fbpx

Budowanie nawyków językowych

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Ostatnio pisałam o nawykach w ogóle. Jak je budować, jak je zmieniać, o co w ogóle chodzi z tymi nawykami. Informacje tam zawarte możesz wykorzystać zarówno do budowania nawyków językowych, jak i wszystkich związanych z Twoim życiem prywatnym czy zawodowym. Dzisiaj zajmiemy się nawykami językowymi. Już we wpisie o tym, jak ludzie zapracowani mogą uczyć się języków wspominałam o wielu nawykach, które warto sobie wyrobić, żeby uczyć się języka w między czasie, przy okazji, ale też niekoniecznie w 100% koncentracji.

Zastanówmy się teraz, jakie nawyki warto sobie wyrobić językowo, żeby nauka szła nam szybciej.

Zachęcam Cię do stworzenia swojej listy nawyków, dzięki którym nauka języka będzie dla Ciebie łatwiejsza i przyjemniejsza. Jeśli pewne czynności wejdą do Twojej rutyny, na pewno osiągniesz lepsze efekty niż jeśli coś robione by było przez Ciebie z doskoku, na przykład raz w tygodniu.

Na potrzeby tworzenia nawyków językowych weźmiemy sobie 30 dni. To idealny czas, w którym to, o czym dzisiaj musisz pamiętać po tym czasie będziesz robić automatycznie. Tylko jakie nawyki możesz wypracować?

Poranek

5 minut języka obcego po wstaniu z łóżka. To może być przetłumaczenie dwóch zdań, powtórzenie 5 słówek, przeczytanie jednego akapitu w książce. Nastawiaj sobie wcześniej budzik albo po prostu nie korzystaj z opcji drzemki, jeśli u Ciebie jest kilka drzemek. W ten sposób nastroisz się na cały dzień w językowym stylu.

W ciągu dnia

Próbuj myśleć w języku, którego się uczysz. Codziennie przez 15 minut to, co normalnie płynie przez Twoją głowę po polsku, tłumacz sobie na język obcy. Słówka, których nie znasz zapisuj.

Za każdym razem, gdy chcesz skorzystać z Facebooka, Instagrama lub innych aplikacji pożerających czas, najpierw skorzystaj z aplikacji do nauki języków (to może być Quizlet, Memrise, AnkiDroid).

Jeśli już musisz poprzewijać sobie Facebooka czy inne aplikacje tego typu (Tik Tok teraz słyszałam w modzie jest 😀 ) to staraj się śledzić tylko profile prowadzone przez osoby w języku obcym. Dzięki temu będziesz w ciągłym kontakcie z językiem.

Kiedy masz do czynienia z nową piosenką, w języku którego się uczysz, zajrzyj na stronę z tekstem piosenki i sprawdź, czy go rozumiesz, a jeśli nie – sprawdź co znaczy ten tekst.

Jeśli szukasz jakiś informacji na dany temat, postaraj się też coś przeczytać na ten temat też w języku obcym. Choćby dwa akapity. Niech to będzie właśnie Twoim nawykiem. Za każdym razem gdy sprawdzasz coś w Wikipedii postaraj się też zmienić język i przeczytać coś w języku obcym.

Jeśli masz w domu lub wśród znajomych osoby, które znają ten język, poproś je, aby zawsze zaczynały rozmowę z Tobą w tym języku, a dopiero później przechodziły na język polski.

Masz rytuał porannego picia kawy albo popołudniowego picia melisy na uspokojenie po całym dniu pełnym wrażeń? Co wtedy robisz? Oglądasz bezmyślnie telewizję? To może obejrzysz serial w języku obcym? Przeglądasz coś w sieci? Przeglądaj w języku obcym. Czytasz książkę? Czytaj w języku obcym 😉

Podczas oglądania filmów i seriali wyrób sobie nawyk notowania słówek, zwrotów, ciekawych zastosowań danego słowa czy konstrukcji gramatycznej.

Wieczorem

Wieczorne czytanie w języku obcym lub nauka kilku nowych słówek. Pamiętaj tylko, żeby cokolwiek nie wybierzesz było w wersji papierowej, nie sięgaj przed snem po telefon, tablet czy inne tego typu urządzenia. Jak tak powtórzysz sobie trochę słówek lub coś przeczytasz w języku obcym to może dzięki temu coś Ci się przyśni i we śnie będziesz już śmigać jak native?

Oprócz tego

Korzystaj z telefonu czy konkretnych aplikacji w języku hiszpańskim. Tutaj jest łatwiej, bo jak raz ustawisz to tak już będzie i nie musisz codziennie pamiętać, żeby przestawiać język w telefonie.

Dobrym pomysłem jest również założenie, że każdego dnia zrobisz cokolwiek z każdej umiejętności językowej: coś posłuchasz przez 5 minut, coś poczytasz, coś powiesz i coś napiszesz. Cokolwiek.

nawyki językowe

Zachęcam Cię do zapisu na Newsletter, gdzie na tajnej stronie masz karty budowania nawyków. W kalendarzu Optimismo Compartido wszystkie swoje działania możesz zaznaczać i monitorować postępy. Masz do tego rejestr działań w ogóle, które wykonujesz raz w tygodniu (Listado de tareas semanales),ale masz również rejestr działań językowych, które wykonujesz codziennie (lub prawie codziennie) (co miesiąc jest strona z tabelką, w której zaznaczasz czy coś było przez Ciebie danego dnia robione czy też nie).

Mam nadzieję, że te pomysły oraz pomysły z wpisu o nauce języka dla zapracowanych były Ci pomocne i rozwiniesz swoje językowe skrzydła dzięki nim. Sama mam zamiar parę nawyków u siebie zmienić, także na pewno będę namiętnie korzystać z list i zaznaczania. A Ty?

K.


3 komentarze

Mikołaj · 31 stycznia 2021 o 12:47

Twój blog jest wspaniały!

Siła nawyku, czyli jak zmienić swoje życie · 8 czerwca 2020 o 06:28

[…] Ostatnio czytałam super książkę pt. „Siła nawyku” Charlesa Duhigga (którą tak swoją drogą bardzo Ci polecam), która pomogła mi dokładnie zrozumieć co to te nawyki są, ale przede wszystkim, jak mogę nimi zarządzać, tworzyć nowe, zmieniać te, które zmiany wymagają i pozbywać się tych całkowicie niepotrzebnych. Wiele razy czytałam o zmianie i budowaniu nawyków, ale dopiero w tej książce (która jest oparta na wielu przykładach z życia różnych ludzi i firm) zostało to zebrane tak, że stwierdziłam, że muszę o tym napisać, ponieważ nawyki są nam potrzebne w naszym życiu i świetnie nadają się też do nauki języków obcych. […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *