fbpx

Uczysz się hiszpańskiego? Koniecznie obserwuj te konta na Instagramie.

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Chciałam Cię dziś zaprosić w podróż po Instagramie. Przejrzałam go wzdłuż i wszerz, żeby wybrać dla Ciebie te konta, które warto śledzić i do których sama lubię zaglądać lub też je obserwuję na bieżąco. Wpis ten jest uzupełnieniem dla wpisów o miejscach w sieci do nauki hiszpańskiego oraz o miejscach w sieci do poznawania hiszpańskiej kultury. Niektóre osoby po prostu nie tworzą nic poza Instagramem albo po prostu ich konto na Instagramie wymaga dodatkowej polecajki. Zwróciłam uwagę również na to, aby były to konta, na których coś się dzieje, nie znajdziesz tu kont, gdzie treści pojawiają się bardzo sporadycznie ani takich, gdzie nic nie pojawiało się od roku.

Treści w języku polskim

Przyjrzyjmy się teraz kontom do nauki języka hiszpańskiego tworzonym w języku polskim.

Są tutaj nie tylko Polki i Polacy, ale również osoby, dla których hiszpański jest językiem ojczystym, które nauczyły się polskiego.

Zacznijmy od wymowy. Jak już zaczniesz się uczyć tych wszystkich słów, tej całej gramatyki, zaczniesz się uczyć co mówić, co pisać, zaczniesz trenować słuchanie i czytanie ze zrozumieniem, warto też pochylić się nad wymową. Nikt inny nie wyjaśni Ci wszystkiego tak dobrze jak @hiszpanska_wymowa_poliglotka. Aga ma w swojej ofercie wideobook, w którym pochyla się nad każdym dźwiękiem hiszpańskiej wymowy, a na Instagramie – oprócz codziennej dawki wymowy na stories, znajdziesz też różne podpowiedzi jak brzmieć bardziej po hiszpańsku.

@ania.habla.castellano to wyrażenia, klub lektury, do którego zawsze możesz się zapisać oraz ciekawostki z życia w Hiszpanii. Ania nauczy Cię nie tylko hiszpańskiego, ale i wielu ciekawych informacji o kulturze i historii Hiszpanii.

@nati.la.profe to konto Natalii, która nauczy Cię hiszpańskiego na wyższym poziomie. Znajdziesz tutaj wyrażenia, wytłumaczenia różnic między słowami oraz wyjaśnienia dotyczące ich pochodzenia.

@hiszpanski.naturalnie to konto Marzeny, która w ciekawy sposób opowiada o różnych wyrażeniach. Koniecznie obserwuj jej konto, jeśli interesuje Cię skąd się wzięło jakieś wyrażenie potoczne albo po prostu chcesz poznać więcej wyrażeń życia codziennego w Hiszpanii.

@fiestasiestapl to kolorowe grafiki pełne ciekawego słownictwa. U Oli nie tylko nauczysz się hiszpańskiego na Instagramie, ale i kupisz w jej księgarni ciekawą powieść po hiszpańsku (na którą możesz czasem dostać rabat obserwując jej Stories).

@cel_galicja to przede wszystkim dużo ciekawostek kulturowych. Celina opowiada o swoim życiu w Galicji. Oprócz kultury jest też hiszpański z serialami, emotkami i wiele innych ciekawych treści.

@hiszpanuj to konto, na którym Rebeca nauczy Cię ciekawych wyrażeń, wyjaśni wiele różnic, jak również poleci miejsca do odwiedzenia. Rebeca jest hiszpanką mieszkającą w Polsce. Możesz nie tylko nauczyć się hiszpańskiego, ale również pozachwycać się jej polską wymową.

@espanol_con_anita to konto z jajem. Anita uczy bawiąc i bawi ucząc. Jej rolki zawsze oglądam po kilka razy. Znajdziesz tutaj dużo języka potocznego i słownictwa bez tabu.

@lily_flor_espanol to wiele ciekawych grafik, porównań i słownictwa z filmów i seriali. Oprócz tego możesz również kupić materiały do wydruku do nauki słownictwa z różnych tematów.

@soymaja_hiszpanski to konto Mai. Nagrywa ona wiele ciekawych rolek, które na pewno Cię zaskoczą i nauczą.

@kierunek.hiszpania to Oliwia, która mieszka w Hiszpanii, a na swoim koncie uczy ciekawostek kulturowych, tłumaczy skąd wzięły się jakieś wyrażenia i poleca z czego można się uczyć.

@dosmundos_hiszpanski to kolejne konto z dużą ilością ciekawych wyrażeń. Znajdziesz tutaj również scenki sytuacyjne i dużo podstawowego słownictwa.

@llama__loca to przede wszystkim konto o dwujęzyczności zamierzonej. Weronika podpowiada rodzicom, którzy chcieliby od najmłodszych lat wprowadzać dzieciom hiszpański, jak robić to z głową.

@fabrica_espanol to ładne zdjęcia i karuzele z tematycznym słownictwem. Znajdziesz tutaj ładne grafiki i ćwiczenia do sprawdzenia nowego słownictwa w praktyce.

@academiagirasol to dużo katalońskiej kultury i ciekawostek. Oprócz tego jest oczywiście dużo hiszpańskiego castellano, ale jeśli interesuje Cię choć trochę Katalonia to warto obserwować konto Magdy.

@estudia_con_nata to polecajki, słownictwo i wiele wyrażeń w różnych odsłonach. U Natalii nie ma tematu tabu, nauczysz się tutaj o wszystkim.

@blogmespain to przede wszystkim potoczne słownictwo i dużo zwiedzania Hiszpanii. Obecnie Karolina mieszka w Zamorze, ale dużo podróżuje po Hiszpanii, więc na jej Stories możesz dużo zobaczyć.

@instahiszpanski to przede wszystkim hiszpański od podstaw. Adriana uczy podstawowych wyrażeń i zwrotów, mówi jak powiedzieć coś na podstawowym poziomie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hiszpańskim, jest to miejsce dla Ciebie.

@elisapenapl to również hiszpański od podstaw. To również konto hiszpanki, Elisy, która mówi po polsku. Gościnnie możesz tam również spotkać jej córkę – bardzo fajne rolki z podstawowym słownictwem.

Treści w języku hiszpańskim

Zerknijmy teraz na konta tworzone w języku hiszpańskim.

Kanały po hiszpańsku również zaczniemy od hiszpańskiej wymowy. Nie może tutaj zabraknąć @profedeespanol_ Miguel nie tylko prowadzi zajęcia skupione na wymowie, ale również działa intensywnie na Instagramie przedstawiając porównania dźwięków w hiszpańskim. Oprócz tego częstuje nas sporą dawką kolokwialnego słownictwa oraz porusza wiele tematów z wyższych poziomów wtajemniczenia.

@vidas_en_espanol to konto Kasi, która naucz Cię wielu przydatnych wyrażeń. Każdy post to wyjaśnienie, przykłady użycia, często również synonimy i ćwiczenia. Dodatkowo warto zapisać się na Newsletter, gdzie zawsze będzie na Ciebie czekać dodatkowe wyrażenie i ćwiczenia z nim związane. Choć jest to konto Polki, nie ma tu ani grama języka polskiego.

Jeśli tak samo, jak ja kochasz Andaluzję i jej akcent, zjadanie liter, aspirowanie dźwięków i totalny luz to koniecznie musisz obserwować @spanishwithantonio_ Hiszpański kolokwialny, na wyższych poziomach, a w dodatku acento andalú Jak dla mnie – nic więcej nie potrzeba.

Kolejne kolokwializmy, wiele opcji na powiedzenie tego samego, żeby nie musieć ciągle się powtarzać, a w dodatku super polecenia @spanishteachercarla Carla też często bierze na tapet rożne błędy i tłumaczy skąd one się biorą i jak zapamiętać sobie jaka jest poprawna wersja. Dodatkowy gratis dla tych, którzy uczą się również języka tureckiego – często publikacje mają fragmenty tłumaczone na angielski i turecki.

Tego konta nie mogło tutaj zabraknąć. @spanishclasseslive to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam wszystko od Frana i Gonzalo – od konta na Instagramie, przez książki pisane wspólnie z Ramónem Díez Galánem, po kursy gramatyki kognitywnej dla nauczycieli. Fran i Gonzalo uczą w sposób przyjemny i zabawny. Miałam również przyjemność poznać Elenę i muszę przyznać, że to też jest mój typ człowieka. Na Instagramie nauczysz się zarówno ciekawostek na poziomach podstawowych, jak i super zaawansowanych rzeczy.

@_linguriosa_ to dla mnie wisienka na hiszpańskim torcie. Konto poznane dzięki Agnieszce od wymowy stało się jednym z moich ulubionych, jeśli chodzi o “rozbieranie” języka na części pierwsze. Znajdziesz tam dużo historii – skąd się co wywodzi, ale będą to ciekawe anegdoty, a nie przynudzanie. Znajdziesz również łacinę i porównań do innych języków wywodzących się z łaciny. A wszystko przedstawione z humorem.

@spanish.with.vicky to duża dawka słownictwa, różnic gramatycznych i ortograficznych. Victoria w ciekawy i prosty sposób przedstawi Ci różne typowe błędy występujące wśród osób uczących się hiszpańskiego.

@spanish_with_mel to dużo przydatnego słownictwa przedstawionego w ciekawej formie. Mel podaje również przykłady jak powiedzieć jakieś zdanie na różne sposoby.

@handyspanish to konto Sary, która tworzy zestawienia słownictwa w różnych tematach, nagrywa ciekawe podcasty, a na rolkach uczy hiszpańskiego kolokwialnego.

@senorricardo.es to różne zestawienia wyrażeń, hiszpański formalny, hiszpański kolokwialny i nie tylko…

@errequeele to konto prowadzone przez Lucíę, a dodatkowo w podkaście usłyszymy również Antonia, jej męża. Obydwoje z dużym poczuciem humoru opowiadają o ciekawostkach kulturowych Hiszpanii i uczą słownictwa kolokwialnego i różnych wyrażeń na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym.

@luzserrano jest tłumaczką, a na Instagramie wrzuca rzeczy na wyższym poziomie. Jeśli lubisz zagłębiać się w tajniki języka, a uczenie się o konektorach i różnych trucos w języku pisanym to Twój chleb powszedni, koniecznie zajrzyj do Luz.

@hablaconellas_ to konto Desiré i Marisy, które są egzaminatorkami DELE. Uczą kolokwializmów, gramatyki na wyższych poziomach i ciekawych, nieoczywistych wyrażeń, których na pewno nie spotkasz w książkach.

@spanishlanguagecoach to przede wszystkim ciekawostki i interesujące rozmowy. César wyciąga z różnych historii sposoby na naukę języka. Dodatkowo przedstawia metody nauki i trochę psychologii.

Jeśli przygotowujesz się do egzaminu DELE, koniecznie obserwuj @aporeldele. Na tym koncie Mar przedstawia wszystkie ważne kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę podczas przygotowań.

@bienmeescribe to konto Maríi José, która jest redaktorką i korektorką tekstów. W postach nauczy Cię poprawnej pisowni wielu słów, przedstawi zasady używania różnych konektorów i wyjaśni różnice między wieloma kwestiami w zasadach pisowni.

@ece.spanishlessons to dawka hiszpańskiego słownictwa. Znajdziesz tu wyrażenia, w którym znajduje się jakieś dane słowo, różne słówka, które niewiele różnią się w wymowie czy w pisowni, a znaczą coś zupełnie innego oraz zestawy słówek związanych z jakimś tematem.

@podcastespanol to dużo ciekawych treści zarówno na poziomie podstawowym, jak i zaawansowanym. Znajdziesz słownictwo, jak również gramatykę, ciekawostki kulturowe i trochę języka potocznego.

Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie. Na pewno nie namawiam Cię do śledzenia wszystkich tych kont. Po pierwsze dlatego, że nie chciałabym, abyś tyle czasu spędzała w sieci na scrollowaniu, a po drugie dlatego, że nie da się tak, aby wszystkie osoby przypadły Ci do gustu lub też poziom prezentowanych przez te osoby treści może po prostu nie odpowiadać Twojemu poziomowi. Wybierz te konta, które Cię interesują i baw się dobrze ucząc.

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *