fbpx

Wywiad z Edytą Zając

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Tak jak Wam wspominałam w poprzednim wpisie oraz wielokrotnie wcześniej na Instagramie i Facebooku, kilka osób opowie o tym jak one planują podróże. Napisałam do kilku osób i naprawdę bardzo miło się zaskoczyłam. Większość osób bardzo chętnie zgodziło się udzielić mi wywiadu. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że większość z tych osób jest naprawdę zajęta i znalezienie czasu na wywiad, czy odpowiedzenie na pytania praktycznie graniczyło z cudem. Nie przedłużając tego wstępu, pierwszą osobą, o której chciałam Wam powiedzieć jest Edyta Zając.

Edyta jest psychologiem i trenerem. Prowadzi własnego bloga, na którym pisze o rozwoju, sposobach rozwiązywania różnych problemów, technikach i narzędziach ułatwiających nam życie. Prowadzi podcasty, kursy, konsultacje indywidualne, szkolenia stacjonarne, napisała już dwie książki, a niedługo ukaże się jej trzecia książka „Rodzic najlepszy pod słońcem”. Jest redaktorką naczelną Magazynu psychologicznego Bang  i prezesem zarządu firmy Psychologia w Polsce.  Jak myślę o Edycie to od razu w mojej głowie wybrzmiewa „Lubię, gdy psychologia przestaje być teorią a staje się praktyką” – tak zaczynają się jej podcasty i myślę, że jest to najlepszy opis tego, co robi. Ma trójkę wspaniałych dzieci i uwielbia podróże.

Nie potrafiłam sobie wyobrazić, że nie zadałabym jej kilku pytań dotyczących planowania podróży. W końcu takie planowanie, wśród tylu obowiązków i tylu dzieci ; ) musi być nie lada wyczynem. Tak więc, zaczynajmy.

Malediwy Edyta Zając

Czy masz rutynę planowania podróży? Np. Najpierw rezerwujesz lot, potem noclegi? A może noclegi zawsze na miejscu?

Nasze planowanie podróży jest zarówno spontaniczne jak i osadzone bardzo w tym, co dzieje się tu i teraz. Zwykle na początku roku określamy ilość podróży, ich czas trwania, termin i kierunek. Wiemy, co w danym roku chcemy zobaczyć i w jakich mniej więcej miejscach lub krajach chcemy się znaleźć. Spontaniczność polega przede wszystkim na szukaniu ofert. Wiele naszych dalekich wyjazdów wynika z wyjątkowo atrakcyjnej ceny lotów. Kiedy mamy zarezerwowany lot, rozpoczyna się czas żmudnego planowania.

Jak dużo wcześniej zaczynasz planowanie danej podróży?

Staramy się wiedzieć jak najwięcej miesiąc lub dwa miesiące przed wyjazdem. Ustalamy grafiki pracy, określamy, co trzeba załatwić, aby nie martwić się firmą w tym czasie i przede wszystkim określamy w tym czasie plan wyjazdu.

Czy masz listy, którymi się posiłkujesz? Np. lista rzeczy do zabrania czy zadań do wykonania przed podróżą? (Na papierze? Czy tylko w głowie?)

 Listy są moją wielką miłością i zawsze je tworzę, nawet jeśli teoretycznie już wszystko wiem. Tworzę listę zakupów, listę rzeczy do zabrania, listę rzeczy, które muszę mieć pod ręką i listę rzeczy dla dzieci – tych podstawowych i tych, które ułatwią nam podróż.

Czy macie jakiś „podział obowiązków” podczas planowania podróży? Każde jest za coś odpowiedzialne, czy zawsze to jest jedna osoba, która ogarnia wszystko?

Tak, mój mąż od zawsze zajmuje się planem podróży i bardzo dużo czasu spędza, wyszukując najlepsze miejsca oraz tworząc dokładną wizję tego gdzie, kiedy i w jaki sposób się dostaniemy. Ja zajmuję się wszystkim wokół – lubię mieć rękę na pulsie i lubię wiedzieć, że mamy wszystko gotowe. Załatwiam ubezpieczenia, pakuję nas, upewniam się, że dzieci mają wszystko, co trzeba. Kupuję audiobooki, pomagam w pakowaniu plecaków.

No właśnie, „dzieci mają wszystko co trzeba”.  Jak bardzo dla Ciebie planowanie podróży z dzieckiem różni się od planowania podróży, gdzie są sami dorośli?

Dla nas jedyna różnica polega na tym, że trzeba ustalić przerwy, czas na drzemki, odpoczynek i wysypianie się. Podróżowanie z dziećmi to mój ulubiony sposób na poznawanie świata.

Czy dzieci biorą udział w planowaniu podróży? Czy ich zdanie jest brane pod uwagę podczas określania kolejnych celów podróży?

Coraz częściej tak jest. Na początku jedynym oczekiwaniem była plaża, dziś rozmawiamy o wielu innych podróżniczych planach. Nasza córka chce zobaczyć w tym roku Paryż – zobaczymy, co z tego wyniknie.

Edyto, zdradź mi parę tajemnic nie związanych z planowaniem podróży.  W jakie jedno miejsce na świecie chciałabyś móc się zawsze teleportować?

 Portugalia, Sagres. Moje ukochane miejsce na ziemi od wielu lat.

Mam jeszcze dwa pytania o samych podróżach. Jaki kierunek do tej pory skradł Twoje serce najbardziej?

Stany – i jestem tym zadziwiona. Nigdy bym się nie spodziewała tego, że tak spodoba mi się poznawanie tego kraju. Jest w nim wszystko!

A gdzie teraz najbardziej chciałabyś się wybrać w podróż w nowe miejsce?

Ostatnio coraz częściej chodzi mi po głowie Japonia, ale raczej nie wydarzy się to w tym roku.

Życzę Ci więc, aby wydarzyła się jak najszybciej! Jak tylko będziecie w Paryżu nie zapomnij o dużej ilości zdjęć 😊

Chciałam jeszcze tylko dodać, że wszystkie podróże Edyty i jej rodziny można śledzić na Instagramie na jej drugim koncie, choć może powinnam mówić na oficjalnym koncie męża Edyty, Mirka.

Zapraszam Was do śledzenia kroków podróżniczych Edyty, a przede wszystkim tych psychologicznych. U Edyty naprawdę dużo się dzieje.

K.


9 komentarzy

Elżbieta Nowowiejska-Bijak · 25 marca 2019 o 12:15

Super wywiad. Ja bym jeszcze zapytała o jakieś przedmioty,sprzęty, które ułatwiają podróż z dziećmi- czy ma takie 🙂

  optimismocompartido · 25 marca 2019 o 14:37

  Myślę, że mogę przygotować wpis o takich rzeczach, jak to wygląda U mnie ale też rozszerzyć na to, co jest dostępne na rynku, jeśli będą zainteresowane tym tematem osoby. A jeśli chodzi o to, jak wygląda to u Edyty, to można poprosić o jakiś wpis na ten temat u niej na blogu 🙂

  optimismocompartido · 25 marca 2019 o 12:45

  Myślę, że to już trzeba pytać Edyty bezpośrednio, albo namówić ją na dłuższy wpis na ten temat u siebie na blogu:)

Edyta Zając · 25 marca 2019 o 12:35

Dziękuję Ci Klaudia za tę rozmowę. Dobrze jest czasem spojrzeć na pewne rzeczy z innej perspektywy 🙂

  optimismocompartido · 25 marca 2019 o 12:45

  Edytko to ja dziękuję <3

marlenafus.pl · 26 marca 2019 o 15:12

Swietny pomysl na wywiad z Edyta, bardzo przyjemnie sie czytalo 😊

  optimismocompartido · 26 marca 2019 o 15:29

  Edyta to moja inspiracja i dobra dusza, po części dzięki której wszystko się zaczęło.
  Zostań na dłużej, będzie wywiadów z super osobami. 😉

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *