fbpx

Esencjalizm. Jak żyć w zgodzie ze sobą?

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Esencjalizm.

Z czym kojarzy Ci się to słowo? Kto czytał Świat Zofii Josteina Gaardera ten wie, że jest to doktryna filozoficzna zakładająca, że każdy byt to zbiór konkretnych cech. Każdy byt musi posiadać wszystkie dane cechy, żeby można było go w jakiś sposób określić. Pies: Ssak, doskonały węch, szczeka.

Ale czy tylko?

Esencjalizm to również pogląd na życie. Napisanie tego artykułu wzięło się u mnie z poszukiwań priorytetów życiowych. Jak to jest z tą naszą wizją życia? Skąd wiedzieć, co zrobić, a czego nie? Czy życie to sztuka wyborów, czy można mieć wszystko? A jak nie wszystko, to co? I tak trafiłam na esencjalizm, który jest dla mnie jak drogowskaz, pokazujący, jakie mamy opcje, którą drogą możemy iść.

Esencjalizm to nie postanowienie noworoczne, tylko właśnie taka wizja życia i stosowanie zasady „mniej, znaczy lepiej” w sposób zdyscyplinowany. Chodzi o to, żeby ciągle zadawać sobie pytanie, czy aby na pewno to, co robisz jest odpowiednie dla Ciebie. Istotą jest dyscyplina, którą trzeba stosować za każdym razem, gdy nadarza się jakaś okazja lub gdy ktoś Ci coś proponuje lub zleca.

Aby żyć jak prawdziwy esencjalista, najpierw uporządkuj swoje dotychczasowe życie.

Jak to zrobić?
  • Przegląd i ocena

Zastanów się czy dana czynność przyczynia się w jakimś stopniu (najlepiej najwyższym możliwym) do osiągnięcia przyjętych celów / życia według priorytetów.

  • Eliminacja

Stopniowo staraj się eliminować wszystkie te wysiłki i działania, które nie przybliżają Cię do życia w zgodzie z Twoimi wartościami i celami.

  • Wykonanie

Kiedy już będzie dla Ciebie wiadome, które działania i czynności należy kontynuować, realizuj je jak najlepiej to tylko możliwe. Idealnie przy jak najmniejszym wysiłku.

To, co najważniejsze

Tylko nieliczne rzeczy mają prawdziwą wartość. Dlatego trzeba zawsze poświęcić trochę czasu na wybieranie najważniejszych rzeczy, zamiast wybieranie wszystkiego i nie osiąganie tego, co byśmy chcieli. Sami podejmujemy decyzje dotyczące gospodarowania własnym czasem i energią. Musimy się nauczyć odróżniania milion trywialnych, nieistotnych rzeczy od tych kilku najważniejszych. Do tego właśnie służy Ci Twoja wizja życia oraz priorytety, które już udało Ci się określić. Dzięki temu wiesz, co jest dla Ciebie najważniejsze. Odrzucaj więc wszystkie nieistotny sprawy i skup się na tych, które pchną Cię w kierunku, w którym chcesz iść. W ten sposób, zamiast skupiać się na zwiększaniu wysiłku i czasu na milion spraw, koncentruj się na ograniczeniach i przeszkodach, które trzeba usunąć, a następnie na rzeczach, które chcesz osiągnąć. Zamiast próbować osiągnąć wszystko naraz, idź małymi kroczkami, ale w jednym kierunku.

Rutyna

Ważna sprawą jest również rutyna. Bez niej, pokusa zajmowania się nieważnymi rzeczami jest nie do opanowania. Po stworzeniu schematu życia sprzyjającego osiąganiu ważnych rzeczy, zaczniesz jednak działać w niektórych momentach na autopilocie. Niektórzy myślą, że rutyna to śmierć dla kreatywności. Nic bardziej mylnego. Dzięki rutynie możemy spożytkować energię naszego umysłu na innych sprawach – tych ważniejszych.

Przemyślenia

Mam dla Ciebie zadanie. Zaplanuj sobie „czas ze sobą”. Niech to będą cykliczne spotkania, na których będziesz rozmyślać, bez rozpraszaczy, bez ludzi wokół, którzy będą Ci utrudniać określanie Twojego prawdziwego JA. Obecnie nigdy nie mamy czasu na rozmyślania. Ludzie w kolejce do sklepu, czekając na lekarza i jadąc autobusem ciągle są zajęci: przeglądają internety, w telefonie, na tablecie, w laptopie. Niestety – pozbawiając się takich momentów tracimy czas, który kiedyś poświęcaliśmy na myślenie, na krótki odpoczynek, na regenerację myśli czy przetwarzanie informacji.

Skup się

Kim jeszcze jest esencjalista? Oprócz tego, że wie, czego chce i jest skupiony na tym celu? Esencjalista to świetny obserwator i słuchacz. Umie wyciągać wnioski i zwraca uwagę na esencję tego co czyta i co się do niego mówi. Bo my zwykle słuchając kogoś przygotowujemy jednocześnie swoją wypowiedź i to na niej skupiamy się bardziej. Co zrobić, żeby nauczyć się „czytać między wierszami”? Zacznij prowadzić dziennik, jak dziennikarz i codziennie pisz podsumowanie swojego dnia. Uchwyć istotę zdarzeń, a nie pisz elaboratów, których nigdy nie przeczytasz. W pisaniu dziennika chodzi o to, żeby raz na kwartał go czytać i wyciągać wnioski. Co zostało zrobione źle? Co można było poprawić? Co można zrobić na przyszłość, żeby było lepiej?

Sen i zabawa

Esencjalista nie zapomina, że nie samymi celami człowiek żyje. Wie, że sen jest niezbędny do produktywnego działania, ale i zabawa. Naucz się, że zabawa nie jest niczym trywialnym. Jest to czynność wykonywana dla samej przyjemności jej wykonywania, a nie w jakimś konkretnym celu. Nie chodzi tutaj o ciągłe imprezy, chodzi tu o czynności pobudzające kreatywność. Zabawa zwiększa plastyczność mózgu, otwiera umysł, pozwala na tworzenie nowych pomysłów. Cytując Grega McKeowna „zabawa ma pozytywny wpływ na funkcje menadżerskie mózgu”. Jakie to funkcje? Planowanie, ustalanie priorytetów, tworzenie harmonogramów, przewidywanie, delegowanie oraz analiza.

Rygorystycznie

Zacznij stosować zasadę najważniejszej opcji. Czasami trzeba odrzucić pozornie dobrą opcję z przekonaniem, że wkrótce pojawi się doskonała. Aby móc zauważyć tą doskonała opcję i mieć siłę ją realizować, czasem musisz zrezygnować z czegoś, co tylko pozornie jest dla Ciebie dobre. Bo nie jest najlepsze. Kiedy kryteria selekcji są zbyt ogólne, zwykle będziesz decydować się na zbyt wiele rzeczy lub na to, co nie jest idealne dla Ciebie. Siła potrzebna do odrzucania rzeczy nieistotnych bierze się z przejrzystości własnych priorytetów.

Relacje z innymi

Kolejną sprawą jest „dogadzanie innym” – esencjalista wie, że nie jest w stanie poprawić relacji ze wszystkimi. Idealne relacje ze wszystkimi nie są kwestią życia i śmierci, dlatego nie poświęcaj swojego życia na rzecz dobra innych. Liczy się tutaj zdrowy egoizm. Nie chodzi o to, żeby myśleć tylko o sobie, a innych mieć w głębokim poważaniu. Chodzi o to, żeby nie przedkładać potrzeb innych ponad swoje. Pogódź się z tym, że nie możesz przez cały czas być lubiany przez wszystkich. Trzeba umieć stawiać granice, bo gdy raz poświecisz coś dla siebie bardzo ważnego na rzecz cudzej sprawy, to już zawsze będziesz tak musieć robić. Drugą sprawą jest to, że stawiając granice masz pewność, że nikt inny nie postawi ich za Ciebie. 

Esencjalizm to sposób na życie. To styl życia i pracy. To istota egzystencji. Wybory, których dokonasz, skupiając się na sprawach ważnych i eliminując nieistotne, coraz bardziej się będą automatyzować w Twoim mózgu, aż w końcu staną się Twoją drugą naturą. Gdy staniesz się esencjalistą już nie będziesz jak inni ludzie. Kiedy oni będą mówić „tak”, Ty, po zastanowieniu się powiesz „nie”. Kiedy inni będą działać, Ty najpierw pomyślisz.  Kiedy inni będą mówić, Ty będziesz najpierw słuchać. Kiedy inni będą żyli w stresie i bałaganie, Ty będziesz dążyć do samorealizacji, wiodąc życie pełne głębokiego znaczenia.

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *