fbpx

Koło życia

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Koło życia to bardzo ważne dwie strony w kalendarzu. To całe Twoje życie zamknięte w jednym, z pozoru niewiele znaczącym kole.

No więc…

Patrzysz i czytasz „Rozwój”, „Kariera&Biznes”, „Związek”, „Finanse”, „Duchowość”, “Pomoc&Dzielenie się”, “Rozrywka&Odpoczynek”, “Otoczenie&Dom”, “Zdrowie&Fitness”, “Rodzina&Przyjaciele”.

Czy któraś z tych kategorii od razu wywołuje uśmiech na Twojej twarzy? A któraś powoduje skręt żołądka, bo tak bardzo czujesz, że jest zaniedbana?

Uważam, że będąc osobą niespełnioną, w którejś z tych kategorii nie da się być osobą w pełni szczęśliwą.

Koło życia, to nie jest coś, co wymyśliłam sama. Spotkałam to kiedyś na warsztatach w pracy, potem kilka razy przewinęło się na jakimś hiszpańskim blogu, zaczęłam szukać i wielu blogerów z wielu krajów coś w tym kole zmienia i przedstawia po swojemu. Długo zastanawiałam się, czy wypisywać kategorie, czy zostawić je puste, ale wydaje mi się, że tak jak ja to określiłam jest dość uniwersalnie. Jeśli tak nie uważasz, zawsze możesz coś przekreślić i dodać coś od siebie. Tak, żeby było po Twojemu, a nie po mojemu.

Jak już masz określone kategorie to teraz zastanów się na ile czujesz zadowolenie z każdej z nich? I zaznacz to na kole. Możesz pomocniczo dopisać sobie cyfry od 1 do 10 od wnętrza do zewnątrz koła. Zakoloruj teraz każdy “kawałek tortu” w kole, im mniej zakolorujesz, będzie to znaczyć, że ta strefa w Twoim życiu nie do końca (lub wcale) Cię nie cieszy. Jak zakolorujesz daną część całą, pozostaje tylko się cieszyć. Ja zawsze używam do każdego kawałka tortu innego koloru, żeby było bardziej wyraźnie. Już niedługo będę zajmować się uzupełnianiem mojego kalendarza, to ocenie swoje życie po raz kolejny.

Mamy to.

Określone zadowolenie – wiesz już jak się czujesz w każdej z kategorii.

Teraz zastanów się, jak idealnie każda kategoria powinna wg Ciebie wyglądać. Co się powinno dziać? Jak powinno wyglądać Twoje życie? Czy ktoś coś powinien zrobić? A może pałeczka jest w tylko w Twoich rękach?

Następnie zapisz, co możesz zrobić, żeby tak właśnie Twoje życie wyglądało, żeby na kolejny rok móc zakolorować więcej w każdej strefie. Wypisz sobie wszystkie pomysły, jak poprawić zadowolenie z danego segmentu w Twoim życiu.

„Zdrowie i sport” leży i kwiczy? Zapisz… Będę chodzić na 30 minutowe spacery przez pierwsze 3 miesiące tego roku. Od maja wrócę na siłownie/fitness/taniec X razy w tygodniu. Zrobię podstawowe badania lekarskie, wybiorę się do dentysty…

Coś nie tak z „religią”, a czujesz, że tak, jak jest być nie powinno? Zrób coś z tym. Idź do kościoła? Zacznij się udzielać? A może nie uznajesz instytucji kościoła, a w zamian za to dla Ciebie pomoc komuś jest zbliżeniem się do Twojego Boga? Wszystko dozwolone.

Pamiętaj.

Pracując z kalendarzem, po całym roku jego użytkowania, masz czuć, że udało Ci się odwalić kawał dobrej roboty. Im więcej pomysłów wypiszesz teraz, tym więcej inspiracji będzie gotowych do realizacji na cały rok. Często wypisanie danej rzeczy uzmysławia, czego tak naprawdę brakuje i co trzeba zrobić, żeby było lepiej. Więc zrób wszystko, żeby Ci było lepiej.

K.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *