fbpx

Dlaczego warto jechać na Erasmusa?

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Wiele osób podczas studiów zastanawia się czy nie wybrać się na Erasmusa. Znajomi chcą jechać albo już byli, więc nam też w głowie pojawia się ta myśl, żeby spróbować. Czy warto i dlaczego odpowiedź zawsze powinna być TAK. Jakie są powody, dla których każdy student powinien rozważać wyjazd na studia lub praktyki w programie Erasmus+? Co daje taki wyjazd? Czy taki wyjazd jest dla każdego? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w tekście.

erasmus

W zeszłym tygodniu opublikowałam Wam wywiad z Michaliną prowadzącą konto na Instagramie Uniscribo o jej historii nauki języka hiszpańskiego i wielokrotnie Michalina wspominała o swoim wyjeździe na Erasmusa. Wtedy sobie pomyślałam, że gdyby ktoś by mi powiedział, podczas moich pierwszych studiów, że koniecznie trzeba wyjechać na Erasmusa i że jest to bezsprzecznie najlepsze doświadczenie, jakie mogę sobie ofiarować to byłabym w swoim życiu nie jeden raz na takim wyjeździe. Musiało minąć trochę czasu, musiało wiele się wydarzyć i dopiero podczas drugich studiów odważyłam się na ten krok. Chciałabym wam zaoszczędzić całego tego czasu rozmyślań i złożenia papierów na wyjazd na Erasmusa jeszcze w tym roku.

Nie będę tutaj wchodzić w szczegóły kto, gdzie i jak może ubiegać się o taki wyjazd oraz jakie warunki trzeba spełnić, żeby na taki wyjazd móc pojechać. Nie będę również pisać, kiedy i w jaki sposób na taki wyjazd się zgłosić. Tego wszystkiego możecie dowiedzieć się ze strony ESN czyli Erasmus Student Network. Na większości uczelni również są prowadzone dni otwarte informujące o całym projekcie, a wiele również przeczytanie na stronie Erasmus +. Ja osobiście wyjeżdżałam na semestr letni i w ogóle brałam udział w dodatkowej rekrutacji, która miała miejsce w październiku albo listopadzie. Normalne rekrutacje były styczeń-luty na wyjazdy na cały rok i na semestr zimowy oraz we wrześniu na wyjazdy na semestr letni. Także jeśli ktoś chce wyjechać to najlepiej od razu sprawdzić jakie są terminy poszczególnych etapów.

sewilla erasmus

Skupmy się teraz na tym co takiego możemy wynieść z wyjazdu.

SAMODZIELNOŚĆ

W zależności od tego czy przed wyjazdem mieszkaliście już sami czy z rodzicami, wyjazd na Erasmusa nauczy Was mniejszej lub większej samodzielności. Nawet jeśli mieszkaliście już sami to i tak życie w innym kraju pozwoli Wam na budowę i umocnienie swojego charakteru. Życie w innym kraju, obcowanie z inną kulturą to dodatkowe punkty, które pomogą Wam lepiej poznać siebie i nauczyć większej samodzielności.

córdoba erasmus

KULTURA I OBYCZAJE

Tak jak już wspomniałam, taki wyjazd to obcowanie z inną kulturą, poznawanie innych obyczajów. O żadnym kraju nie dowiesz się tyle z książek czy nawet wakacji, ile dowiesz się podczas takiego wyjazdu. Wiadomo – im dłużej tym lepiej, dlatego radzę od razu składać wniosek o wyjazd roczny, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Dzięki temu możecie poznać również różne regionalne święta oraz zobaczyć to, jak w innych krajach obchodzone są święta dobrze znane nam z naszego kraju.

cadiz erasmus

KULINARIA

Nie wyobrażam sobie wyjazdu i nie poznania kuchni danego kraju. Podczas mojego wyjazdu raz w tygodniu chodziłam do restauracji. To jest najlepszy sposób sprawdzenia tego, jak smakuje kuchnia danego kraju. Tylko wiadomo nie restauracja, gdzie jest „europejskie jedzenie” tylko tam, gdzie przygotowują krajowe i lokalne smakołyki. Ja kupowałam sobie również magazyny kulinarne i przez całe pół roku uczyłam się przyrządzania tamtej kuchni. W końcu dostępność składników tam do przepisów na tamtejsze potrawy jest dużo większa, jak w Polsce.

TRENING JĘZYKOWY

Nigdzie nie nauczycie się tyle z danego języka co w kraju, do którego wyjeżdżacie. Macie tam ciągły kontakt z tym językiem i jesteście na niego wystawieni cały czas. W radiu, w telewizji, na ulicy, na uczelni. Wszędzie, gdzie się nie obejrzycie to widzicie i słyszycie słowa w tym języku. Nie zamykajcie się w swoim świecie i nie przebywajcie dużo z osobami, które mówią w tym samym języku co Wy. To jest największy grzech wyjeżdżających na Erasmusa, bo wtedy dopada lenistwo i wygoda i wolimy używać języka, który jest dla nas łatwiejszy.

granada erasmus

KREATYWNOŚĆ

W zakresie gotowania, zarządzania pieniędzmi, spędzania wolnego czasu. Wiadomo studenckie życie i studenckie dofinansowanie nie wszędzie starcza na wszystko. W moim przypadku akurat to, co dostawałam z programu starczało dokładnie na wynajem mieszkania. Przed wyjazdem sprzedałam samochód i oszczędzałam (umówmy się ja mój wyjazd wymyśliłam we wrześniu, a 13 lutego byłam już w Hiszpanii, więc nie miałam zbyt dużo czasu na oszczędzanie), żeby mieć na życie. I tak, dzięki kreatywnej księgowości udało mi się dużo zobaczyć, dużo zwiedzić, zjeść i przywieźć do Polski. Przy większym budżecie bym się tego nie nauczyła.

ir de compras erasmus

NAUCZANIE

W każdym kraju i na każdej uczelni inne jest podejście do nauczania. W naszym kraju nadal jeszcze jest tendencja do uczenia studentów przez wkuwanie reguł i przepytywanie z teorii. Niektórzy już wychodzą naprzeciw studentom i proponują różne ciekawsze rozwiązania, które choć trochę przypominają rzeczywistość, ale w innych krajach sprawa uczenia i nauczania wygląda zupełnie inaczej. Ja bardzo miło wspominam zajęcia ze wszystkich przedmiotów na Erasmusie i choć nauki miałam o wiele więcej, niż w Polsce (co było spowodowane studiowaniem przedmiotów z filologii hiszpańskiej na uczelni w Hiszpanii, czyli taka polonistyka w Polsce, a nie język obcy w Polsce) to miałam również dużo dodatkowych pracy i zadań w grupach i po zajęciach, które pozwoliły mi od razu ćwiczyć teorię w praktyce.

granada erasmus

LUDZIE

To, ile fantastycznych osób możecie poznać na Erasmusie zależy tylko od was i od waszego bycia otartym na nowe doświadczenia. Jest wiele wydarzeń organizowanych przez lokalne biura ESN, gdzie możecie poznać innych Erasmusów z innych krajów, jest wiele wydarzeń organizowanych na uczelni dla studentów, gdzie zwykle już biorą udział tylko studenci danej uczelni, bo Erasmusom się już takich rzeczy szukać nie chce. Są też różne kulturalne i tematyczne spotkania, których możemy poszukać na stronach urzędów miasta czy gmin oraz organizacji pracujących w danych miastach. Na uczelni możecie podchodzić do kogo się da i ile się da. Wszyscy są otwarci na osoby z innych krajów. Zawsze będziecie kimś egzotycznym, innym od reszty studentów. Ja gadałam dużo i do wszystkich. Gdzie dodam, że raczej mi bliżej do introwertyka i to jeszcze bardzo wstydliwego. Na wyjeździe postanowiłam iść z myślą „i tak więcej się nie spotkamy to mogę zrobić z siebie błazna” – dzięki temu poznałam dużo ciekawych i sympatycznych osób i zawiązałam przyjaźnie, które trwają do dziś.

puesta del sol erasmus

PODRÓŻE

Czas wyjazdu możecie również wykorzystać na lokalne dalsze i bliższe podróże. Nigdy nie będzie Wam tak blisko do tych miejsc, jak będąc tam. Ja tak zwiedziłam prawie całą Andaluzję. Gdybym chciała do każdego z tych miast latać z Polski albo podróżować po wszystkich tych miastach później, musząc dbać o noclegi i transport, kosztowałoby mnie to o wiele więcej. A tak będąc na miejscu, mając zapewniony nocleg, martwiłam się tylko o to, żeby mieć czas i mieć transport. Czasem to był pociąg, czasem to były autokary, ale zawsze było fajnie.

tortilla de patatas erasmus

WSPOMNIENIA

To jest to, czego nigdzie indziej nie dostaniecie w takich ilościach. Ci ludzie, te podróże, ta poznana kultura, obyczaje, to jest to co na zawsze zostanie z Wami. Wspomnienia w głowie, na zdjęciach i w pamiątkach. Nie wiem jak dla innych Erasmusów, ale dla mnie miasto, gdzie byłam, gdzie mieszkałam i studiowałam jest dla mnie jak drugi dom i na myśl o tym mieście budzą się we mnie same miłe wspomnienia.

tapas granada erasmus

CV

Dla wielu osób taki wyjazd może być bardzo dobrym punktem zaczepnym dla przyszłego pracodawcy. Taki wyjazd dużo uczy i dużo pokazuje. Często mając wiele podobnych do siebie CV pracodawcy wybierają te osoby, które zrobiły coś dodatkowo albo zrobiły coś inaczej. Wyjazd na Erasmusa jest właśnie taką inną rzeczą, która sprawia, że nasze CV się wyróżnia.

erasmus+

OSTATNIE SŁOWO

Jako osoby wyjeżdzające na Erasmusa macie wiele opcji zakwaterowania: możecie mieszkać w akademiku, na mieszkaniu z innymi Erasmusami, na mieszkaniu z innymi Polakami, na mieszkaniu z innymi Hiszpanami, którzy przyjechali z innych miast i też coś wynajmują. O czym nie wiedziałam, a uważam, że jest to najlepsza z możliwych opcji to mieszkanie z rodziną hiszpańską. Jest to na zasadach rodziny przyjmującej, która daje Ci dach nad głową, pokój lub miejsce w pokoju z jedną osobą (student przyjeżdżający lub po prostu dziecko Twoich nowych hiszpańskich rodziców tymczasowych). Oczywiście zależy, jak się trafi, ale dzięki takiemu życiu w rodzinie poznacie to wszystko o czym pisałam przez cały wpis od podszewki.

Dajcie znać kto rozważa wyjazd na Erasmusa, a kto już jest po studiach i nie wybrał się, a teraz żałuje. A ci, którzy byli, niech dadzą znać, jak było. Podbudujmy wszystkich tych, którzy się boją i namówmy wszystkich tych, którzy się wahają. Wyjazd na Erasmusa to jedno z fajniejszych wydarzeń w moim życiu. Warto, żeby również inni mieli szansę przeżyć tak wspaniałe chwile.

K


2 komentarze

Ada · 13 kwietnia 2022 o 18:41

Ja spędziłam na Eramusie dwa lata – po pierwszym wyjeździe zdecydowałam się na kolejny i kolejny. Nie żałuję chociaż początki są trudne, nawet jak już ma się erasmusowe doświadczenie! Żałowałabym, gdybym nie jechała – to najlepsze co mogłam dla siebie zrobić na studiach. <3 I zgadzam się absolutnie z tym co piszesz – jest wiele powodów, żeby jechać – podróże, kultura, samodzielność, inny sposób nauczania, edukacja w innym obszarze, nauka języka i wiele innych. Pozdrawiam, Ada

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *