zna jakiś inny język, który jest w pewnym sensie podobny i łatwiej jej się uczy hiszpańskiego. Jedyna osoba, z jaką wolno Ci się porównywać to Ty sprzed rozpoczęcia nauki i Ty teraz. Pamiętaj o tym.

K.


2 komentarze

kasiaaa · 21 grudnia 2023 o 11:05

Super artykuł. Właśnie tego brakuje w necie i jest to największy problem podczas nauki. Taki plan pomaga uczyc się efektywnie a nie znajdując przypadkowe materiały. Teraz wiem od czego zacząć krok po kroku, dziekuję.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *