fbpx

Co to jest egzamin DELE?

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Dzięki zainteresowaniu, jakie wzbudziły moje przygotowania do egzaminu DELE, postanowiłam napisać o tym kilka wpisów. Dokładnie to trzy. W pierwszym opowiem Ci trochę więcej o egzaminie, w drugim polecę książki stworzone do przygotowań do tego egzaminu, a w trzecim pokażę Ci, jak to wszystko sobie zaplanowałam, bez wchodzenia w szczegóły miesięczne czy tygodniowe. Mam nadzieję, że dużo wyniesiesz z tych wpisów dla siebie, bo na tym zależy mi najbardziej.

DELE, czyli Diplomas de Español como Lengua Extranjera, są to dyplomy potwierdzające znajomość języka hiszpańskiego na poziomach od A1 do C2. Egzaminy są przygotowywane i sprawdzane przez Instytut Cervantesa, który w imieniu Ministerstwa Edukacji i Nauki Królestwa Hiszpanii ma prawo wystawiać dyplomy osobom, które zdały egzamin na danym poziomie. Jest istotne, że ważność tego dyplomu nie upływa z czasem i możesz używać go dożywotnio, jako symbolu Twojej znajomości języka.

egzamin DELE

Do egzaminu DELE może przystąpić każdy, kto chce sprawdzić swoją wiedzę. Nie musisz brać udziału w żadnych specjalnych kursach językowych przygotowujących do egzaminu. Na spokojnie możesz uczyć się samodzielnie, z małą pomocą w postaci konwersacji z osobą, która zna język hiszpański na wyższym poziomie od Ciebie i zna strukturę egzaminu i typy zadań/pytań w wypowiedzi ustnej. Ja osobiście oczywiście wolałabym skorzystać z usług osoby, która posiada uprawnienia egzaminatora, ponieważ zna go od podszewki i wie, jak dokładnie on wygląda i jakich odpowiedzi spodziewają się egzaminatorzy od osoby egzaminowanej.

Jeśli zastanawiasz się co daje zdanie egzaminu DELE to odsyłam Cię do najczęściej zadawanych pytań na stronie Cervantesa. Od siebie tylko powiem, że jest to dokument międzynarodowy uznawany za granicą zarówno przez firmy prywatne, jak i państwowe. Daje naprawdę duże możliwości w Hiszpanii, pozwala na dostanie się na studia bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów językowych. Nie mówię tutaj oczywiście o formalnych warunkach, jakie trzeba spełnić, żeby w ogóle za granicą móc studiować. To zależy od kraju i uczelni. A co daje nam ten egzamin w Polsce? Tak samo potwierdzenie znajomości języka na danym poziomie. Nie wchodząc w szczegóły: w momencie, jeśli posiadasz przygotowanie pedagogiczne oraz co najmniej magistra z jakiegokolwiek kierunku, upoważnia Cię do nauczania języka hiszpańskiego w przedszkolach i szkołach (w zależności od poziomu, na takim poziomie szkolnictwa, przygoda może się zacząć od zdania egzaminu DELE B2).

Odmiana języka

Co bardzo ważne, egzamin DELE sprawdza Twój poziom znajomości języka hiszpańskiego niezależnie od odmiany jaką się posługujesz, o ile jest to odmiana zarejestrowana urzędowo. Pamiętaj jednak, że liczy się tutaj konsekwencja w używaniu danej odmiany. Także jeśli używasz w swoich wypowiedziach odmiany hiszpańskiego z Peru, to tego trzymaj się do końca egzaminu. Na samym egzaminie w części „słuchanie ze zrozumieniem” możesz spodziewać się różnych akcentów w odsłuchiwanych wypowiedziach, tak że już od początku przygody z hiszpańskim osłuchuj się z różnymi akcentami, a nie tylko kastylijskim.

Części egzaminu

Ogólnie rzecz ujmując, egzamin składa się z dwóch części, pisemnej i ustnej. Dodatkowo, część pisemna może składać się z dwóch lub trzech części w zależności od poziomu. Umiejętności sprawdzane na egzaminie to: czytanie ze zrozumieniem, pisanie, słuchanie ze zrozumieniem, mówienie oraz użycie języka. Część pisemna może być podzielona na poszczególne umiejętności lub umiejętności zintegrowane (czyli zadania sprawdzały będą jednocześnie więcej niż jedną tylko umiejętność). Możesz mieć zadania dotyczące tylko rozumienia tekstu czytanego (wtedy są tylko pytania do tekstu), a możesz mieć również w tej część dołączone pisanie (w tym przypadku dodatkowo jest wypowiedź pisemna na podstawie tekstu) lub użycie języka (tu znajdziesz dodatkowo zadania dotyczące słownictwa, gramatyki, ortografii itp.). Wszystko zależy od poziomu, na jakim zdajesz egzamin.

Część ustna egzaminu może odbywać się w dniu egzaminu pisemnego lub dzień później.

Co więcej, cały egzamin jest podzielony na dwie (egzaminy od poziomu A1 do C1) lub trzy (tylko egzamin C2) grupy. Jest to podział związany z oceną i punktacją egzaminu. Aby zdać egzamin, należy uzyskać minimalną liczbę punktów, czyli 60% w każdej z grup, a nie części czy sprawdzanej umiejętności (szczegółowe informacje znajdziesz przy opisie każdego poziomu egzaminu). Chodzi o to, żeby mieć pewność, że naprawdę odnajdujemy się w każdej umiejętności i każdym aspekcie języka.

Zmiany 2020

Dodam tylko jeszcze, że od 2020 roku egzamin na poziomie A1 i A2 ma trochę inną strukturę. W lutym 2020 (egzamin A2) oraz w kwietniu 2020 (egzamin A1) zauważalne jest kilka zmian. Zmiany dotyczą niektórych typów zadań, czasu dostępnego na ich uzupełnienie oraz skali oceny. Chodzi o to, aby dostosować standardy do kolejnych poziomów. Poziom trudności zadań czy sposoby zapisu nie zmieniają się, chodzi tylko o ustandaryzowanie wszystkich typów zadań do tego, co jest na kolejnych poziomach.

Egzamin pisemny

W zależności od poziomu jest on skonstruowany w trochę inny sposób. Same pytania i typy zadań są dość specyficzne, dlatego nie obejdziesz się tutaj bez próbnych egzaminów, książek przygotowujących stricte pod ten egzamin oraz spotkań z egzaminatorem DELE. Nie muszą to być częste spotkania, gdyż dużo jesteś w stanie ogarnąć samodzielnie. Musisz jednak wziąć pod uwagę spotkania z drugą osobą po pierwsze, aby poćwiczyć wypowiedź ustną, a po drugie, aby ta osoba pokierowała Tobą i oceniła, czy idziesz w dobrym kierunku, jeśli chodzi o znajomość samej struktury pytań. Dlaczego piszę „spotkania z egzaminatorem”? Ponieważ uważam, że na konwersacje czy też korepetycje przygotowujące do egzaminu DELE nie ma sensu udawać się do studenta czy nawet nauczyciela, który nigdy z tym egzaminem nie miał na żywo do czynienia. I nie liczę tutaj tego, że ktoś sam przystępował do takiego egzaminu, to też nie jest dobra osoba do przygotowania Cię do rozmowy do tego egzaminu.

Egzamin ustny

Idąc na egzamin ustny, nie zapomnij o spokoju i luzie. To jest Twoja jedyna szansa na „sprzedanie” swojej wiedzy, więc nie zmarnuj jej przez stres. Egzaminator, na którego trafisz na pewno nie będzie chciał Ci zaszkodzić, a w razie czego Ci pomoże, bo wie, że taki egzamin dla osoby zdającej jest sprawą stresującą. Egzaminator jednak za Ciebie tego egzaminu nie zda. Pomoże Ci, nakieruje Cię, ale to do Ciebie należy cała robota.

W samej wypowiedzi ustnej nie tylko ważne jest odpowiedzenie na pytanie, ale również zrobienie tego zgodnie z pewnymi z góry określonymi zasadami – musisz skonstruować zdania tak, aby spełniały wymogi egzaminacyjne. Tego wszystkiego można się nauczyć, czytając wskazówki zawarte w informatorach na poszczególne poziomy, które znajdują się na stronie Instytutu Cervantesa oraz w książkach przygotowujących do tego egzaminu.

Podczas egzaminu ustnego doliczany jest czas na przygotowanie. Ilość czasu na przygotowanie oraz liczba zadań do wykonania uwarunkowana jest poziomem egzaminu oraz typem ćwiczeń.
Do przeprowadzenia krótkiego dialogu w sklepie nie potrzebujesz większych przygotowań i generalnie możesz iść „na żywioł” – tak, jak to w życiu bywa. Natomiast przygotowanie prezentacji na dany temat wymagać będzie jednak więcej czasu.

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej na temat egzaminu DELE, zawsze warto zajrzeć na stronę Instytutu Cervantesa. Dodatkową zachęcam Cię do zajrzenia na bloga Olgi. Napisała ona dwa wpisy w tym temacie. Jeden to odpowiedź na wszelkie pytania dotyczące tego egzaminu, a drugi to jej historia przygotowań do egzaminu DELE C2. Warto przeczytać te dwa wpisy, jeśli też przygotowujesz się do tego egzaminu.

Wiedząc już, jak wygląda egzamin, możesz przeczytać wpis z książkami do nauki języka hiszpańskiego przygotowanymi specjalnie pod ten cel. Są to książki stricte z arkuszami egzaminacyjnymi, książki rozkładające na części pierwsze sam egzamin oraz podręczniki do wykorzystania w pracy z grupą, ale i pracy samodzielnej. Tak jak pisałam również we wstępnie, jest również wpis o planie na egzamin DELE C2, który sobie ułożyłam i który realizuję krok po kroku, aby przygotować się do tego egzaminu. A dodatkowo oprócz podcastów z poradami, możesz przeczytać wpis, w którym przedstawiam wszystkie porady dotyczące przygotowań do egzaminu DELE.

K.


2 komentarze

Mój plan na egzamin DELE · 11 maja 2020 o 06:01

[…] czas temu napisałam o tym co to jest egzamin DELE. Znalazły się tam również polecenia do dwóch wpisów u Olgi. Potem pokusiłam się o polecenie […]

Książki przygotowane pod egzamin DELE · 11 maja 2020 o 06:07

[…] pisałam czym w ogóle egzamin DELE jest. Dzisiaj natomiast chciałabym Ci pokazać książki przygotowane typowo pod ten egzamin. Wiadomo, […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *