fbpx

Jak nauczyć się mówić w języku obcym?

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Często piszę i mówię o tym, że dobrze jest pamiętać planowaniu i w nauce języków obcych o 6 filarach nauki. Są nimi słownictwo i gramatyka, jako baza używana przy czterech czynnościach, którymi są czytanie i słuchanie oraz pisanie i mówienie. Jak do tej pory udało nam się omówić wszystko, oprócz ostatniego punktu. Czas to nadrobić. Przedstawione tutaj zasady i podpowiedzi przydadzą Ci się nie tylko w nauce języka hiszpańskiego, ale i w nauce każdego innego języka obcego.

Podstawy

Do nauki mówienia przygotuje Cię nauka słownictwa i gramatyki (czyli użycie języka), a wielu struktur nauczysz się podczas pisania. Rozumienie ze słuchu pozwoli Ci na dobre zrozumienie osoby, z którą będziesz rozmawiać. Jeśli chcesz nauczyć się mówić, najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z drugą osobą mówiącą w tym języku obcym, w naszym wypadku będzie to oczywiście hiszpański.

Mów!

Może to być osoba znająca język na bardzo wysokim poziomie albo osoba, dla której hiszpański jest językiem ojczystym. Masz duży wybór: są możliwości korepetycji albo konwersacji. Stacjonarnie lub online. Swojego korepetytora z każdego miejsca na świecie możesz znaleźć na iTALKI. Świetne są też różnego rodzaju tandemy językowe, spotkania online lub też stacjonarnie, gdzie zadaniem wszystkich osób na spotkaniu jest mówienie w danym języku. Oprócz tego również masz możliwość rozmowy z osobą, dla której język hiszpański jest językiem rodzimym, korzystając ze strony Open Language Exchange albo  INTERPALS, gdzie możesz porozmawiać z kimś w jego języku, a w zamian zaoferować rozmowę w języku, w którym czujesz się dobrze lub po prostu w języku polskim. 

Najważniejsze to znaleźć osobę, z którą dobrze Ci się rozmawia, z którą nadajesz na podobnych falach, a która wyłapie Twoje błędy i pomoże Ci je wyeliminować. Możesz rozmawiać w języku obcym ze swoją koleżanką czy ze swoim kolega, którzy, podobnie tak jak Ty, dopiero zaczynają się uczyć, ale musisz zwrócić uwagę na jedną bardzo istotną kwestię. W momencie, gdy rozmawiasz z kimś na podobnym poziomie jak Ty może okazać się, że utrwalisz sobie jakieś błędne znaczenia słów czy użycia struktur albo form gramatycznych, ponieważ nie będziecie ich dobrze znać. Osoba, która jest na wyższym poziomie, a najlepiej osoba będąca rodzimym użytkownikiem danego języka, pomoże Ci wyeliminować błędy, co na dłuższą metę będzie dla Ciebie korzystniejsze.

Myśl!

Dodatkowo w nauce mówienia pomoże Ci myślenie w danym języku. Tak jak wspominałam przy budowaniu nawyków, wszystko dzieje się dzięki determinacji i malym krokom. Fajnie by było całkowicie zmienić myślenie na hiszpański, ale jeśli będziesz tak robić z początku 15 minut dziennie, później 30 minut, godzinę, osiągniesz super efekty.
Po pierwsze będziesz mieć bogatszy zasób słownictwa (bo będziesz mieć szansę nauczyć się słów, których używasz najczęściej, a które są Ci potrzebne w życiu codziennym), a po drugie łatwiej Ci będzie otworzyć buzię i mówić do innych, kiedy wszystko wcześniej przy innej okazji przećwiczysz sobie w głowie.  

Wymowa

Ważną kwestią w mówieniu jest sama wymowa. Może ona różnić się znacząco od tej, którą znasz z polskiego, ale nie zrażaj się. W każdym języku istnieją jakieś reguły i na pewno gdzieś już zostały spisane. Pozwolą Ci one nauczyć się poprawnie wymawiać słowa. Już niedługo powstanie tutaj wpis na temat wymowy hiszpańskiej, więc jeśli jesteś na początku drogi z hiszpańskim, na pewno taki wpis Ci się przyda.

Na samym początku nauki wymowę ćwicz zawsze podczas nauki słownictwa. Ja tak robię, że oprócz znaczenia danego słowa piszę sobie jego zapis fonologiczny. Jest on dostępny w praktycznie wszystkich słownikach. Żeby mieć pewność, że wiesz co dany znak w zapisie fonologicznym znaczy, warto sprawdzać wymowę na takich stronach, jak np. Forvo. Jest to słownik z nagraniami native’ów. Do każdego słowa zawsze będziesz mieć co najmniej jeden przykład wymowy. Wiele słów ma nagraną wymowę przez kilka osób, co o wiele bardziej ułatwia usłyszenie poprawnie każdego dźwięku.

Plan na mówienie

Na naukę mówienia plan jest tylko jeden: mówić. Najważniejsze w planowaniu jest ustalenie sobie dni w miesiącu, kiedy faktycznie jest możliwa rozmowa z kimś po hiszpańsku. To mogą być spotkania językowe, zajęcia z korepetytorem czy z obcokrajowcem. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania oraz tego, ile chcesz na to wydać pieniędzy. Oprócz rozmów z drugim człowiekiem, ważne jest też „mówienie do siebie”. Zaplanuj, że w ciągu dnia opowiesz o swoim planie dnia w języku obcym, albo zrelacjonujesz coś, co Ci się przytrafiło. Możesz również, na przykład jadąc autem, opowiadać co się dzieje na drodze czy „rozmawiać z innymi kierowcami” (tak jakby mieli Cię usłyszeć :D). Chodzi o to, żeby mówić i myśleć w języku obcym. Z początku mówienie do siebie wyda Ci się dziwne, ale z czasem pozwoli Ci otworzyć się na język i pomoże wyłapać potrzebne słownictwo.

Planowanie tej aktywności również będzie osobliwe. Ale ja wychodzę z założenia, że jeśli czegoś nie zapiszesz i nie zaplanujesz, możliwe, że tego nie zrobisz, więc lepiej się za to zabrać od razu. Idealną opcją jest wykorzystywanie do tego celu tabelki, w której wypiszesz sobie dni, w których spotkasz się z kimś, żeby porozmawiać oraz tematy do poruszenia. Drugą sprawą jest wyznaczenie sobie pory w ciągu dnia lub sytuacji, w której będziesz myśleć w języku obcym. Później możesz wykorzystać tracker do tego, żeby wiedzieć na koniec miesiąca, ile faktycznie udało Ci się w tym języku mówić i myśleć.

Mam nadzieję, że przydał Ci się ten wpis i któryś przykład będzie Ci pomocny w najbliższej przyszłości. Niedługo pojawi się na blogu wpis pomagający zaplanować naukę krok po kroku (w naszym wypadku to będzie nauka języka obcego). Mamy już kilka wpisów z tym związanych, ale mogę powiedzieć, że ten wpis będzie takim podsumowaniem, czymś co poprowadzi Cię za rękę i pomoże zrobić to od początku do końca.

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *