fbpx

Nauka pisania w języku obcym

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Nauka pisania to patrzenie na język obcy z różnych perspektyw. Ucząc się poprawnej pisowni, korzystasz ze słownictwa, z zasadach gramatycznych, interpunkcyjnych oraz z ortografii. Uczysz się logicznego uporządkowania swojego toku myślowego, aby to, co myślisz i piszesz, było odpowiednio zrozumiane przez osobę czytającą.

Jeśli przystępujesz do matury czy egzaminu (w przypadku języka hiszpańskiego może to być egzamin DELE), musisz nauczyć się pisać różne krótsze i dłuższe formy. Jeśli będziesz potrzebować języka do pracy, będziesz się uczyć dodatkowo różnych użytkowych form. Warto je ćwiczyć, szukając w sieci przykładów takich zadań i rozwiązań do nich.

Dobrym sposobem jest też pisanie do siebie. Możesz pisać pamiętnik, w którym opisujesz co Ci się przytrafiło danego dnia, może pisać plany albo cokolwiek, co siedzi Ci w głowie. Chodzi po prostu o to, żeby pisać, żeby wyrobić się w pisaniu. Jeśli będziesz pisać o rzeczach z Twojego życia, masz pewność, że słówka, których przy okazji się nauczysz będziesz używać na co dzień, bo będą to słówka, którymi opisujesz swoją rzeczywistość.

Jeśli nie lubisz pisać do siebie, możesz pisać do innych.

Do nauki pisania świetnie również nada się strona INTERPALS. Możesz znaleźć osobę, dzięki której będziesz rozmawiać w języku obcym, nie twarzą w twarz w formie wideo (choć to też jest możliwe, ale o tym będę jeszcze pisać przy okazji wpisu o nauce mówienia), ale po prostu pisząc między sobą. Na podobnych zasadach działa aplikacja Bottled. Tutaj piszesz wiadomość, a osoby, które albo znają ten język, albo również się go uczą, mogą Ci na tę wiadomość odpisać.

Możesz również pokusić się o poszukanie jakiegoś forum używanego przez osoby z kraju, którego języka się uczysz. Poszukaj forum związanego z Twoim hobby, wtedy rozmawiasz na interesujące Cię tematy z osobami, dla których ten język jest językiem ojczystym. Rozmawiacie sobie po prostu, o rzeczach które Was interesują. Oni też tam weszli po to, żeby porozmawiać. Jest to idealny sposób na wyćwiczenie się w pisaniu oraz nauczenie się słownictwa, z którego będziesz najczęściej korzystać.

Plan:

Poniżej proponuję Ci listę form pisemnych, których warto się nauczyć, jednak na pewno nie każda z nich Cię zainteresuje. Wszystko zależy od tego, do jakich celów będzie potrzebny Ci język obcy:

 1. Życzenia
 2. Zaproszenie
 3. Ogłoszenie
 4. Reklamacja
 5. Formularz
 6. Artykuł
 7. Recenzja
 8. Wywiad
 9. CV
 10. List motywacyjny
 11. List prywatny
 12. List oficjalny
 13. Charakterystyka
 14. Opis
 15. Streszczenie
 16. Opowiadanie
 17. Sprawozdanie

Ale nie zapomnij też, jak ważny jest sposób, w jaki piszesz. Pisząc cokolwiek – czy komentarz pod zdjęciem znajomego, smsa, maila, czy list motywacyjny – zwróć uwagę na zasady ortografii i interpunkcji. Dlatego dodaję jeszcze tematy dodatkowe związane nie z tym CO pisać, ale JAK:

 1. Zasady akcentowania
 2. Użycie spójników
 3. Interpunkcja
 4. Pisownia wyrazów

Większość typów tekstów jest prezentowana przy okazji różnych ćwiczeń ze słownictwa, natomiast zasady akcentowania, użycie spójników, interpunkcja oraz pisownia wyrazów znajdą się w książkach do ortografii lub też w książkach poświęconych gramatyce.

Jestem zdania, że samo pisanie, bez sprawdzenia, poprawek i uwag, jest warte mniej więcej tyle, co mówienie do ściany. Świetnie pozwoli Ci poćwiczyć i otworzyć się na język, czyli warto mówić i pisać, bo da Ci to pewnego rodzaju obycie się z językiem. Potrzebujesz jednak osoby znającej język na wysokim poziomie, która podpowie Ci, gdzie robisz błędy i jak ich unikać. Możesz wykorzystać spotkanie konwersacyjne na omówienie napisanych tekstów. To świetny sposób zarówno na sprawdzenie błędów w tekstach pisemnych, jak i powód do rozmowy.

Mam nadzieję, że podpowiedziałam Ci choć trochę w temacie ćwiczenia pisania i samej nauki pisania w języku obcym. Jeśli masz jeszcze inne pomysły, zostaw komentarz dla kolejnych osób, które wpadną na ten wpis.

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *