fbpx

Plan nauki języków obcych

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

W obecnych czasach znajomość języków obcych jest wymagana w zasadzie wszędzie. Angielskiego przede wszystkim, ale często jest też tak, że ten angielski jest już niewystarczający. Nawet jeżeli nie potrzebujecie języka obcego do pracy, zwykle chcecie podróżować nie tylko po własnym kraju, a do tego języki obce również się przydają.

Wiele osób kończy swoją naukę języków obcych w szkole średniej albo szkole wyższej i nie umie zbyt wiele z danego języka. Nauka w szkole, jak wygląda, każdy wie, dlatego większość osób, która chce się języka nauczyć, a nie tylko uczyć, sięga po inne metody nauki jak tylko korzystanie z lekcji w szkole. Jedni zapisują się na kurs językowy, inni na korepetycje, a jeszcze inni uczą się samodzielnie w domu.

Dla tej ostatniej grupy stworzyłam ten wpis. Tym razem będzie nie tylko o języku hiszpańskim, ale o planie na naukę dowolnego języka obcego.

PODZIAŁ

Aby jak najlepiej nauczyć się języka i umieć się nim posługiwać, należy uczyć się go myśląc o 6 głównych kategoriach:

 • Słownictwo
 • Gramatyka
 • Pisanie
 • Czytanie
 • Mówienie
 • Słuchanie

Nie wolno zapominać o żadnej z tych 6 kategorii, aby jak najlepiej przyswoić sobie wiedzę i umieć ją wykorzystać w praktyce. Jeśli, na przykład, będziemy uczyć się słownictwa i gramatyki, będziemy dużo słuchać i rozumieć praktycznie wszystko, ale zapomnimy o mówieniu, nie będziemy potrafili dogadać się, a każde zdanie, zanim wypowiemy będziemy przemyślać 100 razy, żeby aby na pewno nie zrobić żadnego błędu. Każda kategoria jest równo ważna, czyli to nie jest tak, jak przekonuje wiele ludzi, że trzeba dużo mówić i słuchać i nie trzeba nic więcej. Owszem, trzeba mówić i nie bać się robienia błędów, ale trzeba się również uczyć gramatyki i pisania, aby eliminować coraz więcej błędów i umieć mówić coraz lepiej, a nie tylko Kali jeść, Kali pić, bo „przecież mnie zrozumieją”. Ważną kwestią jest też fakt, że ucząc się na przykład pisania, poruszamy się również w tematach gramatyki czy słownictwa, czyli tak naprawdę coś tam łączonej nauki jest. Jednak podział ten sugeruję tutaj po to, aby skupiać się też konkretnie (nie w oderwaniu) na jednej z kategorii.

NA KARTCE

Jestem zdania, że najważniejsze jest zapisać sobie cele oraz poszczególne kroki do realizacji celów, aby później mieć je cały czas przed oczami oraz aby tylko odhaczać kolejne zadania, a nie za każdym razem myśleć codziennie „Co by tu dzisiaj zrobić?”. Zazwyczaj takie działania nie zaprowadzi nas daleko, choć znam takie osoby, które właśnie dzięki braku planu dochodzą do różnych celów. Ja jednak jestem zwolenniczką planowania – dlatego również Was do tego zachęcam.

CEL -> WIZJA -> MOTYWACJA

Aby osiągnąć cel i wiedzieć, dokąd dążymy, potrzebujemy jasno określić wizję, najlepiej na papierze. Najlepiej będzie, jeśli opiszemy sobie dokładnie, dlaczego chcemy się uczyć danego języka, dlaczego akurat na takim poziomie chcemy go znać, jak sobie wyobrażamy ten nasz poziom. Opiszemy dokładnie co czujemy, gdzie jesteśmy i co robimy PO osiągnięciu tego celu. To będzie nasza motywacja do działania przez cały czas realizacji planu.

KROKI

Konkretyzujemy nasz plan. Mamy już określony cel i motywację. Wiemy jaki jest nasz poziom, wiemy do jakiego poziomu chcielibyśmy dojść oraz to, ile mamy na to czasu. Musimy sobie rozpisać całą listę rzeczy, które z każdej kategorii musimy przerobić, aby do tego naszego celu dojść. Tematy z gramatyki, tematykę ze słownictwa, typy pism. Następnie musimy zrobić listę wszystkich miejsc, z których chcemy korzystać, aby dane zagadnienie przerobić.

Przykład

Jednym z punktów w kategorii gramatyka jest czas teraźniejszy (jakiś jeden konkretny, jeśli jest to język, w których mamy ich kilka) i mamy 4 książki do nauki gramatyki, z czego w 2 książkach jest dany temat, więc wypisujemy te książki przy tym konkretnym temacie.

Następnie

Mając już listę rzeczy do przerobienia oraz listę miejsc, gdzie te rzeczy są, tworzymy konkretny plan, że w 1 tygodniu przerobimy dajmy na to czas teraźniejszych z książki 1, a w drugim tygodniu czas teraźniejszy z książki 2. W ten sposób mamy odhaczony konkretny temat, który mieliśmy w kategorii gramatyka. Podobnie postępujemy z innymi kategoriami.

Harmonogram

Po stworzeniu planu – czyli wypisaniu tych mniejszych i większych kroków na każdą kategorię tworzymy harmonogram danego tygodnia. Tutaj wypisujemy już konkretne rzeczy: które zadania z książki zrobimy danego dnia, które teksty w Internecie czy gazecie przeczytamy, jaki film czy serial obejrzymy i co konkretnego zrobimy później po obejrzeniu takiego filmu. Jakie podcasty będziemy słuchać, jak dużo czasu dziennie poświęcimy na dany język. Jeśli mamy taką możliwość, możemy określić konkretne godziny, kiedy będziemy się uczyć języka. Czyli planujemy nie tylko „rozdziały” i ćwiczenia, ale również czas: kiedy i ile poświęcimy go na dany język.

Ołówek i gumka

Zasada ta przydaje się w planowaniu zarówno dnia czy miesiąca, jak i w tworzeniu harmonogramu nauki języka obcego. Konkretne rzeczy długopisem wypisujemy tylko na następny dzień nauki, resztę piszemy ołówkiem i dostosowujemy z biegiem dni i tygodni do tego, jak nam idzie, ile mamy czasu i motywacji.

TRICKI

Nie zapominamy o wszystkich trickach, które pomogą nam w lepszym planowaniu oraz lepszym realizowaniu planu. Sami dobrze wiemy, jaka pora dnia jest dla nas najlepsza, ile czasu możemy poświęcić danego dnia, po jak długim czasie się dekoncentrujemy. Dlatego nasz plan musimy dostosować do naszych realiów i nas samych.

Nagrody

Choć wiem, że satysfakcja z własnego rozwoju jest już nagrodą samą w sobie, to jestem zdania, że małe i większe nagrody na koniec jakiegoś etapu mogą dodatkowo umilić nam życie. Dlatego też zachęcam Was do dodatkowego motywowania się małymi uciechami dnia codziennego, czy wielkimi nagrodami na zakończenie jakiegoś etapu waszej nauki.

Dodatkowo, w kalendarzu Optimismo Compartido macie specjalne strony, które ułatwią Wam comiesięczne planowanie nauki języków obcych. Jeśli jesteście zainteresowani, jak wygląda kalendarz, zapraszam Was na filmik na Youtube oraz do mojego sklepu.

Jeśli czujecie, że chcielibyście taki plan dla języka hiszpańskiego, ale zupełnie nie wiecie jak się za to zabrać, albo nie macie na to ochoty i wolicie, żeby zrobił to za Was ktoś inny, dajcie znać. Jest wiele osób, którym nie chce się zgłębiać tajemnych wiedzy z e-booków i wolą konkretne rozwiązania dostosowane do nich. Dlatego zamierzam zająć się również tworzeniem planów językowych. Zupełnie jak trener personalny na siłowni – zna się na tym, czego potrzebujesz i jak osiągnąć cel, który chcesz osiągnąć i układa Ci plan, ja mogłabym, po konsultacji z Tobą i poznaniu tego, gdzie jesteś, dokąd zmierzasz i jak dużo masz na to czasu, pomóc Ci w stworzeniu takiego planu i zaproponowaniu konkretnych materiałów. Długo to za mną chodziło, ponieważ planowanie i nauka języków obcych to moje pasje. Bardzo chętnie spotkam się na konsultacji online, po której będę wysyłać taki plan. Dajcie znać.

Powodzenia w planowaniu nauki języków obcych i nieustającej siły i motywacji do realizacji planu.

K.


6 komentarzy

Monika (Mama na całego) · 14 grudnia 2019 o 08:52

Bardzo fajny pomysł. Uczyłam się kiedyś włoskiego w domu, ale oczywiście szybko przestałam, bo działo się to spontanicznie, bez planu i celu. Za to z chaosem. Zapiszę sobie Twoje wskazówki, może kiedyś znów zacznę działać w tej kwestii. Dzięki 🙂

  OptimismoCompartido · 15 grudnia 2019 o 13:38

  Miałam to samo z francuskim. Niby uczyłam się, a efektów brak, bo siadałam z doskoku. Dlatego w tym roku zaplanuje i francuski, żeby nie skonczylo się na samym “chcę” 😉

Kamila · 14 grudnia 2019 o 09:39

Bardzo fajny wpis z praktycznymi wskazówkami. Ja osobiście uważam, że poziom językowy nas Polaków jest naprawdę całkiem niezły. Mieszkałam trochę w Hiszpanii i Włoszech i nie ma porównania. Może jedynie Skandynawia jest do przodu z językami. Przede wszystkim myślę że warto podróżować i pomieszać w różnych krajach bo to pomaga zanurzyć się w języku. No i trzeba wiedzieć jaki ma się cel. Czy jest on potrzebny do pracy czy dla przyjemności. Zazwyczaj gramatyka czy certyfikat nie liczą się za bardzo ale moż3 być tak że na konkretnym stanowisku będą ważne.

  OptimismoCompartido · 15 grudnia 2019 o 13:39

  Dziękuję bardzo i zgadzam się 🙂 I w kwestii tego, że w Polsce nie jest tak źle i w kwestii tego, do czego później będziemy potrzebować języka 🙂 Super, że miałaś możliwość pomieszkać w kilku miejscach – a gdzie teraz jestes? albo gdzie Ci się mieszkało najlepiej ?:)

Jak czytanie książek może pomóc w nauce języka hiszpańskiego? · 16 marca 2020 o 06:03

[…] którego się uczymy w miarę możliwości codziennie. Są na to różne sposoby. Możecie sobie zaplanować konkretne akcje i prace w skupieniu. Ale również możecie wykorzystywać te pojedyncze krótkie chwile lub czas, […]

Motywacja, czyli pierwszy punkt w nauce języków · 31 sierpnia 2020 o 06:50

[…] nie byłoby działania. Pamiętaj jednak, że z samej motywacji do nauki, ale przy braku realizacji planu, niczego się nie […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *