fbpx

TOUS – historia marki

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Tous jest dla mnie historią kobiety odważnej. Historią pełną pasji i poświęcenia. Jeśli lubisz poznawać marki i historię osób, które je tworzą, ta seria wpisów na pewno Ci się spodoba.

Kwestie organizacyjne

Wpisy o markach hiszpańskich (i nie tylko) będę najpierw pisać po hiszpańsku, będę zaznaczać ciekawe słownictwo i tworzyć do niego ćwiczenia. Następnie będę tworzyć tłumaczenie na język polski dla tych, które chcą porównywać teksty oraz/lub dla tych, które niekoniecznie uczą się hiszpańskiego, ale chcą poznać ciekawe historie.

Historia

Wszystko zaczęło się w roku 1920, kiedy to młody zegarmistrz Salvador Tous Blavi otworzył swój zakład zegarmistrzowski. Nie było to nic więcej, aż w 1965 syn Salvador Tous Ponsa i jego żona Rosa Oriol Porta przejęli biznes rodzinny i zaczęli zmieniać kierunek tej historii. 

Kobieta

Rosa to kobieta wyjątkowa. Na zapleczu miała swoją małą pracownię jubilerską, gdzie personalizowała biżuterię. W 1985 Rosa odbyła podróż, podczas której na wystawie sklepowej zobaczyła pluszowego misia, który następnie stał się symbolem marki. Od 1992 Rosa nie jest jedyną kobietą odpowiedzialną za zarządzanie firmą. U swego boku ma córki: Rosę, Albę, Laurę i Martę. Od 2008 roku Alba objęła stanowisko prezeski firmy.  Jej siostra Marta przejęła zarządzanie działem badań i rozwoju.

Miś

Historia misia zaczęła się od podróży Rosy. Miś to symbol czegoś, co mocno kochamy. Dla firmy i jej członków (i szczerze mówiąc dla mnie też) jest jak talizman : ) „Wszyscy w dzieciństwie mieliśmy pluszowego misia, który przywołuje miłe wspomnienia”, mówi właścicielka firmy. Rosa chciała, aby wszyscy ludzie mogli przeżyć ponownie wszystkie miłe wspomnienia z dzieciństwa, których symbolem jest miś. To reprezentacja dobrych wspomnień. Nawiązanie do wspomnień z dzieciństwa zostało połączone z luksusem biżuterii. Od momentu stworzenia misia firma zaczęła łamać schematy, sprawiając, że rola kobiety nabrała nowego znaczenia.

Dodatki

Aż do roku 2000 Tous sprzedawał tylko biżuterię, ale od tamtego czasu sprzedaje również dodatki, torebki i perfumy. Obecnie w sklepach, które znajdują się już na całym świecie, możemy kupić biżuterię: kolczyki, bransoletki, pierścionki, naszyjniki, wisiorki, łańcuszki i chokery, ale także zegarki, torby, aktówki, portmonetki, chusty, okulary przeciwsłoneczne, perfumy, kosmetyczki, dodatki dla niemowląt i inne akcesoria takie jak breloczki, długopisy czy kapelusze. Marka posiada kolekcje casualowe i niedrogie, a także linię biżuterii ekskluzywnej.

W 2020 roku firma obchodziła swoje setne urodziny. Jeśli masz ochotę obejrzeć film o historii tego symbolu, zapisz się na Amazon Prime Video i zobacz film „OSO”. Jeśli wolisz poczytać na ten temat, polecam Ci książkę “Los Tous, historia de una familia, una empresa y un osito hecho joya.” („TOUS, historia rodziny, firmy i misia zmienionego w klejnot”), dostępną na Amazon.

Tous książka

Mam nadzieje, że podobał Ci się ten wpis.

Daj znać w komentarzu, o czym chciałabyś poczytać następną historię.

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *