fbpx

Miejsca do poznania hiszpańskiej kultury

Opublikowane przez OptimismoCompartido w dniu

Jakiś czas temu opublikowałam wpis, pierwszy w serii, o tematyce około hiszpańskiej. Były to wszystkie blogi, jakie udało mi się znaleźć, i które jestem w stanie Wam polecić do nauki tego pięknego języka. Dla wszystkich zainteresowanych, dziś przedstawię Wam te miejsca w sieci, gdzie autorzy piszą lub mówią dużo o historii i kulturze krajów hispanojęzycznych. Kilka blogów się będzie powtarzać z poprzedniego wpisu, jest to nieuniknione, iż niektóre z tych blogów są zarówno o nauce języka, jak i o ciekawostkach. Nie mogłam o nich wspomnieć tylko raz w jednym wpisie, ponieważ uważam, że byłoby to niesprawiedliwe, bo niekoniecznie osoba zainteresowana kulturą mogła wchodzić na poprzedni wpis o nauce języka.

Zaczynajmy.

Hiszpański na luzie 

Trudno mi było nie wspomnieć drugi raz o Dorocie. Prowadzi ona bloga nie tylko o języku hiszpańskim, ale i o kulturze i rzeczywistości, oczywiście z jej punktu widzenia. Znajdziecie tam informacje o świętach i tradycjach, o życiu w Hiszpanii okiem Polki, są wpisy o filmie. Jest wiele ciekawostek. Są też różne turystyczne porady.

Olga Nina w Hiszpanii 

Tak, jak już wspominałam, Olga mieszka w Hiszpanii już od lat, a z jej bloga dowiecie się wiele na temat pracy w Hiszpanii, realiów życia w tym kraju, o Erasmusie, podróżach i jedzeniu. Świetne jest również to, że przestawia ona to, jak polskie realia i polskie zachowania są postrzegane przez Hiszpanów. Tak więc można zaczerpnąć kulturowe ciekawostki z dwóch perspektyw.

Hiszpanoteka

Póki co lista się powtarza, ale nie martwcie się nie będzie tak cały czas 😊 Choć w sumie z perspektywy miejsc o Hiszpanii, a nie o hiszpańskim, o Hiszpanotece chcę wspomnieć ze względu na ich kanał Youtube, gdzie pokazują swoją podróż kamperem po półwyspie, ale i nie tylko. Wpadajcie do nich na kanał i rozgośćcie się.

Time For Spain

Time For Spain to nie tylko porady i słownictwo. Na tym portalu znajdziecie również mnóstwo informacji o tym, co zwiedzać i jak zwiedzać. Dowiecie się o kulturze i rozrywce, o życiu w Hiszpanii. Poznacie kuchnię hiszpańską i to nie byle jak, bo z przepisami 😉 A na grupie na Facebooku – Grupa miłośników Hiszpanii znajdziecie mnóstwo informacji o tym, gdzie, jak i kiedy wypocząć w tym pięknym kraju, ale i nie tylko.

lubie hiszpanie

Lubię Hiszpanię 

Bloga prowadzi Ewa, tłumacz i nauczycielka języka hiszpańskiego. Z tej strony dowiecie się o kulturze i wakacjach w Hiszpanii. Dodatkowo u Ewy poczytacie też o Ameryce Południowej. Także tutaj nie tylko Kultura Hiszpanii, ale też innych krajów, gdzie mówią tym językiem. Jest też podstrona poświęcona temu, jak uczyć się języków obcych, także znajdą się też sposoby na naukę języka.

Hispanico

Na tym blogu również znajdziecie informacje na temat kultury Ameryki Południowej, czyli nie tylko o kulturze naszego kontynentu. Co oprócz tego? Dużo ciekawych porównań, recenzji, opinii i wywiadów. O krajach, gdzie mówi się po hiszpańsku, o kulturze tych krajów, o historii, o kinie, o muzyce i o sztuce. Stricte nauki języka na tej stronie nie ma, ale są informacje o tym, jak sobie pomóc. Ostatnio również wrzucają przewodniki.

Wszystko o Hiszpanii

O nauce, kulinaria, turystyka. Opinie i listy miejsc, gdzie jest coś związanego z Hiszpanią i hiszpańskim. Nie ma zbyt wielu wpisów, ale w sumie te co są zapowiadają się bardzo ciekawie.  Warto polubić stronę na FB, ponieważ tam Asia bywa znacznie częściej 😊

hiszpanskie smaki

Hiszpańskie smaki

Do Moniki warto zajrzeć z wielu powodów. Można poczytać o hiszpańskim jedzeniu, miejscach wartych zwiedzenia, a przy okazji kupić jej książkę, o Hiszpanii oczywiście lub zorganizować sobie warsztaty z Hiszpanią w tle.

chido fajny

Chido-fajny.com 

To blog Davida. David mieszka w Warszawie, a jest z Meksyku. Blog jest pisany w języku angielskim i hiszpańskim. Jest dużo o Meksyku, a jeszcze więcej o Polsce. Dlaczego wspominam więc o tym blogu, skoro jest w nim pokazana raczej polska kultura? Chodzi tutaj o poznanie innej perspektywy. Dzięki Davidowi możemy zobaczyć, jak nasze tradycje są postrzega przez obcokrajowców i to tych mówiących po hiszpańsku.

fiesta siesta

Fiesta Siesta

To blog Oli, która, tak jak ja skończyła filologię hiszpańską na Uniwersytecie Śląskim. Chociaż nie powinnam tak pisać, bo ja nadal te studia kończę, a Ola już je skończyła. Na blogu jest dużo ciekawostek o Hiszpanii, są też polecenia podróżnicze. U Oli na pewno nie będziecie się nudzić.

pod niebem malagi

Pod niebem Malagi

Mamy tutaj Olę, która właśnie w Andaluzji odlazła swój świat. I o tym świecie nam opowiada. Są ciekawostki, co warto zwiedzić, gdzie zjeść. A to wszystko o Maladze i nie tylko. Jest też książka – „Hiszpańskie opowieści”, która jest sporą dawką nauki, ale o tym, już było w poprzednim wpisie z tej serii.

kulturalne hispanistki

Kulturalne hispanistki

Blog prowadzony przez Małgosię i Wiktorię. Dziewczyny, tak jak ja, studiowały filologię hiszpańską na Uniwersytecie Śląskim i były na Erasmusie w Kadyksie. Nie, nie znam ich 😊 Piszą o miastach, o wadach i zaletach, o jedzeniu, kulturze. Wszystkiego po trochu, ich spojrzeniem na ten hiszpański świat.

hiszpania 360

Hiszpania 360

W końcu nie trzeba czytać. Można oglądać i słuchać po polsku. O Hiszpanii, nie tylko z perspektywy Polaka. Można dowiedzieć się, co o Hiszpanii myślą sami Hiszpanie. Są porady i życie codzienne, są mini-przewodniki, są tradycje. Bardzo fajnie się ogląda, w filmikach jest bardzo dużo szczegółów.

Spanish Studio Podcast

Szczerze przyznam, miałam problem z zaszeregowaniem tego bloga. Czy wrzucić go do tych o nauce, czy do tych o kulturze, i w sumie powinnam wrzucić go do obu wpisów. Ostatecznie postanowiłam wrzucić go tutaj, ponieważ Camilo w swoich podcastach mówi nam właśnie o ciekawostkach, o kulturze, o książkach, filmach. Dodatkowo do każdego podcastu umieszczony jest skrypt, więc można sprawdzić cały tekst. A do nauki są dostępne fiszki, które można zobaczyć mając konto na Quizlet. Tak więc poprzez poznawanie kultury, Camilo daje nam szansę nauki języka. Opcja idealna.

todo bien

Todo Bien

Tego kanału na Youtubie bym pewnie nie wrzuciła widząc dopiero trzy filmiki, ALE jednym z nich był Kadyks i przez to Karol od razu dostał plus 10 punktów do zaufania. Mam nadzieję, że fajnie rozwinie ten kanał. Na kanale póki co dwa miasta, a całość ma być o podróżach po Hiszpanii. Dzięki takim filmikom możemy z Karolem pozwiedzać (albo przypomnieć sobie miejsca, w których byliśmy). Zapowiada się dobrze.

Myślę, że obserwując na bieżąco, co te miejsca mają do zaoferowania w zupełności wystarczy, aby dowiedzieć się jak najwięcej o kulturze, miejscach i wielu ciekawostkach. Warto wybrać swoje ulubione miejsca i ich się trzymać, bo wiadomo, czas mamy ograniczony. Ja mam swoje typy, które odwiedzam najczęściej i to samo sugeruję wam. Wybierzcie te, które najbardziej do Was przemawiają.

K.


2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *