fbpx

Dążymy do perfekcji, czyli nauka hiszpańskiego na poziomie zaawansowanym

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Było już zestawienie książek od podstaw. Były polecenia na poziomie średniozaawansowanym. Dziś przechodzimy do poziomu zaawansowanego, czyli chcemy osiągnąć perfekcję. Tutaj, śmiem twierdzić, niekoniecznie potrzebujecie kursów czy zajęć z lektorem. Tutaj potrzebujecie wykorzystywać wiedzę w praktyce i szlifować swój poziom.

Na poziomie zaawansowanym możecie swobodnie już rozmawiać, a żeby osiągnąć poziom wyższy „wystarczy”, że będziecie dużo mówić, dużo słuchać, dużo ćwiczyć, zarówno z książkami, jaki i kursami online, jak i po prostu rozmawiając z osobami z danego kraju. W zależności od tego, jaki akcent chcecie mieć i gdzie chcecie się porozumiewać tym językiem, wybierzecie kogoś z Hiszpanii albo z któregoś z krajów Ameryki Południowej. W zasadzie w każdym kraju wymowa jest trochę inna. Nie mówiąc już o regionalizmach. Są niezliczone możliwości kontaktu z językiem. Z jednej strony mamy różne grupy na Facebooku, gdzie nie tylko porozmawiamy z Polakami na tak samo wysokim poziomie, ale i mamy osoby, dla których hiszpański jest językiem rodzimym. Ale mamy również różne miejsca w sieci typowo hiszpańskie, gdzie tego języka możemy się uczyć i wchodzić w interakcje z Hiszpanami, Meksykanami, Boliwijczykami itd. Itp.

Z większości książek dowiemy się kolejnych zasad i rozszerzymy naszą wiedzę w wielu tematach. Dodatkowo, możemy tłumaczyć słówka, bo nowości znajdziemy nawet w samych zdania z ćwiczeń do gramatyki. Oczywiście nie możemy też zapomnieć o ortografii i stylistyce. Na poziomie C1, a już na pewno na poziomie C2 powinniśmy nie mieć problemu z interpunkcją czy zasadami pisowni.

Uso de la gramática española. Avanzado

Francisca Castro

Ostatnia część książki Uso de la gramática española. Teoria i praktyka w języku hiszpańskim. W wyjaśnieniach gramatyczny autorka pomija już podstawy i skupia się tylko na rozszerzeniu. Ćwiczenia pozwalają podszlifować swój warsztat znajomości gramatyki. Podobnie jak poziom podstawowy i średniozaawansowany, książka nie zawiera klucza, trzeba go kupić osobno.

Hiszpański w tłumaczeniach

Hiszpański w tłumaczeniach. Gramatyka 5

Magdalena Filak

Jest to kontynuacja książek o tym samym tytule na poziomie A1 do B2. Tak jak pisałam w poprzednim wpisie, seria ta zawiera zdania do tłumaczenia, które możemy przeczytać lub posłuchać, następnie napisać swoją wersję i przeczytać lub posłuchać odpowiedzi z książki. Dodatkowo na każdej stronie są reguły i wskazówki gramatyczne, są wyjaśnienia użyć danych struktur, jest dużo przykładów wyrażeń przydatnych w życiu codziennym z użyciem danych tematów gramatycznych. Jestem zdania, że struktura tej książki naprawdę pomaga uczącemu się w przyswajaniu wiedzy.

 Temas de gramática. Nivel superior

Concha Moreno

Książka do kupienia na polskim rynku, jednak cena jest taka sama albo i wyższa jak na hiszpańskim amazonie, więc może lepiej będzie się opłacać po prostu kupienie hurtowo kilku książek z amazona i zapłacenie raz za przesyłkę. Dokładne wyjaśnienie i dużo przykładów. A oprócz tego dużo ćwiczeń. Sympatyczna grafika i piękny zapach (tak, uwielbiam wąchać książki i uwielbiam „zapach” antykwariatów). Papier kredowy dodatkowo sprawia, że książka wydaje się być „porządniejsza”. Uwielbiam książki Conchy Moreno i na pewno nie raz to jeszcze napiszę (choć będę starała się nie powtarzać).

Curso de perfeccionamiento

Curso de Perfeccionamiento. Hablar, escribir y pensar en español

Concha Moreno, Martina Tuts

Podobnie jak przy „Temas de gramática”. Da się ją kupić na polskim rynku, ale cena jest praktycznie dwa razy wyższa, jak na amazonie. Kiążka ta jest podzielona na tematy. Jest dom, rodzina, zwierzęta, sport, telewizja itd. Każdy temat ma ze sobą powiązane jakieś hasło z gramatyki: subjuntivo, czasy teraźniejsze, mowa zależna… na początku każdego rozdziału jest krótkie przypomnienie z gramatyki, a później ćwiczenia. Zarówno na gramatykę, słownictwo, jak i mówienie i rozumienie tekstu czytanego. Najlepiej robić ćwiczenia samodzielnie, jednak wypowiedź ustną i pisemną najlepiej już sprawdzać z Nativem. Zwracam również Wasza uwagę – do tej książki trzeba osobno dokupić klucz.

Ortografia

Ortografía, norma y estilo. Ejercicios y actividades de autoaprendizaje

Guillermo Hernández

Nie do kupienia na polskim rynku, jednak polecam skorzystanie z wersji ebooka lub kupienie na hiszpańskim Amazonie lub Casadellibro. Ja ją przywiozłam z Erasmusa. Mamy tutaj zasady ortografii, od pisowni liter, przez akcenty, po interpunkcję. Są wyjaśnione zasady, kiedy piszemy b, a kiedy v, kiedy y, i, a kiedy ll. Podawane są takie detale, że już nigdy nie będziemy mieć problemów z rozróżnieniem. Dla mnie momentami poziom był za niski, ale każdy rozdział zaczyna się od poziomu niższego i przechodzi na coraz wyższe szczeble zaawansowania.

Korzystając z książek z tych trzech wpisów, każdy może nauczyć się języka hiszpańskiego z większą, bądź mniejszą pomocą kogoś, kto ten język zna na wyższym poziomie. Pamiętajcie o ebooku, który dla Was przygotowałam, a w którym możecie znaleźć jeszcze więcej książek do wyboru, z podziałem na poziomy oraz wyszczególnieniem wszystkich zawartych treści.

Powodzenia w nauce języka hiszpańskiego. To na pewno jeszcze nie wszystko w tym temacie, co mam do powiedzenia.

K.


1 komentarz

Plan na naukę hiszpańskiej gramatyki · 26 października 2020 o 06:01

[…] Wybierz sobie teraz wszystkie miejsca w sieci, które Cię zainteresowały, gdzie uczą gramatyki oraz tę książkę czy książki, z których masz zamiar korzystać (już niedługo pojawią się wpisy, w których polecam Ci książki na poziomie A1/2, B1/2 oraz C1/2, a póki co masz dostęp do wpisów z poleceniami książek dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych) […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *