fbpx

Jak najlepiej zaplanować tydzień?

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Skoro masz już określone cele na dany rok, ukierunkowanie miesiąca zostało dobrze skomponowane, możesz skupić się teraz na zaplanowaniu tygodnia i dnia. Nauczysz się teraz jak to zrobić, a ja dodam coś od siebie, jak robię to w swoim życiu.

Tydzień

Planowanie tygodnia

Wyrób w sobie nawyk siadania do planowania tygodnia w niedzielę wieczorem. Jak wszystko ogarniesz zanim ten tydzień się zacznie, będziesz mieć mniej zmartwień w ciągu tygodnia.

Po pierwsze

Zanim zaczniesz planować swój super produktywny tydzień, sprawdź jakie spotkania masz już umówione. Wizyta u lekarza? Korepetycje z angielskiego? Ważne spotkanie z klientem? Wpisz to od razu w odpowiednią rubrykę kalendarza. W kalendarzu OptimismoCompartido nie bez powodu dzień został podzielony na 3 sekcje:

  • Rano
  • Południe
  • Wieczór

Według mnie to jest najlepszy z możliwych podziałów, bo daje więcej możliwości. Podział godzinowy bardzo ogranicza. Po pierwsze dlatego, że często masz kilka spotkań w ciągu jednej godziny – o godz. 9.00 masz zawieźć dziecko do przedszkola, pójść na pobieranie krwi, a 9.45 już masz spotkanie z klientem. Oprócz tych 3 rzeczy w ciągu całego poranka nie masz nic więcej. Mając podział godzinowy, te 3 rzeczy musisz wpisać w jednej linijce, a cała reszta jest pusta. Tutaj masz możliwość wpisania każdej rzeczy w osobnym miejscu.

Druga sprawa to taka, że ludzie zwykle planują swój czas pracy na dwa sposoby. Jedni na konkretne godziny, np. 9.00 robienie prezentacji, 10.30 pisanie artykułu. Inni znowu wolą bloki godzinowe (ja właśnie należę do tych osób), 2h na artykuł, 1h na prezentację itp. W ten sposób i jedni i drudzy mogą to zrobić po swojemu, bo ani jedni, ani drudzy nie potrzebują mieć wszystkich godzin, a tym bardziej czasu co pół godziny.

Mała rada.

Wszystkie spotkania i zadania wpisuj innym kolorem w zależności od tematyki – zawodowe i prywatne, dotyczące pracy na etacie i pracy online itp. Ja na przykład używam różnych kolorów dla każdej osoby (Emi – róż, Jula – fiolet, T. – czarny, ja – niebieski, zielony i czerwony) Swoje plany mam w wielu kolorach – jedne dotyczą czasu wolnego, inne czasu poświęconego na bloga i sklep, a jeszcze inne to wszelkiego rodzaju spotkania. Wybierz tyle kolorów, ile potrzebujesz. Nie zapomnij tylko na końcu kalendarza zrobić sobie do nich legendy 😊

Po drugie

Zrób listę wszystkich rzeczy, które musisz zrobić w ciągu tego tygodnia. Sprawdź sobie cele roczne i kwartalne – może akurat coś uda Ci się zrobić w tym tygodniu (Twoim marzeniem było wziąć udział w warsztatach TED, ale nie udało Ci się kupić biletów, aż tu nagle patrzysz zwolniły się 2 miejsca). A teraz sprawdź swoje Ukierunkowanie miesiąca. Zobacz co z tej listy zrobisz w tym tygodniu, tak żeby na koniec miesiąca mieć zrealizowane wszystko, co zostało zaplanowane. Nie zapomnij sobie o wszystkich działaniach regularnych, jak odkurzanie, gotowanie itp. Zabiera czas, który przez przypadek możesz zaplanować na jakąś ważną sprawę i potem coś zostanie niezrobione.

Po trzecie.

Uporządkuj listę. Przeczytaj ją całą od początku i zadaj sobie pytanie: Co jest dla mnie najważniejsze w tym tygodniu? To będzie Twój priorytet. Przeczytaj listę jeszcze raz i znów zadaj sobie to samo pytanie – co z pozostałych rzeczy jest najważniejsze. I tak aż do ostatniej rzeczy na liście. Ja zawsze zostawiam listę nieuporządkowaną, tylko dopisuję cyferki od 1 do … po prawej stronie danego zadania, żeby wiedzieć co jest najważniejsze.

Skoro masz już gotową listę rzeczy do zrobienia na cały tydzień i wszystkie spotkania wrzucone w kalendarz, możesz przejść do planowania kolejnego dnia.

Obowiązki

K.


2 komentarze

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *