fbpx

Krawcowa z Madrytu

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

El tiempo entre costuras

W lipcu spędziłam praktycznie cały czas wypoczywając. Przeczytałam wtedy książkę po hiszpańsku, którą kupiłam już rok temu, ale jakoś nie było czasu, ani okoliczności, żeby ją przeczytać. Boli mnie ogromnie, że zajęło mi to tyle czasu, aby wziąć tę książkę do ręki. Kupiłam ją, bo była na wystawie w księgarni, nawet nie przeczytałam, o czym jest. Nie myślałam w momencie jej zakupu, ani w momencie, gdy zaczynałam ją czytać, że będzie to powieść historyczna. Książka, o której mówię to „Krawcowa z Madrytu” Marii Dueñas.

Dzięki Bogu, czytałam ją w wersji oryginalnej, ponieważ już sam tytuł wersji polskiej powalił mnie na łopatki. „Krawcowa z Madrytu” bardziej brzmi mi na tytuł jakiegoś romansidła, a nie powieści historycznej z wątkami sensacyjnymi. Ktoś tak niestety zadecydował, inny ktoś to zaakceptował no i tak zostało. Tytuł hiszpański pięknie oddaje to, co jest zawarte w książce i ja przetłumaczyłabym go raczej „Życie między ściegami”. Oddajemy wtedy takim tytułem podwójne znaczenie wątku w książce: jedno bardziej oczywiste, – ponieważ główna bohaterka, SiraQuiroga, w rzeczywistości jest krawcową, natomiast drugie, bardziej ukryte (właśnie między ściegami) przedstawiające jej drugie życie, jako szpiega.

No to tytuł już mamy rozebrany na części pierwsze. Teraz dowiemy się czegoś na temat autorki. Maria Dueñas jest pisarką i profesorem filologii angielskiej na Uniwersytecie w Murcji. Jej sława zaczęła się właśnie od pierwszej powieści „Krawcowa z Madrytu”. Oprócz niej napisała jeszcze dwie inne powieści: „Olvido znaczy zapomnienie” oraz „La templanza” (póki co nie przetłumaczona na język polski).

W książce możemy spotkać bohaterów fikcyjnych i postacie historyczne, dzięki czemu czytelnik może bardziej wczuć się w wątek historyczny powieści. Autorka, przedstawiając nam normalne życie bohaterów prawdziwych, zmniejsza dystans, jaki czujemy do nich i możemy zobaczyć ich, jako osoby całkowicie podobne do nas. Osoby, które możemy poznać, dzięki tej książce to: Juan Luís Beigbeder, wojskowy i polityk hiszpański czasów Hiszpańskiej Wojny Domowej, jego kochanka Rosalinda Fox, a także Alan Hillgarth, członek inteligencji angielskiej czasów II Wojny Światowej oraz RamónSerranoSuñer, polityk i minister pierwszych rządów generała Franco.

Książka przedstawia przede wszystkim życie głównej bohaterki: jej rodzinę, przyjaciół, miłości, pracę, jako krawcowa, którą zaczęła już będąc małą dziewczynką (pomagając swojej mamie). Z Sirą możemy również poznać jej życie, jako szpiega w tamtych czasach.Oprócz fikcji, mamy również prawdziwą historię Wojny Domowej w Hiszpanii, rzeczywistość w Hiszpanii podczas II Wojny Światowej, powiązania z Niemcami oraz Anglikami, jakie istniały zarówno w Hiszpanii, jak i w Maroku.

Jak już napisałam, akcja powieści rozgrywa się w czasach Wojny Domowej w Hiszpanii oraz II Wojny Światowej. Dzięki bohaterce oraz opowieściom, których dostarczali jej najbliżsi możemy odkryć również realia, jakie panowały przed Wojną Domową w Madrycie. Poznając jej życie możemy również dowiedzieć się więcej na temat rzeczywistości Maroka i Portugalii, ponieważ Sira przebywała również w Tangerze, Tetuanie, Estorilu i Lizbonie.

Nie mogę zrobić nic więcej, jak tylko polecić tę książkę wszystkim tym, którzy lubią powieści historyczne, jak i sensacyjne. Wydaje mi się jednak, że wszyscy ci, którzy po prostu lubią czytać znajdą coś dla siebie.

Po przeczytaniu tej powieści, nie mogę się doczekać, kiedy będę miała szansę kupić i przeczytać resztę książek Marii Dueñas. Nie wiem jak to się dzieje, że z każdą przeczytaną książką rośnie moja lista „Książek do przeczytania”.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *