fbpx

Matura z języka hiszpańskiego – z czego warto korzystać

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Dziś zwracam się do tych z was, którzy mają zamiar zdawać maturę z hiszpańskiego. Myślę tutaj o osobach w niższych klasach, a nie tej maturalnej. Zwykle ten czas chwilę przed maturami to jest moment, kiedy osoby w 2 czy 3 klasie orientują się, że muszą dokonać wyborów i zacząć powoli myśleć o przygotowaniach. Matura z języka hiszpańskiego to świetna sprawa, dzięki której możecie sprawdzić swój poziom znajomości języka. Radzę Wam „przerobienie” kilku arkuszy matur, czy to przykładowych, czy z poprzednich lat, aby nie tylko nauczyć się „myśleć”, tak jak życzy sobie tego klucz, ale również zaznajomić się ze sposobami zadawania pytań oraz ze specyfiką tematów i zagadnień.  

Zachęcam do zajrzenia na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, gdzie dokładnie jest opisane, jak wygląda matura i z jakich elementów się składa. Dodatkowo znajdziecie tam przykładowe arkusze, typy pytań itp. Wszystko, czego możecie się spodziewać na maturze znajduje się w informatorze. 

Arkusze maturalne z poprzednich lat są również dostępne na portalu Dla Maturzysty. Tutaj macie zarówno dostęp do matury standardowej, jak i dla uczniów klas dwujęzycznych. Jest to świetny sposób na sprawdzenie swojej wiedzy. 

Przygotowania

Na początek dobrze by było nie zapominać, że matura składa się z dwóch części: ustnej
i pisemnej. Aby zdać egzamin trzeba zdać obydwie te części. Niektórzy myślą, że jeśli przygotują się tylko do części pisemnej, to ustna „jakoś im pójdzie” i później są zdziwieni. Niby potrafią mówić, ale pytania ich zaskakują. Właśnie o to chodzi. Do matury, nawet znając dobrze język, trzeba się przygotować. Pytania są różnego rodzaju, a sama matura ma swoją niepowtarzalną strukturę. Trzeba wejść w te tryby, żeby nic nie stanowiło zaskoczenia.

Matura pisemna

Matura pisemna składa się z kilku części. Dodatkowa struktura pytań na maturze to właśnie klucz do jej zdania, dlatego warto przećwiczyć wiele arkuszy próbnych, zanim przystąpicie do właściwego egzaminu. Przygotujcie się do:

  • Rozumienia ze słuchu
  • Rozumienia tekstu pisanego
  • Znajomości środków językowych: leksyki i gramatyki
  • Wypowiedzi pisemnej

Matura ustna

Matura ustna to 15-minutowa rozmowa z egzaminatorem. Pamiętajcie, żeby podejść do niej na spokojnie i bez stresu. Każdemu zależy na tym, aby udało Wam się zdać ten egzamin. Odpowiadajcie na zadawane pytania i dokładnie podążajcie za poleceniami, idźcie tokiem poleceń zawartych na egzaminie, a na pewno sobie poradzicie.

Przyswojenie przydatnych zwrotów bardzo ułatwia maturę ustną. Aby najlepiej się przygotować, należy poszukać i nauczyć się zwrotów używanych przy odgrywaniu ról
i w dialogach oraz tych dotyczących:

  • wyrażania opinii
  • (nie)zgadzania się z czyjąś opinią
  • argumentowania
  • opisywania

 Miejsca w sieci

Duolingo

Jest to platforma, która pomoże Wam w nauce słówek i struktur przydatnych na maturze. Z jej pomocą wyszukacie zestawy lub stworzycie własne, na podstawie których będzie możliwa codzienna powtórka najważniejszych rzeczy. Od Was zależy, jak wykorzystacie aplikację. Nie są to zwykłe fiszki, a dodatkowy sposób na naukę i utrwalenie wiedzy.

Youtube

Agata uczy hiszpańskiego na Youtube – filmiki są po polsku i są bardzo wyczerpujące. Możecie się z nich wiele nauczyć. Dodatkowo zachęcam Was do zajrzenia na kanał Elisa Peña. Elisa tłumaczy po polsku wiele pojęć z języka hiszpańskiego. Bardzo lubię obydwa te kanały i polecam je wszystkim. Dodatkowo mam dla Ciebie 15% zniżki na wszystkie kursy u Elisy – wystarczy, że w koszyku wpiszesz hasło KLAUDIA15.

Blogi

Na wielu blogach możesz pouczyć się gramatyki i słownictwa. Napisałam dwa wpisy, w których polecam miejsca w sieci dotyczące kultury krajów hiszpańskojęzycznych oraz tych, gdzie pouczycie się hiszpańskiego. Raz do roku mam zamiar go aktualizować, także nigdy nie będą one przeterminowane. Szczególnie polecam Wam blog Fiesta Siesta, gdzie oprócz teorii są ćwiczenia i piosenki do poćwiczenia słownictwa. Bardzo lubię te ćwiczenia od Oli – są interaktywne, więc nigdzie nie trzeba zapisywać swoich odpowiedzi, wszystko jest jak na kursie online.

Frecuencias

Książki

A teraz wisienka na torcie. To, dlaczego w ogóle powstał ten wpis. W e-booku dotyczącym matury, gdzie piszę trochę szerzej o przygotowaniach, który osoby zapisane na newsletter mogą pobrać z tajnej strony, jest kilka książek polecanych przeze mnie przy przygotowaniach.

Dziś jednak chciałam zwrócić Waszą uwagę na coś, co niedawno ukazało się na rynku. Jest to podręcznik oraz ćwiczenia Frecuencias wydawnictwa Edinumen. W momencie publikacji tego wpisu mamy poziom A1, ale wiem, że niedługo będą powstawać kolejne. Książki te są o tyle fajne, że za rękę prowadzą przez całe liceum czy technikum w kierunku jak najlepszego zdania matury z języka hiszpańskiego. Każdy rozdział to rozwijanie wszystkich kompetencji, o których ciągle mówię. Dzięki temu podręcznikowi można ćwiczyć wszystkie umiejętności. Treści tłumaczone są po polsku, dzięki czemu uczeń nie czuje się zestresowany na początkowym etapie swojej przygody z językiem. Jest dużo pracy w parach i w grupach, co rozwija najlepiej umiejętność mówienia i myślenia w języku hiszpańskim. Nauczyciel mając taką książkę na podorędziu, z powodzeniem przygotuje swoich uczniów. Jest to książka dobra do pracy w klasie, ale również na korepetycjach. Wiele z treści można też przerobić samodzielnie w domu.

Co dodatkowo mi się spodobało to fakt, że do książki są dołączone pliki audio i video w wersji online dostępne dla wszystkich. Pamiętam jak za moich czasów zdawania matury to wcale nie było takie oczywiste i tylko nauczyciel miał dostęp do plików audio. Dzięki temu, że wszystko jest dostępne online po wpisaniu kodu, będąc maturzystą, możemy słuchać nagrań po 100 razy w domu. Dodatkowo bardzo ciekawe są same nagrania video. Są trochę jak serial, dzięki czemu nie zanudzą Was na zajęciach.

Frecuencias

Już od pierwszej strony kładziony jest nacisk na egzamin maturalny. Są konkretne pytania, przygotowanie, wyjaśnienia. Dzięki temu od samego początku uczniowie mogą ukierunkować swoje myślenie „pod klucz” z egzaminu maturalnego. Po przejściu nauki do matury z Frecuencias nic nie jest w stanie zaskoczyć. Przejrzałam obydwie dostępne książki dwa razy w poszukiwaniu wad, ale szczerze żadnych nie znalazłam. Ja do matury z angielskiego przygotowywałam się z wielu książek, bo nie było takiego podręcznika, który byłby na odpowiednim poziomie. Frecuencias jest właśnie takim podręcznikiem na poziomie do matury z języka hiszpańskiego. Nie ma tam lania wody, zapchaj dziur, które tylko sprawiają, że podręcznik jest gruby, ale prowadzący zajęcia kartkuje go, bo tylko 1 z 10 dostępnych ćwiczeń ma sens. Naprawdę tą książkę i ćwiczenia można zrobić od deski do deski w celu jak najlepszego przygotowania się do matury. Jest odpowiednia ilość słownictwa, odpowiednio wyjaśniona gramatyka, dużo ćwiczeń i przykładowych zadań, takich jak na egzaminie maturalnym.

Większość książek wydawnictwa Edinumen możecie kupić na stronie Nowela.pl. Portal ten współpracuje z Edinumen, dlatego ma zwykle dostęp na bieżąco do nowości wydawnictwa.

Jeśli dziś byłabym w pierwszej klasie liceum i wiedziała, że chcę zdawać maturę z hiszpańskiego albo byłabym nauczycielem, który przygotowuje uczniów do zdawania egzaminu maturalnego z języka hiszpańskiego, długo bym się nie zastanawiała. Sięgnęłabym po książki od Edinumen, ponieważ zawierają wszystko, czego potrzebujemy w tym wypadku. Dodatkowo posiłkowałabym się miejscami w sieci, o których wspominam wyżej oraz raczyłabym się rozwiązywaniem przykładowych egzaminów. Frecunecias jest po prostu ułatwieniem, dzięki któremu nie musimy zaopatrywać się w stosy książek, aby przygotować się do egzaminu. Momentami żałuję, że nie jestem teraz w pierwszej klasie i nie uczę się hiszpańskiego. Praca z Frecuencias byłaby dla mnie niezłą przygodą.

Powodzenia

K.


1 komentarz

Książki przygotowane pod egzamin DELE · 27 kwietnia 2020 o 05:50

[…] co prawda sama do matury się z nich nie uczyłam, ale przerobiłam kilka rozdziałów na potrzeby wpisu o maturze). Osobiście wolę się uczyć ze zwykłych książek mających jakiś jeden główny cel i […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *