fbpx

Jeśli nie książka, to co? Miejsca do czytania po hiszpańsku w sieci

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Aby rozumieć słowo czytane, znów wróćmy do przyswojenia słownictwa oraz struktur gramatycznych. To one, wraz z praktyką pisania, pozwalają na zrozumiałe czytanie tekstów. Oprócz nauki, sposób na uczenie się rozumienia tekstów to zwykłe czytanie w oryginale. Może być to czytanie artykułów hiszpańskich, książek w oryginale, czy gazet, ale może to być również czytanie ze wspomaganiem. Istnieją książki ze słówkami tłumaczonymi na marginesach, od wydawnictwa FiestaSiesta, Edgar, Ze Słownikiem, Edinumen czy Difusión.

Zachęcam Cię również do zajrzenia do mojego wpisu o książkach, które pomogą Ci w nauce hiszpańskiego. Tam jest napisane więcej na temat książek ze słówkami i/lub ćwiczeniami, tak że zajrzyj, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Jeśli chcesz czytać teksty o wydarzeniach bieżących, dobrym rozwiązaniem są również strony internetowe najpopularniejszych gazet hiszpańskich, takich jak El País, El Mundo, ABC España, 20 minutos czy La Vanguardia. Nie koniecznie o polityce czy ekonomii, ale na pewno teksty bieżące i użytkowe spotkasz również na stronie (i w gazecie) Muy Interesante, Diez Minutos czy ¡Hola!. Ciekawą opcją jest również zapoznawanie się z przepisami hiszpańskiej kuchni. Nie ma lepszej opcji na naukę słówek związanych z jedzeniem i posiłkami, jak poprzez praktykę ich przygotowywania. Do tego polecam Ci Cocina Fácil. Myślę, że otaczając się różnymi artykułami dostępnymi online, możesz oczytać się w naturalnym, żywym hiszpańskim, którym mówią współcześnie ludzie, dzięki czemu również uda Ci się nauczyć różnych idiomów i wyrażeń potocznych.

Poniżej chciałam Ci zaprezentować różne strony, przede wszystkim gazet, gdzie poczytasz po hiszpańsku – lista z podziałem na tematy:

Tematyka ogólna:

La razón

El diario

Es español

El tiempo

Sport:

Marca

Mundo deportivo

Sport

Ekonomia:

Cinco Días

El Economista

Expansión

Emprendedores

El Comercio

Kobiece:

Mujer hoy

Pronto

Lecturas

Semana

Cosmopolitan

Zdrowie:

Cuerpomente

Diario gastronomía

Książki:

Soy bibliotecario

Papel en blanco

Podróże:

Aire Libre

National Geographic

Traveler

Ciekawostki

Espacio misterioso

O hiszpańskim:

Fraseomanía

Revista de filología española

Diccionario actual

Dom, wnętrza:

Mi casa

El mueble

Strona, na której znajdziesz mnóstwo gazet

Jest taka strona issuu.com, na której możesz znaleźć mnóstwo gazet do poczytania online. Ja akurat czytam tam gazetę Emprendedores, dlatego wpisałam tytuł w wyszukiwarkę i wyskoczyło mi wiele numerów tego magazynu do poczytania online. Nie ma tam wszystkich gazet, ale wpisując jakieś interesujące Cię hasło, na pewno wpadnie w Twoje ręce dużo ciekawych gazet i artykułów w temacie. Spróbuj, a nie pożałujesz.

Jak to wykorzystać?

Czytaj to, co najbardziej Cię interesuje. Stań się ekspertem w języku hiszpańskim z dziedziny, w której już jesteś ekspertem w języku polskim. Tam najprędzej wszystko zrozumiesz.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z hiszpańskim, nie przejmuj się, że rozumiesz niewiele albo nawet praktycznie nic. Czytanie, podobnie jak słuchanie pomaga otaczać się językiem, jak również nastawiać nasz mózg na wyłapywanie języka wszędzie, gdzie się da. To dzięki tym dwóm aktywnościom będzie Ci szybciej szła nauka słówek i gramatyki i to dzięki tym dwóm aktywnościom pisanie i mówienie będzie dla Ciebie łatwiejsze.

Dodatkowo, we wspomnianym już wpisie o czytaniu książek masz część poświęconą temu, jak wykorzystać czytanie książek – te same sposoby możesz wykorzystać podczas czytania w sieci.

PLAN:

W planie nauki czytania najlepiej wypisz sobie miejsca w sieci oraz wszystkie artykuły, książki i gazety, którymi chcesz się zająć. Co doprowadzi Cię do miejsca, w którym chcesz się znaleźć? Jakich tematów uczysz się w danym tygodniu z gramatyki, jaką tematyką ze słownictwa będziesz się zajmować? Dobierz do tego teksty tak, aby łączyły się w sensowną całość. Wypisz całą listę,
a potem odhaczaj wszystko, co udało Ci się zrobić. Najlepiej poświęcić trochę więcej czasu na etapie planowania nauki, poszukać ciekawych artykułów w sieci, książek itp. i mieć konkretną listę, niż potem szukać za każdym razem, gdy w planach masz naukę czytania ze zrozumieniem.
Za każdym razem będziesz niepotrzebnie tracić czas na szukanie i niewiele Ci zostanie na faktyczne czytanie. Dlatego zrób to raz, podczas planowania, a potem faktycznie czytaj i korzystaj.

Czytanie ze zrozumieniem to świetny sposób na utrwalenie słownictwa, zapoznanie się z różnymi strukturami gramatycznymi oraz ćwiczenie wymowy. Zwłaszcza na samym początku warto czytać na głos, żeby oswoić się ze swoim głosem w innym języku. Wtedy mówienie będzie też łatwiejsze na przyszłość.

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *