fbpx

Co pomaga w koncentracji?

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Koncentracja jest niejako przeciwieństwem wielozadaniowości. Działamy w skupieniu na jednym zadaniu i poświęcamy się mu bez reszty. Jesteśmy tu i teraz. Osiągamy flow i nie wiemy nawet kiedy minęła wieczność, tak jesteśmy skupieniu na tym, co robimy. Możemy kupić suplementy diety, które niby mają nam pomóc w koncentracji. Czy to nie jest tylko chwyt marketingowy? Czy to nie jest tak, że aby się mocno skoncentrować muszą być spełnione jakieś warunki? Jeśli tak, to jakie?

Zastanówmy się co jest ważnej w TEJ chwili

Dopóki nie wiemy, co jest najważniejsze w danej chwili, na czym powinniśmy się koncentrować, tak naprawdę nasze myśli najbardziej będą koncentrować się na tym, żeby dowiedzieć się, na czym powinniśmy się koncentrować. Masło maślane? Skomplikowane zdanie? W sumie trochę tak, ale już wyjaśniam. Nasz mózg musi wiedzieć CZYM ma się zająć. O czym myśleć. Dopóki nie ma określonego z góry tematu, nie będzie wiedział co wybrać spośród różnych rzeczy, które w danym momencie robimy. Dlatego, jeśli mamy tyle obowiązków, że nie wiemy za co się zabrać, musimy się zatrzymać. Wziąć głęboki oddech i zadać sobie pytanie „Co jest dla mnie teraz najważniejsze? Na czym powinnam/powinienem skupić moje myśli?”

Konkretny cel

Nic nie pomaga koncentracji na zadaniu lepiej, jak świadomość tego, jaki cel mamy osiągnąć po jego wykonaniu. Jeśli dostaliśmy niedokładne wytyczne (albo sami sobie daliśmy niewystarczająco określone cele) nie będziemy mogli dokładnie skoncentrować się na zadaniu, bo właściwie na czym? Co trochę będziemy gubić koncentrację, aby przemyśleć to, czy dobrze rozumiemy dane zadanie. Dlatego jeśli coś zależy tylko i wyłącznie od nas, upewnijmy się, że dokładnie wiemy, jaki chcemy osiągnąć cel. Jeśli nie mamy go doprecyzowanego, nie siadajmy do zadania, dopóki sobie tego nie skonkretyzujemy. Jeśli ktoś nam zlecił coś do zrobienia, upewnijmy się, że wszystko dokładnie rozumiemy, że nie ma miejsca na interpretację zadania, tylko konkretnie wiemy, co mamy zrobić.

Nie myślmy o przeszłości, ani przyszłości

Wyrzucenie z głowy myśli o tym co było jest kluczowe w pracy nad naszą koncentracją. Zamiast rozpamiętywać, co zrobiliśmy dobrze, a co źle, zamiast płakać nad rozlanym mlekiem, skupmy się na tym, co możemy zrobić teraz. To samo tyczy się ciągłego myślenia o przyszłości. Nieustanne planowanie w głowie, powoduje, że nie skupiamy naszej uwagi na Tu i Teraz, czyli nie koncentrujemy się w 100% na wykonywanym zadaniu. Dlatego usiądźmy, spiszmy wszystkie rzeczy, którymi musimy się zająć, wszystkie zadania, które musimy wykonać i wybierzmy konkretnie jedno z nich. Dopóki nie skończymy go, nie myślmy o następnym.

Efektywność

Koncentracja ma również związek z naszą efektywnością. W momencie, w którym nasze myśli nie są skoncentrowane na danym zadaniu przestajemy być efektywni. Musimy więc nauczyć się dostrzegać, w jakich momentach nasze myśli nie są skupione na wykonywanym zadaniu, tylko odpływają gdzieś daleko. Co takiego się dzieje, że przestajemy się koncentrować na zadaniu? Czy jest to niewłaściwa pora dnia? Czy zadanie totalnie nie sprawia nam przyjemności? Czy jesteśmy w stanie z niego zrezygnować? Czy chwila odpoczynku załatwi sprawę? Nieważne jest ile czasu poświęcamy na daną czynność. Ważne jest ile czasu jesteśmy na tej czynności skupieni. To wtedy jesteśmy efektywni. Każda kolejna minuta wykonywania zadania, kiedy zgubiliśmy już koncentrację to tak naprawdę strata czasu.

Przepływ

O przepływie mówił amerykański psycholog Mihaly Csikszentmihalyi. Chodzi o to, że całkowite oddanie się jakiejś czynności sprawia nam tyle przyjemności, że czujemy ekscytację na wykonywanie danego działania. W stanie przepływu, zadania, mimo że zajmują nam dużo czasu, mijają w kilka chwil. Jesteśmy tak zaabsorbowani jakimś zadaniem, że nie zauważamy mijającego czasu. Stan przepływu pozwala nam na ciągłą koncentrację przez dłuższe okresy czasu bez przerwy.

Jak osiągnąć przepływ?

Wszystko zależy od tego, czy zadanie jest dla nas nudne, ciekawe czy zbyt trudne. Jeśli jest nudne, nie ma co mówić o przepływie. Prędzej uśniemy nad nim, niż się rozkręcimy. Jeśli jest zbyt trudne, utkniemy, będziemy co trochę musieli wybijać się z rytmu, a to, żeby coś sprawdzić, a to żeby zmotywować się do dalszej pracy. Zbyt trudne zadania lubią podcinać nam skrzydła. Przepływ osiągniemy przy zadaniu-ideale. To takie zadanie, które nie jest zbyt łatwe, ani nie jest zbyt trudne. To takie zadanie, które nie robi się samo, które potrzebuje naszej koncentracji, ale równocześnie nie jest na tyle trudne, żeby nas demotywować. Co dla mnie jest takim zadaniem? Pisanie artykułów, nauka języków obcych, planowanie podróży. A dla Was? Co jest tym idealnym zadaniem, dzięki któremu możecie złapać wiatr w żagle?

Co pomaga w koncentracji?

Wiemy już, że aby się skoncentrować musimy wiedzieć konkretnie co mamy zrobić. Wiemy też, jaki typ zadań pomaga nam w skupieniu. A teraz odpowiemy sobie na pytanie, jak zrobić, żeby pomóc sobie w byciu skoncentrowanym na zadaniu. Na pewno powinniśmy zapomnieć o rozpraszaczach. Najlepiej wyłączyć wtedy wszelkie powiadomienia na telefonie, żeby nas nie dekoncentrowały. Nie sprawdzać maila na komputerze, ani nie szukać innych form kontaktu ze światem zewnętrznym. Postarać się zredukować do minimum wszystkich złodziei czasu , którzy mają wpływ na naszą koncentrację.

Lepiej skupiać się na jednym zadaniu dłuższy czas?

To zależy, co mamy na myśli mówiąc „dłuższy czas” i jakie mamy zadanie do wykonania. Nasz mózg, jednak, nie potrafi być skupiony przez nie wiadomo jak długi czas. Dlatego powinniśmy sobie robić przerwy. Nawet jeśli zaplanowane mieliśmy na jakieś zadanie pół dnia. Każdy powinien wiedzieć, kiedy jego koncentracja spada i zrobić sobie krótką przerwę. Może to być czas na zrobienie kawy, nalanie sobie szklanki wody, na posiłek, lub na jakieś zadanie mniej absorbujące, aby po powrocie do zadania móc szybko z powrotem się skoncentrować.

Czy koncentracja to mit? Czy efekt flow mogą złapać tylko osoby praktykujące medytację? Otóż nie. Koncentrować możemy się na wielu zadaniach i osiągnąć przepływ podczas pracy nad niektórymi z nich (nawet podczas prasowania). To od nas zależy, czy chcemy w pełni oddać się jakiemuś zajęciu, czy skakać w poszukiwaniu lepszego zajęcia. Trzymając się wytycznych z tego artykułu mamy większe szanse na to, aby efektywniej wykonywać zadania. Bo efektywność od koncentracji zależy, a nie od czasu spędzonego na danym zadaniu.

K.


2 komentarze

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *