fbpx

Książki przygotowane pod DELE

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Ostatnio pisałam czym w ogóle egzamin DELE jest. Dzisiaj natomiast chciałabym Ci pokazać książki przygotowane typowo pod ten egzamin. Wiadomo, wiedzę na tematy (czy to gramatyczne, czy leksykalne) doprowadzające Cię do odpowiedniego poziomu pozwalającego zdanie egzaminu DELE zdobędziesz z każdej książki. Jednak takie myślenie stricte pod egzamin jesteś w stanie w sobie wyrobić rozwiązując egzaminy przykładowe czy te z poprzednich lat. To one pokażą Ci dokładne struktury pytań, dzięki czemu będziesz wiedzieć jakiego typu pytań się spodziewać. To sprawi, że egzamin będzie Cię mniej stresować.

Przykładowe egzaminy DELE możesz znaleźć na stronie Instytutu Cervantesa.  Uważam jednak, że rozwiązanie jednego testu nie daje nam wystarczającej praktyki, dlatego im więcej rozwiązanych testów, tym lepiej dla Ciebie. Wszystkie książki, które tutaj prezentuję miałam w swoich rękach, z niektórych korzystałam krócej, z niektórych dłużej. Z niektórych korzystam nadal przygotowując się samodzielnie do egzaminu. Polecam Ci je wszystkie, ale oczywiście nie ma sensu kupować ich wszystkich. Zajrzyj na strony wydawnictw, zerknij na przykładowe strony, sprawdź, która najbardziej Ci pasuje pod względem tego, jak została zrobiona. Czy wolisz więcej rysunków i podkreśleń czy raczej zwykłą czarno – białą książkę itp. Na pewno znajdziesz coś dla siebie w tej liście:

Seria „El cronómetro”
Wydawnictwo Edinumen
Poziomy od A1 do C2

Według mnie jest to jedna z lepszych serii przygotowujących do egzaminu DELE. Zacznę od strony wizualnej. Fajne jest to, że każdy poziom ma swój kolor i wszystko jest spójne. Ja zwracam uwagę również na wizualne aspekty książek i często zdarza się, że nawet merytoryczna rzecz podana w sposób nieprzejrzysty i nieciekawy po prostu do mnie nie dociera.

Każda książka ma dostęp online do nagrań audio oraz dodatkowych zadań poszerzających zdobytą wiedzę. W książce jest specjalny kod, dzięki któremu zalogujesz się na odpowiedni poziom na stronie wydawnictwa. Starsze wersje książki mają również CD z nagraniami. Na pierwszych stronach znajdziesz dokładne wyjaśnienie, jak wygląda egzamin oraz jak najlepiej się do niego przygotować. Książka zawiera kilka przykładowych testów DELE, ale należy podkreślić, że jest to coś więcej niż tylko próbny egzamin. Każde ćwiczenie w tym próbnym egzaminie jest dokładnie opisane. Najpierw mamy część „Zanim zaczniesz rozwiązywanie tej części egzaminu”, a w niej:
Jak dane ćwiczenie zrobić. Co ono sprawdza. Jak się do niego przygotować. No i oczywiście rozwiązania czy też najlepsze sugerowane odpowiedzi. Następnie przedstawione są konkretne zadania, które normalnie spotkasz na egzaminie w danej części. Tutaj również znajdziesz różne podpowiedzi, jak najlepiej się przygotować do rozwiązania go w sposób najkorzystniejszy dla wyniku egzaminu. Są też komentarze oraz dodatkowa lista książek, słowników czy stron internetowych pomocnych do rozwinięcia swoich umiejętności na danym poziomie czy w danym typie testów. Co ciekawe, na końcu książki, mamy również dostępne podpowiedzi,
jak przygotować się w dniu egzaminu oraz wszystkie źródła tekstów użytych przy egzaminach zaprezentowanych w książce. To jest świetna sprawa, bo możemy wejść na te strony i dodatkowo poczytać inne teksty tam dostępne. Do poziomu C1 są również listy wszystkich słówek podzielone tematycznie, co dodatkowo pozwala na ćwiczenie słownictwa zawartego w tekstach. Naprawdę świetnie się korzysta z tej książki. Pozwala ona nie tylko poćwiczyć testy, ale również przygotować się mentalnie do każdego typu testu i pytania. Dodatkowym plusem jest fakt, że na stronie wydawnictwa możesz zobaczyć, jak wygląda kilka przykładowych stron i bez kupowania przekonać się, czy taka forma książki będzie Ci odpowiadać (Tutaj link do poziomu B2).

Wydawnictwo Edinumen ma również w swoim katalogu serię książek/podręczników „Nuevo Prisma”, przygotowującą do egzaminu DELE nie tylko poprzez same arkusze egzaminacyjne, ale poprzez wyćwiczenie umiejętności i przekazanie wiedzy, którą musisz posiadać na danym poziomie egzaminu. Są to książki do pracy z lektorem – znajdziesz tu książkę, zeszyt ćwiczeń oraz pomoce dla lektora. Jeśli lubisz takie książki, możesz z powodzeniem korzystać z nich samodzielnie. Na stronie wydawnictwa możesz również zobaczyć przykładowe strony z tych książek, a na stronie Wydawnictwa Nowela kupisz ich znakomitą większość.

Seria Preparación al DELE
Wydawnictwo Edelsa
Poziomy od A1 do C2

Seria ta to 6 książek, każda na jeden poziom nauki. W każdej z książek znajduje się 6-7 przykładowych egzaminów. Musisz pamiętać, że do książki musisz również dokupić klucz – jest to dość częsta praktyka w hiszpańskich wydawnictwach. Podobnie jak w serii El Cronómetro, tutaj również książki mają różny kolor. Do książki dołączona jest płyta z nagraniami do odsłuchania. Ma to swoje plusy, gdy akurat jesteśmy gdzieś, gdzie nie ma dostępu do Internetu. (Tak! Takie miejsca istnieją!) Dzięki tym książkom możesz zaznajomić się z tym, jak wygląda taki egzamin i poćwiczyć go na konkretnych przykładach, ponieważ arkusze egzaminacyjne z wszystkich lat nie są dostępne na stronach Instytutu Cervantesa.

Wydawnictwo Edelsa ma jeszcze serię 3 podręczników od poziomu A2 do poziomu B2 „Especial DELE Curso completo”. Podręczniki te to nie jest zbiór próbnych arkuszy, a normalna książka do pracy w grupie z nauczycielem, np. w szkole językowej lub na korepetycjach. W przeciwieństwie do „Preparación al DELE”, na stronie wydawnictwa można zobaczyć kilka stron książki i przekonać się, czy jest to książka dla Ciebie (Tutaj link do poziomu B1).

Clave del nuevo DELE
Wydawnictwo Difusión
Poziomy od A1 do C1

Seria książek od poziomu A1 do poziomu C1. Są to książki/podręczniki. Nie ma tam pełnych, przykładowych arkuszy egzaminu do rozwiązania. Są za to ćwiczenia i polecenia, jak na kursie językowym. Pliki audio dostępne są online, jest też wytłumaczona gramatyka. Są przykładowe zadania, dokładnie takie jak na egzaminie, porozrzucane pomiędzy rozdziały w książce. Książka ta jest dobrą formą kompleksowej nauki. Najpierw przerabiasz dany rozdział, zwracasz uwagę na konkretne rzeczy z 6 kategorii w uczeniu się, o których ciągle mówię. Możesz potem zgłębić każdy z tematów w innych książkach do gramatyki czy słownictwa, a następnie masz kilka przykładowych zadań z egzaminu DELE.

Świetne jest też to, że przed zakupem, podobnie jak przy serii El Cronómetro, możesz sprawdzić na stronie wydawnictwa, jak wygląda kilka przykładowych stron. Możesz zobaczyć, czy taka forma będzie Ci odpowiadać (Tutaj link do poziomu C1).

Wydawnictwo Difusión ma również kilka serii książek/podręczników do pracy z lektorem, z których oczywiście można korzystać samodzielnie, gdzie znajduje się część poświęcona egzaminowi. Serie te to: Gente hoy, Bitácora oraz jeden podręcznik Como aprobar el DELE A2. Nie miałam z nimi do czynienia, a po próbnych stronach zamieszczonych na stronie mogę Ci tylko powiedzieć, że nie wyglądają źle. Ja ogólnie nie lubię tego typu podręczników, wyjątkiem były podręczniki Prisma (i wyjątkiem są również podręczniki Frecuencias – co prawda sama do matury się z nich nie uczyłam, ale przerobiłam kilka rozdziałów na potrzeby wpisu o maturze). Osobiście wolę się uczyć ze zwykłych książek mających jakiś jeden główny cel i dostosowywać resztę ćwiczeń do swoich potrzeb i możliwości oraz szukać rozwiązań w Internecie.

Seria ¡Dale al DELE!
Wydawnictwo enClave ELE
Poziomy od A1 do C1

Jest to seria książek dostępnych od poziomu A1 do poziomu C1. Na każdy poziom przypada 5 egzaminów przykładowych, wraz z rozwiązaniami, nagraniami dostępnymi online oraz transkrypcją tych nagrań. Na początku każdej książki mamy wyjaśnienie teoretyczne, jak wygląda taki egzamin oraz jak się przygotować do każdego jego etapu, a następnie mamy 5 pełnych egzaminów. Niestety nie znalazłam tutaj przykładowych stron dostępnych na stronie wydawnictwa.

Objetivo DELE
Wydawnictwo SGEL
Poziomy A1 do C1

Choć bardzo lubię to wydawnictwo i mam wiele jego książek, to ani jednej do nauki DELE. Ma ono w swojej ofercie serię książek Objetivo DELE. Są to książki z arkuszami próbnymi podzielonymi na różne tematy. Dodatkowo, na początku książki jest opis i porady dotyczące samego egzaminu. Od poziomu A1 do C1 każda książka ma inny kolor, ale tą samą strukturę. Jako że jest to książka z przykładowymi arkuszami można ją wybrać wymiennie z El Cronómetro, ¡Dale al DELE! Lub Preparación al DELE. Są dostępne przykładowe strony książki na stronie wydawnictwa, tak że możesz zobaczyć wnętrze i ocenić, czy ta książka do Ciebie przemawia (“Descargar una muestra” po lewej stronie pod zdjęciem na stronie – tutaj poziom B2).

Na rynku jest dostępne jeszcze kilka książek przygotowujących pod DELE różnych innych wydawnictw (z niektórymi z nich miałam również kontakt), ale uważam, że wymienione powyżej są najlepsze, najciekawsze, a wydawnictwa przygotowujące je są najbardziej rzetelne, ze zbudowaną już renomą, której można ufać. Wybierając książki z listy powyżej na pewno się nie zawiedziesz.

Jest już również dostępny wpis z moim planem na DELE C2. Jest to nie tylko wpis, w którym dowiesz się ile mam do zrobienia, ale również zobaczysz i nauczysz się tworzyć samodzielne plany do przygotowania się do tego typu egzaminów. Zachęcam Cię również do zerknięcia na wpis z poradami dotyczącymi przygotowań do egzaminu DELE. Znajdziesz tam na pewno coś dla siebie.

K.


5 komentarzy

Paulina · 29 kwietnia 2020 o 10:24

Świetny wpis! dużo konkretów. Widać, że poświęciłaś czas na jego przygotowanie .

Lukasz · 11 kwietnia 2023 o 20:41

Chciałbym podpytać jaki jest najlepszy podręcznik do przygotowania się do egzaminu dele na a1 bądź Ew. A2
Z góry dzięki za informację
Pozdr
Łukasz

Co to jest egzamin DELE? · 27 kwietnia 2020 o 06:14

[…] już, jak wygląda egzamin, już niedługo przedstawię Ci wpis z książkami do nauki języka hiszpańskiego przygotowanymi specjalnie pod ten cel. Będą to książki stricte z arkuszami egzaminacyjnymi, książki rozkładające na części […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *