fbpx

Ciekawe książki o historii i kulturze krajów hiszpańskojęzycznych

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Nauka języka to nie tylko:

 • poznanie słownictwa, struktur gramatycznych i zasad interpunkcji,
 • rozumienie co się do nas mówi i co czytamy,
 • mówienie i pisanie w języku obcym.

Każdy uczący się jakiegoś języka powinien zapoznać się na poziomie podstawowym z historią i kulturą krajów, w których mówi się danym językiem. 

Nie mówię, że masz posiadać nie wiadomo jaką wiedzę na ten temat. Zachęcam Cię jednak do przyjrzenia się nie tylko samemu językowi, ale również temu, z czego ten język się wywodzi. 

Książki po polsku

Wcale nie musisz się uczyć hiszpańskiego, żeby móc poczytać o kulturze czy historii krajów hiszpańskojęzycznych, dlatego moje polecenia zaczynam od książek w języku polskim.

Historia Hiszpanii

M. Tuñón de Lara, J. Valdeón Baruque, A. Domínguez Ortiz

Książka to zbiór 600 stron na temat historii Hiszpanii, napisanych w bardzo przystępny, jak na historię sposób.

Znajdziesz w niej wiele:

 • dat,
 • nazwisk,
 • opis miejsc,
 • opis bitew i wojen,
 • ciekawostek.

Książka jest wypełniona informacjami na temat religii, kultury, gospodarki i społeczeństwa oraz edukacji. Wszystko podzielone na epoki i lata od starożytności, po wiek XX.

Jeśli tylko chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Hiszpanii, poznać historię i kulturę tego kraju, zrozumieć wiele powodów, dla których Hiszpanie robią tak, a nie inaczej, polecam Ci przeczytanie tej książki.

Na ponad 500 stronach autorka prezentuje historię literatury hiszpańskiej w Hiszpanii.

Należy tu podkreślić, że jest to literatura autorów hiszpańskich, a nie tworzących po hiszpańsku. Owszem, są też autorzy, którzy tworzyli na emigracji, ale wszyscy urodzili się w Hiszpanii.

Historia zaczyna się w wieku X, a kończy na końcu XX wieku. W każdej epoce znajdziesz krótki wstęp dotyczący historii kraju w danej epoce, podstaw i warunków, w jakich żyli autorzy oraz wyjaśnień kulturowych. Znajdziesz tu również wiele fragmentów dzieł (zwłaszcza poezji) oraz wyjaśnienia teorii literackich. Co ciekawe, są przedstawione również podobieństwa i kontakty zarówno literatury jak i kultury hiszpańskiej z polską.

Dodatkiem do książki są tablice chronologiczne, ukazujące tło gospodarcze, historyczne i kulturowe, nie tylko w Hiszpanii, ale i na całym świecie. 

Jest to jedna z serii książek „Dzieje kultur”. Na prawie 500 stronach autorzy opisują historię Ameryki Łacińskiej, rozpoczynając od czasów przedkolumbijskich, przez skupienie się na zderzeniu dwóch kultur, aż po czasy nam współczesne.

Dużo miejsca jest poświęcone na religie całego obszaru oraz próby ewangelizacji. Są rozdziały skupiające się na gospodarce i polityce krajów Ameryki Środkowej i Południowej, jak również na kulturze, literaturze i sztuce. Jest miejsce na film i sztukę oraz na kulinaria.

Ta książka to dobry wstęp do poznania i zasmakowania historii i kultury latynoamerykańskiej. Od tego powinieneś zacząć, jeśli interesuje Cię ta część świata hispanojęzycznego, aby potem móc skupiać się na konkretnych krajach.

Książki po hiszpańsku

España Siglo XXI
Curso monográfico sobre la España contemporánea

Sebastián Quesada Marco
Wydawnictwo Edelsa

Jest to książka pozwalająca poznać hiszpańską kulturę, historię i zdobyć wiedzę o społeczeństwie, polityce itp. Książka daje obycie w tematach, a słówka, które możesz sobie przetłumaczyć, a których jest w tekście dużo, dają niezłą dawkę nowego słownictwa.

Jak pisze sam autor we wstępie, starano się omijać zaawansowane słownictwo i użycia subjuntivo, tak żeby była to przyjemna książka do czytania. Dlatego poziom średniozaawansowany, a nie zaawansowany.

Jakie tematy znajdziesz w książce?

Książka jest o współczesnej historii, polityce, ekonomii, społeczeństwie, problemach obecnego świata i kulturze. Jest ogólnie i szczegółowo, z jednej strony o bezrobociu, terroryzmie, imigracji, handlu narkotykami, z drugiej o rodzinie, studiach, różnicach społecznych, muzyce czy różnicach językowych Hiszpanii w zależności od regionu.

Imágenes De América Latina

Sebastián Quesada Marco
Wydawnictwo Edelsa

Podobnie jak poprzednia pozycja, nie jest to książka typowo do nauki słówek, aczkolwiek zawiera ich bardzo dużo, dlatego można wiele się nauczyć – nie tylko rozumienia słowa czytanego. Poprzez czytanie ciekawostek historycznych i kulturowych państw Ameryki Łacińskiej, możesz przyswoić bardzo dużo nowego słownictwa.

Tutaj również struktury gramatyczne są dostosowane do poziomu średniozaawansowanego, dzięki czemu możesz zdobywać nową wiedzę. Tematy są zróżnicowane i zaczynają się od historii kultur zamieszkujących tereny kontynentu przed europejską kolonizacją Ameryki, aż po problemy i wyzwania współczesnego świata, z podziałem na poszczególne państwa. Jest szczegółowo opisane życie, sektor nauki, zatrudnienia i sektor prywatny z uwzględnieniem różnic w każdym państwie.

Descubrir España y Latinoamérica

Alberto Ribas Casasayas
Wydawnictwo CIDEB

Powiedziałabym, że jest to książka o kulturze, historii i czasach współczesnych, czyli trochę polityki, sztuki, życia w społeczeństwie. Do książki dołączona jest płyta, więc można posłuchać różnych wypowiedzi – bardzo dobry sposób na osłuchanie się z językiem.

Książka ta, uważam, jest dobra dla osób przygotowujących się do DELE na poziomie B2. Choć przyznam, że osoby na wyższych poziomach, mimo że z pewnością mają te tematy w jednym paluszku, też powinny się nimi zainteresować 😊

W książce znajdziesz:

 • ciekawostki,
 • dużo zdjęć,
 • ćwiczenia do tekstów – na rozumienie, zarówno tekstu czytanego, jak i słuchanego,
 • przykłady wypowiedzi ustnych.

Oprócz osób przygotowujących się do DELE, tak naprawdę może skorzystać z niej każdy posiadający podstawy języka hiszpańskiego. Tematy, podobnie jak przy poprzednich książkach, zahaczają o historię i politykę – jest kultura, społeczeństwo i wyzwania współczesnego świata. Jest tutaj świat Hiszpanii z podziałem na regiony, ale również wiele informacji na temat państw Ameryki Łacińskiej. 

España contemporánea

Cristina López Moreno
Wydawnictwo SGEL

Jest to kolejna książka nieprzeznaczona typowo do słownictwa, w której znajdziesz jego ogrom. Poprzez czytanie informacji na temat historii, społeczeństwa i ekonomii współczesnej Hiszpanii, będziesz w stanie nauczyć się wielu nowych i przydatnych słówek.

Do każdego tematu dołączono:

 • pytania do konwersacji,
 • ćwiczenia na czytanie ze zrozumieniem, również do odpowiedzi ustnej,
 • kilka wyrażeń z wyjaśnieniem słownikowym.

Oczywiście wszystko w języku hiszpańskim.

Tematy poruszane w książce są ciekawe i na czasie. Historia przedstawiona jest w sposób niezanudzający, co dla mnie jest ogromnym plusem. Zwykle tematy historyczne, o ile nie jest to powieść historyczna, bardzo mnie nudzą. W tym wypadku tak nie było.

Autor pisze, że książka jest napisana na poziomie średniozaawansowanym, jednak z mojego punktu widzenia i porównując ją z książkami, które umieściłam przy tym poziomie, tutaj już są zastosowane trudniejsze struktury gramatyczne, stąd też polecam ją po przyswojeniu słownictwa z poprzednich pozycji.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi zainteresowałam Cię tematem. Zachęcam Cię również do zajrzenia do mojego wpisu o miejscach w sieci, gdzie możesz się dowiedzieć różnych ciekawostek. 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *