fbpx

Cele roczne

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Dziś skupimy się na określaniu celów rocznych i planowaniu kolejnego roku. Do tego w kalendarzu masz aż 10 stron (od strony z pełnym kalendarzem roku, aż do szarej strony, na której możesz zapisać wszystkie swoje dodatkowe przemyślenia).

Usiądź wygodnie.

Zaczynamy.

Rok, który trwa…

Zanim określisz cele na przyszły rok zastanów się nad tym rokiem, który właśnie trwa.

Jeśli określone masz cele z tego roku spójrz na nie, a następnie odpowiedz sobie na poniższe pytania:

 1. Czy cele określone rok temu są dziś dla Ciebie jeszcze ważne?
 2. Czy udało Ci się je w jakimś procencie zrealizować, a jeśli nie, to dlaczego?
 3. Czy myślisz, że dało się coś zrobić, żeby nieosiągnięte cele zostały jeszcze zrealizowane?

A teraz reszta pytań (bo przecież nie każdy określał cele na ten rok):

 1. Jakie są Twoje najlepsze wspomnienia z tego roku? Czy chcesz coś powtórzyć w kolejnym?
 2. Co było dla Ciebie najważniejsze w tym roku?
 3. Co udało Ci się osiągnąć? Czy będzie kontynuacja tej rzeczy w kolejnym roku?
 4. Czy udało Ci się osiągnąć jakieś wielkie cele / marzenia, takie kroki milowe, o których „piszą w Internetach” ?

Odpowiadając na te pytania nie tylko zastanowisz się nad tym jak fajny był Twój rok, ale też powoli zobaczysz cele na rok kolejny. Widząc to, co tak bardzo podobało Ci się w tym roku określisz, jakie cele warto wpisać też na kolejny rok (Marzysz o podróżowaniu? Najlepsze Twoje wspomnienia są związane z poznaniem nowych miejsc? Może czas określić konkretne miejsca, które uda Ci się odwiedzić w kolejnym roku?).

Gorsze strony tego roku:

 1. Czy były w Twoim życiu jakieś złe nawyki, których bardzo chcesz się pozbyć, ale nic nie udało się z tym zrobić?
 2. Czy gdzieś po drodze zostały utracone duże lub małe ilości pieniędzy?
 3. Jest jakieś marzenie, które miało szansę realizacji, ale nic z tego nie wyszło?
 4. Co Cię ograniczało w tym roku?

Widząc co poszło nie tak, będziesz wiedzieć, czego unikać. Zastanów się również, co możesz zrobić, żeby „porażki” tego roku nie powtórzyły się w kolejnym, a były lekcją na przyszłość.

Jakość życia…

Już dużo zostało zrobione, ale jeszcze troszkę przed nami. Odpowiedz sobie teraz na poniższe pytania:

 1. Czego brakuje Ci w Twoim życiu?
 2. Czy udaje Ci się każdego dnia/ tygodnia/ miesiąca/ roku osiągać różne mniejsze i większe cele?
 3. Czy podejmujesz różne decyzje, aby Twoje życie było lepsze? Czy jednak siedzenie przed TV, z nosem w social mediach wygrywa po ciężkim dniu w pracy/ w szkole/ z dziećmi? Już nie masz na nic siły /ochoty?
 4. Czego Ci potrzeba, żeby Twoje życie było lepsze?

Przyszły rok

 1. Co musi się stać, aby przyszły rok był dla Ciebie udany? Chodzi mi o wszystkie czynniki zewnętrzne. Ktoś bliski musi coś zrobić? Ktoś w pracy czy w szkole?
 2. Co zrobisz, aby przyszły rok był udany? To wszystko, na co masz wpływ od początku do końca.
 3. Zapisz swoją wizję roku oraz przyszłości (masz na to strony 2 w kalendarzu). Swój ideał. Jak chcesz żeby to wszystko w Tobie i dookoła Ciebie wyglądało, żeby było perfekcyjnie? Nie zastanawiaj się teraz, czy to jest realne, bo jeśli tylko chcesz to wszystko jest realne.

Kolejny rok…

Super. Teraz może rozpierać Cię duma. Już powoli zaczynasz widzieć te duże cele na kolejny rok. Zanim jednak wypiszesz je wszystkie zerknij na Streszczenie Roku. Zaznacz wszystkie daty, dni, całe tygodnie, kiedy „coś się dzieje” – zaplanowane podróże, delegacje, święta, czas przygotowań do egzaminów, praca nad awansem, pierwszy miesiąc dziecka w żłobku/przedszkolu. Cokolwiek, co może mieć duży wpływ na dany czas w roku. Pomoże Ci to w delikatniejszym okupowaniu celami danego momentu w życiu.

Wypisz teraz wszystkie cele jak luźną listę – podróże, spędzanie czasu z rodziną, nowe przedsięwzięcia, ilość zaoszczędzonych pieniędzy.

Jeśli masz już gotową listę teraz sugerowałabym wziąć do ręki ołówek i określić cele szczegółowe. Rozbij wszystkie cele roczne na kolejne kwartały. Pierwszy kwartał możesz wpisać już „na stałe”, kolejne ołówkiem są bezpieczniejsze. Chcesz do końca roku oszczędzić 6 tys zł? Rozbij to na 1200zł każdego kwartału, czyli po 400zł na miesiąc – od razu kwota robi się „przyjaźniejsza”. Tak zrób z każdym innym celem. Rozbij go na mniejsze, łatwe do przejścia kroki i gotowe.

Myślę, że masz za sobą kawał dobrej roboty i dużo czasu spędzonego na przemyśleniach. Żeby jak najwięcej wyciągnąć z tej listy celów sugeruję Ci pod koniec każdego miesiąca i kwartału rewidować to, co zostało osiągnięte.

W kalendarzu co miesiąc masz do tego specjalne strony, żeby jak najlepiej przejść przez dany czas, ale o tym będzie w następnych wpisach.

K.0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *