fbpx

Gdzie możesz pracować po skończeniu filologii?

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Wielokrotnie dostaję komentarze na Instagramie:

„Chciałabym pójść na filologię, ale nie chcę być nauczycielem ani tłumaczem, co będę robić?”

„Co można robić po filologii?”

„Czy filologia to miejsce tylko dla nauczycieli?”

„Zawód tłumacza to nie dla mnie – po co mi ta filologia?”

Postaram się zaraz odpowiedzieć na ogólne pytanie „Jeśli nie nauczanie i tłumaczenia to, gdzie pracować po filologii?” Oczywiście wpis ten będzie mogła przeczytać każda osoba studiująca jakąkolwiek filologię. Oprócz tego wpisu będą dwa dodatkowe specjalnie dla osób wybierających się na filologię właśnie ze względu na tłumaczenia oraz nauczanie.

Ale póki co skupmy się na tym:

Jeśli nie nauczanie i tłumaczenia to co?

Opcji jest dość sporo, choć mogłoby Ci się wydawać, że jest ich niewiele.

Zaczynamy!

Praca po filologii

Praca w korporacjach

Zacznijmy od tej oczywistej. W Polsce jest bardzo dużo firm outsourcingowych świadczących usługi dla przeróżnych firmy zagranicznych. Tych międzynarodowych i tych hiszpańskich. Kiedy potrzebują pracownika, zwykle najważniejsza jest znajomość konkretnego języka, a w trakcie 3-miesięcznych szkoleń dostarczają niezbędnej wiedzy, aby poradzić sobie na danym stanowisku. Zwykle jest to praca w księgowości, audycie, logistyce, informatyce, ale nie tylko. Sama zaczynałam „na słuchawkach” jako pomoc techniczna lotnisk w Wielkiej Brytanii. Jeśli pamiętasz moją historię, znajomość języków dała mi też możliwość pracy w księgowości, transporcie, planowaniu produkcji oraz zarządzaniu bazami danych…

Oprócz firm outsourcingowych wiele przedsiębiorstw prowadzi interesy z hiszpańskojęzycznymi krajami, co oznacza, że są potrzebne osoby, które znają język hiszpański do współpracy z tymi firmami. Praca wtedy może obejmować tłumaczenie dokumentów, obsługę klientów lub rozmowy biznesowe z kontrahentami z hiszpańskojęzycznych krajów.

No i nie zapomnijmy o firmach zagranicznych z krajów hiszpańskojęzycznych, które mają w Polsce swoją siedzibę. Są to firmy z branży budowlanej, ale nie tylko.

Poniżej zostawiam Ci pomysły, gdzie możesz szukać pracy:

Ryanair (ostatnio też widziałam firmę outsourcingową, która szuka wielu pracowników do nowego call center w Katowicach)

Esky

PWC

Unilever

Amazon

ArcelorMittal

Rockwell Automation

Genpact

Przewodnik i branża turystyczna

Hiszpania jest popularnym celem turystycznym, co oznacza, że istnieje duże zapotrzebowanie na osoby, które znają język hiszpański i mogą obsługiwać turystów. Praca w sektorze turystycznym może obejmować pracę w hotelach, biurach turystycznych, a także tłumaczenie na spotkaniach lub imprezach turystycznych.

Możesz też pracować jako przewodniczka turystyczna w swoim mieście lub mieście niedaleko Twojego miejsca zamieszkania (Polskę również coraz częściej odwiedzają turyści z krajów hiszpańskojęzycznych). Świetnym pomysłem jest też praca w biurach obsługi klienta na przykład dla linii lotniczych. Warto zaglądać też na oferty pracy na lotniskach. Tam oprócz ludzi z konkretnych linii lotniczych potrzebne są osoby znające języki będące na miejscu.

Praca w instytucjach kulturalnych

Instytucje kulturalne, takie jak muzea, galerie sztuki i centra kultury, potrzebują osób, które znają język i kulturę hiszpańską. Możesz pracować jako tłumaczka, konsultantka do spraw kultury lub jako kuratorka wystaw. Jeśli jesteś zainteresowana sztuką, kochasz historię i historię sztuki to może się okazać, że praca w takim miejscu to jest strzał w dziesiątkę. Podobnie jak w przypadku pracy w branży turystycznej – praca dla Ciebie będzie zarówno w Polsce, jak i krajach hiszpańskojęzycznych.

Praca w branży medialnej

Jeśli interesuje Cię dziennikarstwo lub praca w mediach, ukończenie filologii hiszpańskiej może być świetnym krokiem na drodze do pracy w branży medialnej. Możesz pracować jako reporterka lub redaktorka dla hiszpańskojęzycznych mediów, a także tłumaczyć na potrzeby tych mediów. Drugą opcją jest bycie korespondentką dla polskich mediów w Hiszpanii lub Ameryce Południowej.

Praca w organizacjach międzynarodowych

Organizacje międzynarodowe, takie jak ONZ, UNESCO czy Unia Europejska, zatrudniają wiele osób z różnych krajów i z różnych specjalizacji. Potrzebują one także osób, które znają język hiszpański, ponieważ wiele krajów hiszpańskojęzycznych jest członkami tych organizacji. Możesz pracować w dziale tłumaczeń, ale także w dziale kultury lub w dziale ds. edukacji. Tutaj również masz wiele opcji. Możesz pracować w Polsce, w miejscach, gdzie organizacje te mają swoje przedstawicielstwa, ale możesz również pracować w ich siedzibach w danych krajach albo w głównej siedzibie, np. w Brukseli.

Praca w dyplomacji

Dyplomacja to praca dla państwa w zakresie międzynarodowych relacji politycznych. Praca w dyplomacji może być bardzo wymagająca, ale również bardzo satysfakcjonująca i prestiżowa. Język hiszpański może okazać się bardzo przydatny w pracy dyplomatycznej, szczególnie w kontekście relacji z hiszpańskojęzycznymi krajami. Szukałabym też pracy w konkretnych urzędach wojewódzkich i urzędach miast, jak również bezpośrednio w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Praca w agencjach reklamowych

Agencje reklamowe specjalizują się w kreowaniu wizerunku firm i produktów. Wielu klientów agencji reklamowych prowadzi interesy z krajami hiszpańskojęzycznymi, co oznacza, że są potrzebne osoby, które znają język hiszpański. Możesz pracować jako tłumaczka, konsultantka do spraw komunikacji lub copywriterka. A jeśli masz talent i znasz się na obsłudze programów graficznych możesz też pracować w hiszpańskich agencjach reklamowych. Coraz częściej szukają pracowników do pracy zdalnej, dlatego nawet nie musisz wyprowadzać się z Polski, jeśli nie chcesz.

Praca w branży filmowej

Branża filmowa jest bardzo zróżnicowana i oferuje wiele możliwości kariery dla osób z różnych specjalizacji. Język hiszpański może okazać się bardzo przydatny w pracy w tej branży, szczególnie w przypadku produkcji filmów hiszpańskojęzycznych. Możesz pracować jako tłumaczka, konsultantka do spraw językowych lub jako producentka filmowa 😉

Praca w branży edukacyjnej

Branża edukacyjna oferuje wiele możliwości kariery dla osób z różnych specjalizacji. Branża edukacyjna to nie tylko nauczanie języka obcego lub nauczanie obcokrajowców języka polskiego. Możesz pracować jako doradczyni edukacyjna, konsultantka do spraw programów nauczania lub jako specjalistka ds. edukacji międzynarodowej. Język hiszpański może okazać się bardzo przydatny, gdyż cieszy się on coraz większą popularnością wśród uczniów, a co za tym idzie są coraz większe potrzeby na rynku edukacji. Warto również wspomnieć o pracy w wydawnictwach, zarówno polskich, jak i hiszpańskich. Tutaj może okazać się, że masz talent w tworzeniu nowych materiałów edukacyjnych albo masz dryg do sprzedaży i praca przedstawicielki handlowej to jest to, co chciałabyś robić.

Praca w organizacjach charytatywnych

Organizacje charytatywne działają na rzecz różnych celów, takich jak ochrona środowiska, pomoc dla dzieci i zwierząt czy walka z ubóstwem. Wiele z tych organizacji działa na skalę międzynarodową i potrzebuje osób, które znają język hiszpański. Możesz pracować jako tłumaczka, specjalistka ds. rozwoju międzynarodowego lub jako wolontariuszka. Możesz pracować na miejscu, jak również podróżować po krajach – czy to jako osoba pomagająca wolontariuszom czy to jako osoba koordynująca akcje promujące.

Filologia hiszpańska to kierunek, który otwiera wiele dróg kariery dla absolwentów. Oczywiście, nauczanie i tłumaczenie to popularne ścieżki kariery. I o nich też powiemy sobie niedługo trochę więcej. Ważne jest, aby znaleźć ścieżkę kariery, która najlepiej pasuje do Twoich zainteresowań. Często osoby studiujące filologię, mają również inne studia. Jeśli jesteś taką osobą, szukaj pracy, gdzie będziesz mogła połączyć obydwie specjalności. Pamiętaj, żeby zawsze podążać za swoimi zainteresowaniami. Praca dla samej pracy przynosi dochody, ale może nas wykończyć psychicznie, jeśli nie będzie nas ani trochę satysfakcjonowała.

Mam nadzieję, że znalazłaś tu coś dla siebie.

Uważam, że nie ma nic lepszego niż wybór studiów językowych : )

K.


2 komentarze

All · 26 czerwca 2023 o 22:45

O, widzę że po usiu. Gratuluję przejścia przez tą katorgę

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *