fbpx

Określenie budżetu

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Cele.

A jak cele, to pewnie i pieniądze na ich realizację.

Jedne wymagają mniejszych, inne większych nakładów finansowych. Do tego idealnie przydadzą Ci się strony kalendarza poświęcone budżetowi.

Oszczędności

 

 

Budżet

Masz miejsce na opisanie dokładnych celów finansowych, a później, cegiełka po cegiełce, zapełnianie tych pustych miejsc kolejnymi złotówkami. Od razu lepiej Ci się będzie oszczędzać. W zależności od wielkości celu cegiełka może oznaczać 10zł, albo 1 tys zł. Wszystko zależy od Ciebie

Na stronach kalendarza masz nie tylko miejsce na oszczędności, ale i na pamiętanie o wszystkim, żeby np. nie było odsetek od niezapłaconych rachunków.

Wypisz wszystkie miesięczne opłaty, jakie musisz zrobić. Nie zapomnij też o tych rocznych zapisując datę, do kiedy musisz dokonać wpłaty. Kalendarz będzie pamiętał o wszystkim za Ciebie. Każdy niezapłacony rachunek to puste pole w tabeli, które wśród tych wszystkich zapłaconych będzie wręcz świecić.

Ostatnia strona tej sekcji to

Domowy plan finansowy

Najpierw ołówkiem określ wpływy i wydatki dzieląc je na kategorie, oraz w miarę potrzeb również na członków rodziny. Łatwiej tez będzie Ci dzięki temu określić na jakie oszczędności możesz sobie pozwolić danego miesiąca. Ja zawsze określam wszystko z góry pod koniec roku na rok kolejny, biorąc pod uwagę wydatki w poprzednim roku. Cel na każdy miesiąc jest zawsze taki sam.

Następnie co miesiąc sprawdzaj swoje wpływy i wydatki i porównuj wyniki z planami. Ja mam osobny plik w excelu, który mi wszystko podlicza, bo wszystkie koszty spisuję sobie codziennie. W kalendarzu wypisuję tylko podsumowanie każdego miesiąca i potem staram się zrewidować plany na kolejny miesiąc tak, żeby w kolejnym miesiącu zaoszczędzić więcej. Na obecną chwilę ta strefa u mnie w życiu jest ciężka do ogarnięcia. Cały czas walczę z oszczędnościami każdego dnia, żeby móc w końcu cieszyć się spokojem w strefie finansowej życia.

Oczywiście ten wpis nie uczy, jak oszczędzać, czy jak planować budżet, on tylko pomaga w jak najlepszym skorzystaniu z kalendarza. Sama jeszcze dużo się uczę, czytam, szukam innych blogów w tym temacie, żeby móc coraz więcej oszczędzać i coraz więcej “mieć” na inne rzeczy.

Wiem, że z każdym miesiącem będzie Ci coraz łatwiej i będziesz lepiej widzieć swoje możliwości finansowe.

K.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *