fbpx

Miejsca do poznania hiszpańskiej kultury

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

AKTUALIZACJA: 28.08.2023

Jakiś czas temu opublikowałam wpis, pierwszy w serii, o tematyce około hiszpańskiej. Były to wszystkie blogi, które chcę Ci polecić do nauki tego pięknego języka. Dla wszystkich zainteresowanych, dziś przedstawię te miejsca w sieci, gdzie autorzy piszą lub mówią dużo o historii i kulturze krajów hispanojęzycznych. Kilka blogów się będzie powtarzać z poprzedniego wpisu, jest to nieuniknione, iż niektóre z tych blogów są zarówno o nauce języka, jak i o ciekawostkach. Nie mogłam o nich wspomnieć tylko raz w jednym wpisie, ponieważ uważam, że byłoby to niesprawiedliwe, bo niekoniecznie osoba zainteresowana kulturą mogła wchodzić na poprzedni wpis o nauce języka.

Zaczynajmy.

Hiszpanoteka

W tym wpisie chcę wspomnieć o Hiszpanotece ze względu na ich kanał Youtube, gdzie pokazują swoją podróż kamperem po półwyspie, ale i nie tylko. Wpadaj do nich na kanał i rozgość się.

lubie hiszpanie

Lubię Hiszpanię 

Bloga prowadzi Ewa, tłumaczka i nauczycielka języka hiszpańskiego. Z jej strony dowiesz się o kulturze i wakacjach w Hiszpanii. Dodatkowo u Ewy poczytasz też o Ameryce Południowej. Tak więc tutaj nie tylko Kultura Hiszpanii, ale też innych krajów, gdzie mówią w tym języku. Jest też podstrona poświęcona temu, jak uczyć się języków obcych, znajdą się też sposoby na naukę języka.

Hispanico

Na tym blogu również znajdziesz informacje na temat kultury Ameryki Południowej, czyli nie tylko o kulturze naszego kontynentu. Co oprócz tego? Dużo ciekawych porównań, recenzji, opinii i wywiadów. O krajach, gdzie mówi się po hiszpańsku, o kulturze tych krajów, o historii, o kinie, o muzyce i o sztuce. Ostatnio również wrzucają przewodniki.

Wszystko o Hiszpanii

O nauce, kulinaria, turystyka. Opinie i listy miejsc, gdzie jest coś związanego z Hiszpanią i hiszpańskim. Nie ma zbyt wielu wpisów, ale w sumie te co są zapowiadają się bardzo ciekawie.  Warto polubić stronę na FB, ponieważ tam Asia bywa znacznie częściej 😊

hiszpanskie smaki

Hiszpańskie smaki

Do Moniki warto zajrzeć z wielu powodów. Można poczytać o hiszpańskim jedzeniu, miejscach wartych zwiedzenia, ale i wszystkim związanym z Hiszpanią: o książkach i filmach o Hiszpanii, z Hiszpanią w tle lub autorstwa Hiszpanów, także wszystko kręci się dookoła tego pięknego kraju. Można też przy okazji kupić jej książkę, o Hiszpanii oczywiście lub zorganizować sobie warsztaty z Hiszpanią w tle.

fiesta siesta

Fiesta Siesta

To blog Oli, która, tak jak ja skończyła filologię hiszpańską na Uniwersytecie Śląskim. Chociaż nie powinnam tak pisać, bo ja nadal te studia kończę, a Ola już je skończyła. Na blogu jest dużo ciekawostek o Hiszpanii, są też polecenia podróżnicze. Trochę związane z językiem, a trochę z kulturą: Ola umieszcza dużo hiszpańskich piosenek (do których robi świetne ćwiczenia!) U Oli na pewno nie będziesz się nudzić.

hiszpania 360

Hiszpania 360

W końcu nie trzeba czytać. Można oglądać i słuchać po polsku. O Hiszpanii, nie tylko z perspektywy Polaka. Można dowiedzieć się, co o Hiszpanii myślą sami Hiszpanie. Są porady i życie codzienne, są mini-przewodniki, są tradycje. Bardzo fajnie się ogląda, w filmikach jest bardzo dużo szczegółów i ciekawostek.

Todo Bien

Ten kanał na Youtube jest prowadzony przez Karola. Karol pokazuje nam swoje podróże po Hiszpanii. Jest Kadyks, Sevilla, Madryt… Jest też ciekawy filmik ukazujący miejsca z Casa de Papel, coś idealnego dla miłośników tego serialu. Dzięki takim filmikom możemy z Karolem pozwiedzać (albo przypomnieć sobie miejsca, w których byliśmy).

chido fajny

Chido-fajny.com 

To blog Davida. David mieszka w Warszawie, a jest z Meksyku. Blog jest pisany w języku angielskim i hiszpańskim. Jest dużo o Meksyku, a jeszcze więcej o Polsce. Dlaczego wspominam więc o tym blogu, skoro jest w nim pokazana raczej polska kultura? Chodzi tutaj o poznanie innej perspektywy. Dzięki Davidowi możemy zobaczyć, jak nasze tradycje są postrzega przez obcokrajowców i to tych mówiących po hiszpańsku.

Yo en Polonia

Żeby nie było, że David jest jedynym hispanojęzycznym człowiekiem w Polsce, który chce o tym pisać w Internetach, chciałam Ci również polecić stronę Carlosa. Pochodzi on z León w Hiszpanii i od 5 lat mieszka w Polsce. Opowiada o swoim życiu w naszym kraju. Jest też dużo informacji dla obcokrajowców na temat tego jak żyć w Polsce, od strony formalnej i nieformalnej. My natomiast możemy dowiedzieć się od niego jaki jest nasz kraj, jak postrzegają go inni i jaka opinia idzie w świat. Wszystko w języku hiszpańskim. Język, jakim pisze, jest jak czytanie powieści hiszpańskich autorów. Ma tak lekkie pióro i tak przyjemnie się czyta jego wpisy, że czekam aż napisze jakąś książkę 🙂

Dodam tylko jeszcze kilka kanałów Youtube, na które możesz zerknąć w wolnej chwili:

O podróżach (nie tylko po krajach hispanojęzycznych):

Enrique Álex

Españoles en el mundo

Viajeros Callejeros

Molaviajar

Luisito Comunica

Alex Tienda

Rzeczywistość w krajach Ameryki:

Eduardo Menoni – Wenezuela

Maria Gabriela Sanchez –  Kolumbia

Daniel VE –  Kolumbia

Eduardo Rincon – Kolumbia

Moda i lifestyle z Hiszpanii:

Sara Kibum

Ani Pocino TV

Alexandra Pereira

Arantxa Cañadas

Cristina Mitre

Myślę, że obserwując na bieżąco, co te miejsca mają do zaoferowania w zupełności wystarczy, aby dowiedzieć się jak najwięcej o kulturze, miejscach i wielu ciekawostkach. Warto wybrać swoje ulubione miejsca i ich się trzymać, bo wiadomo, czas mamy ograniczony. Ja mam swoje typy, które odwiedzam najczęściej i to samo sugeruję Tobie. Wybierz te, które najbardziej do Ciebie przemawiają.

K.


3 komentarze

Matura z języka hiszpańskiego - z czego warto korzystać · 6 kwietnia 2020 o 06:01

[…] się gramatyki i słownictwa. Napisałam dwa wpisy, w których polecam miejsca w sieci dotyczące kultury krajów hiszpańskojęzycznych oraz tych, gdzie pouczycie się hiszpańskiego. Raz do roku mam zamiar go aktualizować, także […]

Miejsca w sieci do nauki języka hiszpańskiego · 29 czerwca 2020 o 06:25

[…] Kolejny wpis, o miejscach o kulturze hiszpańskiej i różnych ciekawostkach już gotowy, za niedługo go opublikuję, a teraz wracam do zapisywania wszystkich książek. […]

Od czego zacząć naukę hiszpańskiego? · 29 czerwca 2020 o 06:27

[…] Youtube gdzie dowiemy się wiele o języku hiszpańskim oraz tych, gdzie dowiemy się czegoś o kulturze, nauce czy pracy. Większość z tych miejsc jest prowadzonych przez Polaków. Obydwa wpisy są jak najbardziej […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *