fbpx

Egzamin DELE. Porady, które pomogą Ci go zdać.

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Egzamin DELE to próba, która ma za zadanie sprawdzić Twoje umiejętności. Jeśli myślisz, że sama znajomość języka (jakkolwiek dobra ona nie będzie) Ci wystarczy, niestety się mylisz. Można świetnie znać język, a jednak nie zdać egzaminu o punkt czy dwa przez to, że nie będziesz znać formy egzaminu, nie wyrobisz się w czasie egzaminu albo coś Ci umknie. Dlatego przygotowałam to zestawienie porad, które usłyszałam od osób, które przygotowywały się do egzaminu i go zdały oraz od osób, które są egzaminatorami. Jeśli masz ochotę, możesz posłuchać podcastów, które nagrałam z tymi wszystkimi osobami.

Jeśli jednak wolisz czytać i mieć wszystko jakoś zorganizowane, to zapraszam Cię do przeczytania tego wpisu. Podzieliłam wszystko mniej więcej na części egzaminu. Niektóre porady pasują do kilku części, dlatego umieściłam je wspólnie jako porady ogólne.

ROZUMIENIE ZE SŁUCHU

Agata wspomniała o bardzo ważnej rzeczy. Szczerze to przewinęło się to kilka razy u wielu osób. Przy rozumieniu ze słuchu bardzo ważną kwestią jest fakt, że (zwłaszcza od poziomu B1) nagrania wcale nie muszą być tylko z hiszpańskim z Hiszpanii. Możesz spotkać różne akcenty podczas części rozumienia ze słuchu. Na egzaminie może pojawić się ktoś z Ameryki Południowej. Hiszpan może rozmawiać z Kolumbijczykiem. Pamiętaj również, że wymowa lubi być różna nawet w samej Hiszpanii. Dlatego ważne jest osłuchiwać się z różnymi akcentami. Najlepiej słuchając różnych podcastów i śledząc różne konta w mediach społecznościowych z różnych krajów, gdzie używa się hiszpańskiego.

CZĘŚĆ PISEMNA

Wiele osób wspominało podczas podcastów o swoich zbiorach słownictwa. Ta porada przyda się we wszystkich elementach egzaminu, bo słownictwo to fundament znajomości języka obcego, jednak w części pisemnej jest to element kluczowy. Dlatego Ola podkreślała, że tak ważne jest budowanie słownictwa, wypisywanie frases hechas, zwłaszcza tych, dzięki którym unikniesz kalek językowych.

Ćwicz idiomy, związki frazeologiczne i połącz je z różnymi łącznikami, ponieważ te łączniki nadadzą Twojej wypowiedzi dużo płynności.  (Spanish with Vicente)

Podczas przygotowań bardzo ważne jest znalezienie określonej metody opracowania każdego z zadań i bardzo ważne jest ćwiczenie pisania. (Spanish Studio)

Agata zwróciła również uwagę na bardzo ważną kwestię, że warto skorzystać z pomocy nauczyciela, który sprawdzałby prace pisemne. Może Ci się wydawać, że dobrze piszesz, że wszystko ma sens, że gdzieś dany zwrot widziałaś i że fajnie wygląda. Dopiero osoba znająca język na wyższym poziomie wyłapie błędy. Drugą sprawą w egzaminie pisemnym jest spełnienie wszystkich wymogów narzuconych przez egzamin. Dlatego warto posiłkować się w tej kwestii pomocą osoby, która przygotowuje do egzaminu, a najlepiej która również jest egzaminatorem przy takim egzaminie.

CZĘŚĆ USTNA

Najważniejsze to, emanuj spokojem w dniu egzaminu. Stres Ci w niczym nie pomoże. Dlatego w trakcie przygotowań do egzaminu ustnego polecam nagrywać siebie i odsłuchiwać się po takich nagraniach. Samo nagrywanie może być już trochę stresujące, dlatego warto się z tym obyć. (Crisol)

Nie ma się czego bać. Nie ma się co stresować. Egzaminator też człowiek – można fajną konwersację wywiązać. Egzaminatorzy są mili. (La pija)

Pamiętaj o odpowiedniej formie zwracania się. Po pierwsze przed egzaminem ustalicie z egzaminatorem jak się do siebie zwracacie. Po drugie pamiętaj, że jeśli dialog/scena, którą wylosowałaś to sytuacja formalna, musisz porozumiewać się formalnie. Nie pomyl zaimków ani formy czasownika – trzeba mieć to opanowane. (Crisol)

Pamiętaj, aby zrobić dobry zarys tego co chcesz powiedzieć w części ustnej, tam, gdzie musisz przedstawić dany temat. To pomoże Ci nie zboczyć z tematu i nie zapomnieć o żadnym punkcie. (Crisol)

Już wspominałam o tym przy wypowiedzi pisemnej, ale La pija dodatkowo zwraca na to uwagę przy przygotowaniach do egzaminu pisemnego. Warto mieć gotowe frazy, których użyjesz na egzaminie. W książkach do przygotowania się do egzaminu są takie listy – warto się nauczyć, bo wzbogacają wypowiedź.

OGÓLNE PORADY

Bardzo ważne jest zanurzenie w języku: oglądanie różnych seriali, programów telewizyjnych, po prostu mieć tego języka jak najwięcej, mieć jak największy kontakt z językiem non stop. (Ola)

Żyj hiszpańskim. Wykorzystuj każdy moment na ćwiczenie: mówienia, pisania, czytania i słuchania ze zrozumieniem. Egzamin DELE ma być tylko potwierdzeniem tego, co już wiesz. Nie ma być żadnym zaskoczeniem. Dużo czytaj: artykułów, blogów, powieści, każdy typ formy pisemnej. Dużo słuchaj: podcastów, wywiadów, debat, wiadomości. Wszystko, czego da się słuchać. Przede wszystkim pamiętaj o różnych krajach, gdzie używany jest język hiszpański. Nie zamykaj się tylko na Hiszpanię. (El Rincón de ELE)

Rozwiązuj różne testy, arkusze próbne, modele egzaminów, to pomoże Ci zobaczyć jak wygląda egzamin.(La pija)

Bierz pod uwagę czas na rozwiązanie każdego zadania. Robiąc sobie próby, rozwiązując przykładowe egzaminy, zawsze warto robić to z zegarkiem, żeby mieć pojęcie, ile coś zajmuje czasu, ile czasu będziesz mieć na to na egzaminie. (El Rincón de ELE)

Poznaj dobrze strukturę egzaminu. Musisz wiedzieć, jak wyglądają wszystkie zadania i wszystkie części egzaminu. (El Rincón de ELE) Na samym egzaminie pamiętaj zawsze bardzo dobrze przeczytać instrukcję do każdego zadania, żeby nie zrobić czegoś co Ci się wydaje, że jest do zrobienia, tylko dokładnie to, co jest od Ciebie wymagane.

Sprawdź, jakie są rubryki i co jest oceniane pod względem gramatyki, słownictwa, czego oczekuje się od ucznia, aby zdać egzamin. (Crisol)

Dzień przed egzaminem i w dniu egzaminu:

Spanish Studio  oraz El Rincón de ELE wspólnie pokazali bardzo ważne kwestie, o których nie możemy zapomnieć dzień przed egzaminem i w dniu egzaminu. Egzamin to nie tylko znajomość języka i egzaminu.

Zrelaksuj się dzień wcześniej. Napij się melisy. Idź spać wcześniej i wyśpij się, aby podejść do egzaminu wypoczęta, ponieważ jest to długi dzień, w którym będziesz musiała być bardzo skoncentrowana i w który musisz włożyć dużo energii.

Następnego dnia rano: zjedz zdrowe, smaczne śniadanie, z owocami, bogate w białko. Coś co doda Ci energii. Weź ze sobą całą niezbędną dokumentację: legitymację/ dowód osobisty, a także dowód zapisania się na egzamin.  Nie spóźnij się i weź ze sobą wodę.

Nie bój się i jedź na egzamin z przeświadczeniem, że jedziesz go zdać!(La pija)

Myślę, że te porady bardzo pomogą Ci w przygotowaniach. Warto wziąć je wszystkie pod uwagę. Egzaminy mają to do siebie, że nie tylko sprawdzają naszą wiedzę w danym temacie. Będziesz również sprawdzała swoją wytrzymałość na stres, znajomość samej formy egzaminu i ogólnego przygotowania do tego typu sprawdzianu.

Życzę Ci powodzenia w przygotowaniach i samych dobrych ocen i maksymalnej ilości punktów na egzaminie.

Jeśli chciałabyś dodać coś do tych porad, nie krępuj się i napisz komentarz.

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *